Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
koronawirus
14.10.2020 06:40

Firmy same piszą rozwiązania antykryzysowe. Rząd przespał swój czas

Rządzie, obudź się i pomyśl o kolejnych osłonach dla przedsiębiorców – zdają się apelować organizacje zrzeszające biznes. Oczekują kolejnych rozwiązań na miarę wiosennych tarcz antykryzysowych, a w braku projektów rządowych przygotowują swoje listy najważniejszych zagadnień.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pixabay)
Niewielu usługodawców może powiedzieć, że ma tylu klientów co rok temu. taka sytuacja utrzymuje się od marca

Organizacja zrzeszające przedsiębiorców nie chcą biernie czekać na falę bankructw w branży. Business Centre Club ma za złe rządowi, że choć wiedział, że koronawirus nie zniknie latem i nadejdzie drugie uderzenie, nie przygotował żadnej kolejnej tarczy antykryzysowej ani nawet punktowej pomocy dla branż, które znów najbardziej zostaną uderzone. Wiele z nich zresztą od marca walczy o przetrwanie. Przykładem niech będzie branża eventowa.

- W dobie kryzysu za absolutnie niewskazane należy uznać wprowadzanie jakichkolwiek nowych obciążeń w postaci opłat czy podatków – zauważył w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP. – Odwrotnie, należy dążyć do obniżenia podatków i poprawić warunki prowadzenia biznesu.

Tymczasem rząd robi, jego zdaniem, coś innego. Z jednej strony wprowadza ulgi, z drugiej – wprowadza nowe daniny, jak choćby podatek cukrowy.

Marki na wojnie z galeriami handlowymi. "Niektórzy chcieli wykorzystać sytuację"

Organizacje przedsiębiorców przygotowały własne postulaty, które mają umożliwić firmom przetrwanie kolejnych trudnych miesięcy. Wysoko na czele listy znajduje się czasowe przywrócenie handlu w niedzielę. Pisaliśmy już, że przywrócone przez rząd godziny dla seniorów (zaczną obowiązywać 15.10) są nowym argumentem dla branży handlowej, która obawia się, że czas między 10 a 12 będzie dla niej zwyczajnie stracony, gdyż niewielu uprawnionych skorzysta z możliwości zrobienia w tym czasie zakupów. Tak było w marcu i kwietniu, więc uczciwie by było umożliwić nam pracę w przynajmniej co drugą niedzielę, przekonują.

Biznes chciałby również wprowadzenia rozwiązań ułatwiających restrukturyzację zatrudnienia, uregulowanie stosunków pracy w czasie pandemii czy działania związane z ochroną zdrowia, np. system testowania – wylicza "Rzeczpospolita".

Cezary Kaźmierczak, prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, powiedział, że "wszyscy ponieśliśmy ogromne koszty wiosennego lockdownu, wydaliśmy dziesiątki miliardów złotych na działania osłonowe".

- Wszystko po to, by kupić czas potrzebny na przygotowanie systemu ochrony zdrowia do walki z koronawirusem. Ten czas i pieniądze zostały zmarnowane, ale biznes nie może teraz ponosić kosztów tej niefrasobliwości – zauważył.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: koronawirus, tarcza antykrysowa, przedsiębiorcy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2020

kkkKoronawirus i wszystkie obostrzenia kosztowały nas setki miliardów zł. I co z tego wyszło? Było warto?

14-10-2020

DomiNo na ten rząd to nie można liczyć. To chyba wiedzą nawet ci zatwardziali PiS owcy co na nich głosowali. Żenada

14-10-2020

UlaW innych państwach od początku do końca wirusa firmy nie muszą płacić za media publiczne tj prąd, woda itd

Rozwiń komentarze (15)