Notowania

wiadomości
12.07.2019 09:48

Fiskus na polowaniu na firmy. Drastyczne kary i dużo pomysłów na nowe

Nawet 20 mln zł może zapłacić przedsiębiorca za niezłożenie tzw. informacji o schematach biznesowych skutkujących oszczędnościami podatkowymi. Problem w tym, że to fiskus ostatecznie decyduje czym jest taki schemat.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Fałszujący faktury VAT mogą spędzić 25 lat za kratami.

Jeszcze bardziej dotkliwa może być kara w przygotowywanej ustawie o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Tam zapisano nawet 60 mln zł, a dla fałszujące faktury VAT - 25 lat więzienia.

Zdaniem ekspertów przepytanych przez "Rzeczpospolltą" rządzący dodają tak wysokie i drastyczne kary dla przedsiębiorców, nie zdają sobei sprawy z konsekwencji. Tymczasem prokuratorzy często mają problemy z właściwym stosowaniem przepisów.

Podatek handlowy wraca w dziwnej formie. "Za chwilę będzie też podatek mostowy i płotowy"

Efekt takigo połączenia może być dla przedsiębiorców i ich firm niszczący. Jeśli nawet w jakiejś konkretnej sprawie zarzuty fiskusa nie znajdą potwierdzenia, to firmy i tak moga stracić bardzo cenną na rynku reputację.

Jeśli dodać do tego jeszcze, że w pracach nad ustanawianiem nowych przepisów, nie zawsze chodzi o pomysły rządu, efekty takich działań mogą być opłakane - jak przekonuje dziennik. Wdrażane dyrektywy Unii Europejskiej ws. np. oszustw podatkowych, często nie łączy się w sposób logiczny z rządowymi propozycjami.

Dobrym na to przykładem może być ustawa o odpowiedzialności podmiotów zbiorowych. Zapisano w niej milionowe kary za niewdrożenie systemu ochrony tzw. sygnalistów. Chodzi tu o pracowników konkretnych firm, którzy ujawniają przestępstwa.

– Równocześnie zabrakło przepisów, które stwarzałyby tym sygnalistom grunt do bezpiecznego działania – zauważa dr Piotr Karlik, adwokat z kancelarii FilipiakBabicz, cytowany przez dziennik.

W jego ocenie tworzy to w wielu firmach atmosferę braku zaufania wśród kadry kierowniczej i członków zarządu. Taka sytuacja nie pozwala na osiąganie dobrych wyników przez firmy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wiadomości, gospodarka, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
12-07-2019

PiratSygnalista.....ale nazwa Nazywajmy rzeczy po imieniu... Kapus...konfident...szpicel

12-07-2019

Ja13Super... Zacznijcie od tych z Wiejskiej ich koleżków, firm i spółek. Z chęcią popatrzę jak „grube ryby” dostają prawomocnie 25 lat.

12-07-2019

pis daa to dopiero początek dobrej zmiany - pierwsze 4 lata

Rozwiń komentarze (102)