Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Sebastian Ogórek
Sebastian Ogórek
|

Rafał Agnieszczak rzuca wyzwanie InPostowi. "Plan jest prosty"

111
Podziel się:

Działkowiec z praskiego "rodos", który nie boi się wyzwań. Start-upowiec i milioner Rafał Agnieszczak wchodzi ze swoim biznesem Furgonetka BOX na rynek paczek. Liczy, że z jego pomysłem na otwartą sieć automatów paczkowych będzie jak z zakupem działki w ogródkach działkowych. - To w tej chwili najlepsza inwestycja - deklaruje.

Rafał Agnieszczak rzuca wyzwanie InPostowi. "Plan jest prosty"
Rafał Agnieszczak, właściciel Furgonetka.pl (Materiały prasowe)

Skąd pomysł, by stawiać paczkomaty? - pytam biznesmena i start-upowca Rafała Agnieszczaka. W pułapkę nie daje się złapać. Od razu prostuje, że paczkomaty to nazwa zastrzeżona dla interesu Rafała Brzoski. On stawiać chce więc maszyny paczkowe.

- Paczkomaty to nazwa nieprawidłowa. To tak, jakby w Nike mówili adidasy. Mi przestawienie się z paczkomatów na automaty paczkowe zajęło dwa miesiące. Z trudem, ale się udało - tłumaczy właściciel serwisu furgonetka.pl.

"Wygra ten, kto będzie mieć lepsze lokalizacje"

Po odrobieniu lekcji z języka polskiego i prawa patentowego Agnieszczak włącza silnik w swojej spółce furgonetka.pl i rusza w miasto. Z serwisu, który dotąd umożliwiał wysłanie paczki dowolnym kurierem, chce stworzyć firmę do nadawania i odbieranie paczek w maszynach paczkowych i tzw. PUDO, czyli punktach nadawania oraz odbioru paczek (np. w sklepach czy na stacjach paliw). Paczkomaty dostają więc kolejnego rywala – usługę Furgonetka Box.

Plan jest prosty - dogonić paczkomaty. Ile zajmie mu gonienie miliardera Brzoski? Daty wyznaczać sobie nie chce. Twierdzi jednak, że da radę zaistnieć na rynku, w którym poza InPostem przebijają się także giganci tacy jak: AliExpress, Allegro, Poczta Polska czy Orlen, a ostatnio nawet budowlana sieć Leroy Merlin. Wyzwanie jest więc spore.

Zobacz także: Niewiarygodna przemiana. Z ruiny zrobili modny loft

- Chcemy stworzyć ogólnodostępną, otwartą sieć automatów paczkowych. To nie jest skomplikowana technologia. Wygra ten, kto będzie mieć lepsze lokalizacje, dostępność, pozna lepiej specyfikę rynku. Każdą z tych rzeczy miesiąc po miesiącu i rok po roku będziemy poprawiać – mówi Agnieszczak.

Biznesmen marzenia ma więc spore, ale to ten typ człowieka. Nieco szalonego, zakręconego, tworzącego dla tworzenia, a nie tylko dla zarabiania pieniędzy.

Dziś Agnieszczak to furgonetka.pl, ale jeszcze parę lat temu kojarzył się z serwisem fotka.pl, i w mniejszym stopniu, z szafa.pl czy finansowo.pl. Działał w spółce LifeTube, która jako pierwsza dostrzegła potencjał w zarabianiu na youtuberach. Dziś zasiada w radzie nadzorczej spółki Abstra, która także jest jednym z liderów komercjalizowania polskiego YouTube'a.

"Jest taki typ człowieka z sukcesami, którego nienawidzę"

Nigdy nie boi się zabrać głosu nawet w najbardziej kontrowersyjnej sprawie. Wygadany to mało powiedziane. Raczej wyszczekany.

Choć jest guru dla młodych przedsiębiorców, to pisze do nich tak:


"Nie róbcie start-upów, róbcie firmy. (…) Start-up to robienie czegoś, czego nikt wcześniej nie robił. Większość polegnie w walce, bo to najczęściej szczęście zdecyduje o tym, czy odniesiesz sukces - nie Twoje umiejętności". Brutalne? Oczywiście, ale niestety także prawdziwe.

Innym razem kolegów z branży nazywa wprost: patoprzedsiębiorcami. I opisuje "polski styl zarządzania" przez siłę i przymuszanie. "Jest taki typ człowieka z sukcesami, którego nienawidzę. To taki, który osiąga swój cel biegnąc przed siebie i nie rozglądając się na boki. Ktoś dostanie z łokcia, tu kogoś zdepcze, a tam zepchnie z drogi. Taka patologiczna interpretacja powiedzenia: cel uświęca środki".

Prawdziwy ogródek to coś więcej niż "altana z liroya"

Krytykować się nie boi, sam do siebie podchodzi z dystansem. Na LinkedIn nie przechwala się kolejnymi zarobionymi milionami i spółkami, a byciem… członkiem zwyczajnym Polskiego Związku Działkowców, oddział ROD Saska Kępa.

- Kupiłem ogródek działkowy pięć lat temu, zanim to było modne. Zapłaciłem wtedy astronomiczną kwotę 12 tys. zł. Dziś ta działka warta jest pewnie z 60 tys. zł. Z punktu widzenia inwestycji to aktualnie byłoby pewnie trudno znaleźć lepszą - śmieje się.

Kiedy pytamy o "rodos", jak pieszczotliwie nazywa się ogródki działkowe, od razu się uśmiecha. Tłumaczy, że dobry ogródek robi się kilkanaście lat. I nie jest to inwestycja na zasadzie postawienie "altany z leroya", która podwyższa wartości działki. Agnieszczak, jako już zapalony działkowiec, przekonuje, że budynki mają tu drugorzędne znaczenie. Liczy się bowiem nie to co wybudujesz, a to co zasadzisz na działce, jakiej wielkości są już rosnące drzewka i krzewy, jak są utrzymane.

- To nasadzenia są wartością. Dobrze mieć więc drzewka owocowe, rzadkie okazy, dopieszczone rośliny. "Rodos" jest jak ogród w stylu angielskim, trzeba swoje odczekać. Szacunek na ogródkach zdobywa się po latach – opowiada właściciel Furgonetki.

Przyznaje, że on sam inwestuje w stare odmiany jabłoni czy pigwy. Stawia na owoce i gatunki, których w sklepie już nie dostanie. Nie żal mu, że kiedy znajomi lecą na prawdziwą wyspę Rodos prywatnymi odrzutowcami, on wsiada na rower i odwiedza działkę "rodos" na warszawskiej Pradze.

- Nie mam tak, że muszę się chwalić samochodem czy wakacjami. No nie kręci mnie to. Wolę kampera niż Barbados. A zamiast posiadłości z łabędziami właśnie fizyczną pracę na działce – stwierdza.

Na razie czeka na poprawę pogody i koncentruje się na nowej firmie. Wejście Furgonetka BOX na rynek nie tylko sprzedaży usług kurierskich, ale także ich oferowania pod własną marka ogłosił w prima aprilis. Na dziś ma ok. 300 punktów PUDO, paczkomatów Brzoski jest ponad 10 tys. 

No cóż, jak mówi, nawet Google zaczynał kiedyś od 15 użytkowników na stronie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(111)
Bogdan Sztaba
3 lata temu
Pan Agnieszczak z różnych powodów nie należy do grona moich ulubieńców. Wręcz Go nie lubię ( a miałem możliwość poznać). Jedno musze przyznać, jest bardzo sprawnym przedsiębiorcą z głową super fajnych pomysłów. Mało tego, On te pomysły Swoje realizuje z sukcesem. Przez sukces rozumiem zebranie hajsu/kasy/szmalu . On to potrafi. I wylewanie hejtu w większości komentarzy budzi mój sprzeciw. Państwo piszący rzeczy nieprzychylne odnoszą ad personam rzeczy związane z ich osobistymi problemami z paczką. Furgonetka to firma, a nie k**wa jakiś rożen z kurczakami przed Kauflandem. Skala interesu budzi podziw. Liczba błędów (niewielka) budzi podziw większy . Posłuchajcie co mówi Agnieszczak i bądźcie tacy mili, żeby stać się takim jak On. Przedsiębiorcą z organiczną do realiów wizją. Nie zazdrośćmy Mu, starajmy się Go przegonić. P.S. po skończeniu tego komentarza dalej nie lubię Agnieszczaka , ale szanuję i podziwiam
Gosc
3 lata temu
Jest konkurencja kazdemu wolno jak sie utrzyma dlaczego nie u nas odwaznych jest malo.
Z Pragi
3 lata temu
Wspomniana działka nie znajduje się na Pradze, ponieważ prawobrzeżna (wschodnia) część Warszawy to nie jest Praga, bo Praga jest tylko malutką jej częścią. Rozumiem, że ludzie nieurodzeni w Warszawie nie rozróżniają dzielnic, ale dla ułatwienia dodam, że nie bez powodu na każdej tabliczce z nr. budynku jest na dole na czerwonym tle napisane jaka to dzielnica i na mapach google tez można znaleźć taką informację. Wprawdzie działka znajduje się w granicach administracyjnych dzielnicy Praga Południe, ale konkretnie jest to Saska Kępa i na Pradze Południe nie ma obszaru o nazwie Praga, a największy obszarowo jest Grochów, więc dzielnica powinna nosić taką nazwę o co od kilkudziesięciu lat zabiegają warsawianiści. Historyczna i rzeczywista Praga to Stara Praga i Nowa Praga stanowiące rdzeń dzielnicy Praga Północ.
Adrian
3 lata temu
Dwa razy dałem się oszukać. Tania paczka, a później dopłata bo niby paczka za duża. To chyba ich stały numer. Reklamacji nie uwzględniają. Nie polecam.
Meuś
3 lata temu
A na poczcie polskiej wysłanie listu poleconego 16 zł a paczki do 3 kg 13.50 zł Ktoś coś ?
...
Następna strona