Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Fuzja Siemensa z Alstomem zatrzymana. Nie ma zgody Brukseli

1
Podziel się:

Komisja Europejska odrzuciła projekt połączenia niemieckiego Siemensa z francuskim Alstomem. Uznała, że zaszkodziłaby konkurencji na rynkach kolejowych.

Nie ma zgody Brukseli na fuzję Siemensa z Alstomem
Nie ma zgody Brukseli na fuzję Siemensa z Alstomem (East News, FaceToFace/REPORTER)
bELhUYfF

Odnosząc się do decyzji odmownej, francuski minister finansów Bruno Le Maire stwierdził na antenie telewizji France 2, że jest to "ekonomiczny błąd" - podaje serwis Independent. Decyzja Brukseli nie jest jednak zaskoczeniem i takiego stanowiska spodziewano się już wcześniej.

Zobacz także: Zobacz też: Polska kolej przyspiesza. Miliardy złotych do wydania

"Ruch KE podjęty został wbrew mocnemu lobbingowi ze strony Paryża i Berlina, którym zależało na utworzeniu "europejskiego championa", zdolnego do konkurencji, zwłaszcza z Chinami. Sprawa ta może odgrywać rolę w kampanii przed wyborami do Parlamentu Europejskiego we Francji i Niemczech" - komentuje Polska Agencja Prasowa.

bELhUYfH

Przeciwko połączeniu były rządy Wielkiej Brytanii, Holandii, Belgii i Hiszpanii.

Minister Le Maire ocenił we France 2, że zablokowanie fuzji przysłuży się interesom Chin.

bELhUYfN

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELhUYgi
KOMENTARZE
(1)
kobuz#
3 lata temu
Przedstawiciele rządów z Paryża i Berlina argumentowali, że trzeba stworzyć europejskiego championa w przemyśle kolejowym, który byłby w stanie skutecznie stawiać czoła chińskiej konkurencji… I jak chcieliby Niemcy i Francja bronić się przed konkurencja z Chin nie szkodząc europejskim, małym, przedsiębiorstwom kolejowym np. Stadler, Newag, czy PESA?. Jeszcze nie tak dawno Merkel krytykowała za protekcje amerykańskiego rynku prze politykę gospodarcza Trumpa, a teraz nie przeszkadza jej fuzja Alstom`u i Siemens`a. Dlaczego nie tańszym i korzystniejszym taborem wyjechać na szyny, a nie dyskredytować politycznie konkurencje…