Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PBE
|

Gdzie powstanie trzecia elektrownia jądrowa? Jacek Sasin zasugerował odpowiedź

112
Podziel się:

Przed nami wybór trzeciej lokalizacji elektrowni jądrowej w Polsce, wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów - oświadczył w środę wicepremier Jacek Sasin. Minister aktywów państwowych zastrzegł, że wymaga to jeszcze uzgodnień.

Gdzie powstanie trzecia elektrownia jądrowa? Jacek Sasin zasugerował odpowiedź
Gdzie powstanie trzecia elektrownia jądrowa? Jacek Sasin mówi o Bełchatowie. PAP/Andrzej Lange (PAP, PAP/Andrzej Lange)

Jacek Sasin, przypomniał na antenie Telewizji Trwam, że lokalizacja pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce, która ma być budowana we współpracy z Westinghouse, jest przesądzona - jest to Choczewo na Pomorzu. Drugi projekt, biznesowy, spółek ZE PAK, PGE i koreańskiego partnera KHNP ma powstać w Pątnowie w Wielkopolsce.

- Przed nami wybór trzeciej lokalizacji. Wiele wskazuje na to, że może to być Bełchatów. Chociaż oczywiście mówię to w tej chwili z dużym wyprzedzeniem i dużym zastrzeżeniem, że to wymaga dalszych [...] uzgodnień. Muszą być dwie lokalizacje przedstawione. Preferujemy tę lokalizację, bo istnienie przyłączy energetycznych, bardzo ułatwia tego typu inwestycję. Jest tańsza. Mielibyśmy możliwość wykorzystania zarówno w Pątnowie, jak i Bełchatowie istniejących sieci, podłączeń sieciowych, to by ułatwiło inwestycje, skróciło też czas ich wykonania - podkreślił Sasin.

O Bełchatowie mówił też na początku lutego Mateusz Berger, pełnomocnik rządu, ds. energetyki. - Bełchatów wydaje się najbardziej logicznym wyborem, z uwagi na uwarunkowania społeczne i dostosowanie sieci elektroenergetycznych. Jednak, ze względu na uwarunkowania geologiczne, które w przypadku inwestycji jądrowych są newralgiczne, może się okazać, że elektrownię jądrową trzeba będzie zlokalizować w odległości 20–30 km od Bełchatowa. Tu bardzo ważny jest aspekt społeczny - elektrownia jądrowa zapewniłaby zatrudnienie w miejsce elektrowni Bełchatów, której zamknięcie planowane jest na 2036 r. - mówił na łamach "Dziennika Gazety Prawnej" Berger.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Zawiadomienie ws. Sasina. Mówią o dwóch powodach

Elektrownia jądrowa za 100 mld zł

Jak przekonywał Sasin, energia jądrowa jest dziś najtańszą energią. Inwestycja w atom kosztuje, gdyż jest to między 60 a 100 mld zł, w zależności od liczby reaktorów w danej lokalizacji, ale i tak jest to opłacalne.

- Chcemy szukać partnerów do tego, aby się kapitałowo angażowali w transformację energetyczną w Polsce. Pewien sukces już mamy - biznesowy projekt budowy elektrowni jądrowej, który będzie realizowany z partnerem koreańskim, KHNP. [...] Mamy zapewnienie ze strony koreańskiej o poważnym zaangażowaniu kapitałowym. Elektrownia będzie budowana częściowo za pieniądze koreańskie, nie tylko nasze. I to jest dobry model. To będzie zaangażowanie, które będzie dawało udział we własności elektrowni, ale poniżej 50 proc., więc będziemy musieli wyłożyć mniej pieniędzy, a z drugiej strony polskie podmioty zachowają kontrolę nad tą elektrownią, a to będą podmioty państwowe i prywatne, czyli PGE i ZE PAK - powiedział Sasin.

Podkreślił, że plan budowy elektrowni jądrowych wymaga nie tylko ogromnych nakładów finansowych, ale też czasu. Jako ewentualny termin ich powstania podał 2035 r. Wtedy jest szansa na uruchomienie pierwszych dwóch dużych elektrowni, chociaż pierwszy blok w pierwszej elektrowni mógłby powstać dwa lata wcześniej.

Elektrownie jądrowe w Polsce

Rząd w listopadzie 2022 r. wskazał, że technologię do pierwszej elektrowni w ramach Programu Polskiej Energetyki Jądrowej (PPEJ) dostarczy firma Westinghouse.

Niezależny od PPEJ jest projekt budowy elektrowni na podstawie koreańskiej technologii. Jesienią w Seulu spółki ZE PAK, PGE i koreański koncern KHNP podpisały list intencyjny ws. opracowania planu budowy elektrowni w Pątnowie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
energetyka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
AFP
KOMENTARZE
(112)
Szara strefa
rok temu
niech Sasinowaty postawi atom pod sejmem
wfe
rok temu
Nie w Pątnowie, tylko w Koninie. Pątnów to dzielnica Konina.
Warszawiak
rok temu
Jak Tusk zostanie premierem, to nie będzie żadnych elektrowni jądrowych, bo niemcom się nasze elektrownie jądrowe nie podobają.
Warszawiak
rok temu
Jak Tusk zostanie premierem, to nie będzie żadnych elektrowni jądrowych, bo niemcom się nasze elektrownie jądrowe nie podobają.
krzych
rok temu
Wiemy gdzie powstanie trzecia elektrownia atomowa. Ta informacja sugeruje ,ż edwie juz sa i powstanie trzecia. Czego ten piS nie obieca,czego to nie bedzie? Beda ;drogi,mosty,wiadukty,samochody elektryczne,wstaniemy z kolan,Unia da kase -relkamy na co ja wydamy cały czas sa emitowane w TV,beda elektrownie,lotniska itd itp. A rzeczywistośc jest taka,ze to tylko opowieści o tym ,że kiedyś tam bedzie,a suweren si ecieszy jakby juz było,a na razie to sa dyrekcje,zarzady tych przedsiewzieć i biora kase za swój byt
...
Następna strona