Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|
aktualizacja

Handel podróbkami. Nie tylko sprzedawcy mogą być pociągnięci do odpowiedzialności

12
Podziel się:

Osoba, za pośrednictwem której doszło do obrotu podrobionym towarem, może być uznana za współwinną tego procederu. Niepokoi to właścicieli bazarów i targowisk, na których sprzedaje się podróbki.

Właściciele bazarów, ale i centrów handlowych, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za to, że na ich terenie sprzedaje się podróbki
Właściciele bazarów, ale i centrów handlowych, mogą być pociągnięci do odpowiedzialności za to, że na ich terenie sprzedaje się podróbki (Pixabay.com)

Przepisy ustawy Prawo własności przemysłowej zostały zmienione w marcu tego roku. O ile dotychczas właściciel znaku towarowego mógł wystąpić z roszczeniem przeciwko bezpośredniemu naruszycielowi, a więc osobie sprzedającej czy składującej podrobiony towar, to po zmianach naruszycielem jest również właściciel galerii handlowej czy targowiska, gdzie takie towary są sprzedawane - informuje "Rzeczpospolita".

Te nowe, surowe przepisy są reakcją na wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE. Spór zainicjowała grupa firm produkujących markową odzież z półki premium, np. Lacoste i Burberry, a pozwanym był dzierżawca hal targowych w Pradze. Spółka poddzierżawiała stanowiska indywidualnym handlarzom, głównie Wietnamczykom, którzy sprzedawali podróbki. Dzierżawca wprawdzie poinformował sprzedawców o tym, że takie działanie jest zabronione, ale na tym jego aktywność się kończyła.

Tracące na tym procederze spółki postanowiły wystąpić do czeskiego sądu – i przegrały ze względu na brak odpowiednich przepisów krajowych. Sąd Najwyższy doszedł do wniosku, że w związku z luką w prawie należy zadać pytanie prejudycjalne TSUE.

Zobacz także: Obejrzyj: Światowy handel podróbkami

Ten przychylił się do stanowiska producentów odzieży i uznał, że do odpowiedzialności za sprzedaż podróbek można pociągnąć również dzierżawcę placu handlowego.

Dr Mariusz Zelek z kancelarii Gutowski i Wspólnicy jest jednak zdania, że polski ustawodawca nazbyt rygorystycznie podszedł do wniosków TSUE. W rozmowie z "Rz" zwraca uwagę, że unijne dyrektywy nie dają upoważnienia do wprowadzenia takiej regulacji, bo mówią jedynie o możliwości składania przez uprawnionego wobec pośredników wniosku o orzeczenie zakazu kontynuowania naruszeń.

Niezależnie od takich wątpliwości, właściciele targów muszą liczyć się z pociągnięciem do odpowiedzialności. Tym bardziej, że ta jest niezwiązana z winą czy w ogóle świadomością, że na bazarze handluje się podróbkami. Strachu nie odczuwają natomiast właściciele centrów handlowych, bo w sklepach sieciowych praktycznie nie zauważa się towaru z nieoryginalnymi metkami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(12)
kate
4 lata temu
w Pobierowie również całe stoiska Calvina, Armaniego, Bossa i Gucci. a potem całe rodzinki spacerują w tych ciuchach i nie chcąc nikogo obrażać, widać gdzie kupili...po co robić z siebie pośmiewisko...ale najważniejsze żeby napis na koszulce wypalał oczy innym 😂
Markiz
4 lata temu
Targowisko jest od miasta ...niech sie zajma wlascicielem targowiska czyli urzednikami w magistracie w takim razie...taka głupota...co może zwykła ekspedientka w sklepie poradzic ze wlasciciel sprzedaje podrabiany towar...bezsens to wszystko jak caly bezsensowny rząd w naszym kraju ...pis .po psl...i kukiz...dramat...
P.
4 lata temu
Dla mnie podrobki to najwiekszy obciach swiata. Wstydem nie jest brak mozliwosci zakupu horendalnie drogiej torby, ale mega obciachem jest zakup taniej podrobki. Nie stac cie, kupuj w sieciowkach i sie nie wyglupiaj. Nie mniej jednak cyrk jaki jest we wloszech czy hiszpanii, czyli, ze podroby mozesz kupic na kazdym rogu ulicy, bo sprzedaz ich nie jest karalna, a za to zakup to juz wykroczenie i musisz placic gruby mandat, to juz przegiecie. Tak samo albo i jeszcze bardziej karani powinni byc sprzedawcy tego badziewia, a nie tylko kupujacy.
demokrata
4 lata temu
zbiorowa odpowiedzialność to bolszewia
Czarny
4 lata temu
Czeski butkiewicze w rozbitych poklepanych betach i mecenasach w podrobionym Armanim i bez tylnich zębów