Jak czytamy w porannym raporcie Santandera, liczba cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce wyniosła w marcu 1011,6 tys. Choć oznacza to wzrost o 7 tys. względem lutego, to jej roczna dynamika spadła z 1,8 proc. rok do roku do -0,7 proc. r/r,
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ilu cudzoziemców pracuje w Polsce? Nowe dane
Znalazła się tym samym poniżej zera po raz pierwszy od stycznia ub.r., czyli od pierwszego miesiąca, dla którego można dokonać porównania rok do roku (dane o liczbie pracujących cudzoziemców są dostępne od stycznia 2022 r.).
Spadek dynamiki stanowił efekt zmniejszenia liczby pracujących w Polsce obywateli Ukrainy o 29,9 tys. r/r przy jednoczesnym wzroście liczby pozostałych pracujących cudzoziemców o 22,6 tys. r/r.
Z kolei liczba wolnych miejsc pracy w polskiej gospodarce wyniosła 110,8 tys. i była o 2,1 proc. niższa niż rok wcześniej. Wskaźnik wolnych miejsc pracy w ujęciu odsezonowanym obniżył się do 0,86 proc., utrzymując się na solidnym poziomie
Gdzie pracują cudzoziemcy w Polsce?
Wcześniej w tym roku GUS opublikował raport dotyczący pracy cudzoziemców w Polsce za rok 2023. W raporcie za 2023 rok GUS przedstawił również szczegółową strukturę zatrudnienia cudzoziemców według branż. Najwięcej obcokrajowców pracowało w sektorze usług administrowania i działalności wspierającej - 217,7 tys. osób. W tej branży cudzoziemcy stanowili aż 25 proc. wszystkich pracowników. Znaczący udział cudzoziemców odnotowano także w sektorze zakwaterowania i usług gastronomicznych (15,4 proc.) oraz w transporcie i gospodarce magazynowej (14,3 proc.).
GUS zwraca uwagę na różnice w strukturze wiekowej pracujących cudzoziemców i Polaków. Na koniec grudnia 2023 roku średnia wieku cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce wynosiła 37,8 lat, podczas gdy dla obywateli Polski wskaźnik ten wynosił 42,8 lat. Mediana wieku dla cudzoziemców to 37 lat, a dla Polaków - 42 lata.
Urząd podkreśla, że prezentowane dane są efektem prac eksperymentalnych, mających na celu określenie liczby cudzoziemców wykonujących pracę w Polsce na podstawie źródeł administracyjnych. Metodologia ta pozwala na prezentację danych z uwzględnieniem podziału na płeć, wiek, sekcje PKD, obywatelstwo, a także na poziomie powiatów i miast na prawach powiatu.