Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Rząd i NBP powinni się zacząć bać? Oto najnowsza prognoza przyszłej inflacji dla Polski

104
Podziel się:

Nasiliły się oczekiwania inflacyjne wśród konsumentów i przedsiębiorstw - poinformowało w czwartek Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych. Według analityków zapowiada to wzrost tzw. Wskaźnika Przyszłej Inflacji, a szczyt inflacyjny jest dopiero przed nami.

Rząd i NBP powinni się zacząć bać? Oto najnowsza prognoza przyszłej inflacji dla Polski
Konsumenci spodziewają się wyższych cen, a przedsiębiorcy planują podwyżki z powodu rosnących kosztów (Adobe Stock, Bartlomiej Magierowski)

Przypomnijmy, że wrześniowa inflacja w Polsce wyniosła 17,2 proc. i była najwyższa od 1997 r. Okazuje się, że to nie musi być koniec wzrostów.

Jak podkreślają eksperci z BIEC, ponownie nasiliły się oczekiwania inflacyjne zarówno wśród konsumentów, jak i przedsiębiorstw. Zapowiada to - ich zdaniem - ponowny wzrost wskaźnika w przyszłości.

Inflacja w Polsce – oto dlaczego będzie jeszcze rosnąć

Zdaniem BIEC, co najmniej kilka czynników sugeruje, że szczyt inflacyjny dopiero przed nami:

  • przewaga firm planujących w najbliższym czasie podwyżki nad odsetkiem firm planujących redukcję cen wzrosła do blisko 32 z 27 proc. przed miesiącem,
  • najsilniejsza presja na wzrost cen wystąpiła wśród producentów żywności i producentów nietrwałych dóbr konsumpcyjnych, między innymi wśród firm produkujących sprzęt AGD oraz odzieży,
  • zdaniem BIEC może to mocno wpłynąć na inflację, bo żywność stanowi dużą część koszyka inflacyjnego,
  • istotnym czynnikiem przyczyniającym się do wzrostu inflacji jest również osłabienie złotego.

Oczekiwania inflacyjne maleją w UE, ale nie na Węgrzech i nie w Polsce

Wrześniowe badania przyniosły ponowny wzrost oczekiwań inflacyjnych wśród polskich konsumentów.

Wzrost oczekiwań inflacyjnych wśród konsumentów obserwujemy od jesieni 2020 – komentuje BIEC.

Odsetek respondentów, którzy spodziewają się w najbliższych miesiącach co najmniej takiego samego lub wyższego niż dotychczasowe tempo wzrostu cen, zwiększył się w porównaniu z poprzednim miesiącem.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Dlaczego RPP nie podniosła stóp procentowych? Ekonomista wskazuje możliwe przyczyny

Jak zauważają eksperci, w Unii Europejskiej odsetek odpowiedzi wskazujących na wolniejszy wzrost inflacji wzrósł z 8 proc. w lutym br. do 19 proc. obecnie.

Wyjątek stanowią dwa kraje – Polska i Węgry, gdzie w tym samym czasie odsetek osób uważających, że inflacja będzie w najbliższym czasie rosła wolniej niż obecnie, spadł. Na Węgrzech z 22 do 13 proc., a w Polsce z 21 do 17 proc. Zdaniem BIEC można to traktować jako spadek zaufania do skuteczności polityki antyinflacyjnej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(104)
qwe
2 lata temu
Przez tą inflacje nie mogłam sobie kupić ekspresu do kawy i mikrofalówki. Jedynie roombę kupiłam. reszcta sprzętów musi poczekać na lepsze czay ;)
Leon
2 lata temu
Tak jest jak głosują ludzie ze wsi i emeryci, a reszta zamiast iść do wyborów siedzi po 12 godzin w robocie.
Jan
2 lata temu
Qwa kiedy tych dyletantów pogonicie Narodzie?
Eve
2 lata temu
Jazda się dopiero zacznie w nowym roku. Podwyżka płacy minimalnej a co za tym pójdzie wszyscy przedsiębiorcy podniosą ceny. I tak oto mamy kolejny czynnik wzrostu inflacji. Nastepne rozdawnictwo węgiel + , prąd +, kominek+ i kolejny wzrost inflacji i można tak wymieniać w nieskończoność. Za dobrze to nie wróży, aż żal patrzeć co oni wyrabiają. Najważniejsze by rządzącym się kasa zgadzała.
Realista 2021
2 lata temu
Wszędzie w Europie w miarę normalnie tylko Polska i Węgry, kraje najbardziej homofobiczne, bez wolności słowa, i demokracji, nacjonalizm jawny i za przyzwoleniem władz, bieda i rozdawnictwo, kolesie kolesiom, wysiedlanie ludzi pod CPK(nikomu niepotrzebny) nawet w najzamożniejszych krajach nie budują takich niepotrzebnych gówien. co za naród boszzzz
...
Następna strona