Notowania

Jest kandydat na prezesa Banku Światowego. Wybór ma w kieszeni

Prezydent USA Trump wskazał kandydata na stanowisko prezesa Banku Światowego. To David Malpass, który w przeszłości pracował w administracji dwóch prezydentów, a na rok przed wybuchem kryzysu z 2008 r. twierdził, że nie ma się czego obawiać.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)
Donald Trump ogłasza kandydaturę Malpassa na stanowisko prezesa Banku Światowego (Fot: JIM LO SCALZO)

Bank Światowy od 1 lutego funkcjonuje bez prezesa. To efekt niespodziewanej rezygnacji dotychczasowego szefa tej instytycji. Amerykanin Jim Yong Kim w oświadczeniu z 7 stycznia nie poinformował o powodach skrócenia o trzy lata swojej drugiej kadencji. Do czasu wyłonienia następcy bankiem zarządza dyrektor wykonawcza Kristalina Georgiewa.

Pierwsze informacje po rezygnacji mówiły o tym, że prezydent USA Donald Trump rozważa nominację swojej córki Ivanki na stanowisko prezesa, jednak służby prasowe Białego Domy dosyć szybko zdementowały te plotki. Dziś już wiadomo, że pewniakiem na stanowisko jest David Malpass.

1 mld euro od Banku Światowego

Kim jest David Malpass

David Malpass to amerykański ekonomista, który z Donaldem Trumpem związany jest od kilku lat. Był m.in. jego doradcą gospodarczym w trakcie kampanii prezydenckiej z 2016 r. W latach 80-tych i 90-tych pracował w administracjach Ronalda Regana i George’a H.W. Busha w Departamencie Skarbu Stanów Zjednoczonych.

Później przez 15 lat był głównym ekonomistą banku Bear Stearns. Swoją przygodę z tym bankiem zakończył w 2008 r. już po wybuchu światowego kryzysu gospodarczego. Co ciekawe, jeszcze w sierpniu 2007 r. publicznie wzywał inwestorów do tego, by nie przejmowali się negatywnymi prognozami dot. amerykańskich portfeli rynków kredytów hipotecznych, które stały się przyczynkiem dla rozchwiana całego światowego systemu gospodarczego.

Od sierpnia 2017 r. David Maplass zajmuje stanowisko podsekretarza stanu ds. skarbu, gdzie odpowiada za sprawy międzynarodowe. W przeszłości ekonomista zasłynął ostrą krytyką Banku Światowego - wzywał organizację do zaprzestania praktyku udzielania pożyczek Chinom pieniędzy, które uznał za zbyt bogate, by wsparcie otrzymywać.

Zanim Malpass stanie się nowym prezesem musi zyskać poparcie Rady Dyrektorów Banku Światowego, choć to formalność. Tradycją jest, że stanowisko prezesa zajmuje Amerykanin, a osoba kierująca Międzynarodowym Funduszem Walutowym pochodzi z Europy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: bank Światowy, malpass, usa, Donald Trump, gospodarka, wiadomości
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-02-2019

antyklerykał"bank światowy USA" !!!!!!!!!!!!……….."Kryzys na Ukrainie uwydatnia ułomność cywilizacji Zachodu " Neonazistowskie władze Kijowa rozpętały wojnę … Czytaj całość

07-02-2019

jackuCo do kandydatury Ivanki to typowy fake news, których i u nas dostatek

08-02-2019

pewona nawet nie nadaje sie do sprzedawania butow, !!! bo zbankrutowala ! a bank tez doprowadzi do bankructwa, chyba , ze papcio pomoze ??

Rozwiń komentarze (6)