Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Sierpień
|
aktualizacja
Płatna współpraca z OLX

Jeszcze nie rynek pracodawcy, ale już nie pracownika. Polacy szukają pracy dorywczej

Podziel się:

Rodzimy rynek pracy w ostatnich latach zauważalnie się zmienił. Wpływ na to miały zarówno pandemia, jak i napływ uchodźców z Ukrainy, migracja zarobkowa Polaków oraz wyzwania natury gospodarczej. Przy rosnących kosztach życia coraz więcej osób szuka także okazji do dorobienia.

Jeszcze nie rynek pracodawcy, ale już nie pracownika. Polacy szukają pracy dorywczej
Jeszcze nie mamy rynku pracodawcy, ale już nie mamy rynku pracownika (Unsplash.com, Amy Hirschi)

Od roku mamy do czynienia z wyraźnymi zmianami na rynku pracy. Z jednej strony wciąż pozostaje on dość chłonny, a z drugiej coraz więcej kandydatów odpowiada na oferty zatrudnienia. Tylko w marcu liczba odpowiedzi na ogłoszenia zamieszczone w kategorii Praca w OLX była wyższa o ponad 30 proc. rok do roku. W tym samym okresie średnio dziennie aktywnych było ok. 110 tys. ogłoszeń.

W niektórych branżach kandydatom coraz trudniej jest o pomyślne zakończenie rekrutacji. To efekt ograniczania zapotrzebowania po stronie pracodawców, głównie z powodów stale rosnących kosztów prowadzenia działalności, wysokiej inflacji i stóp procentowych, ale też większej konkurencji wśród samych pracowników. W branży gastronomicznej na stanowisko kelnera/kelnerki obecnie wpływa ponad 60 proc. aplikacji więcej niż jeszcze rok temu.

Pośredni wpływ na to miała m.in. pełnoskalowa inwazja Rosji na Ukrainę i przyjazd uchodźców z tego kraju. Według rządowych danych w Polsce zatrudnienie znalazło już ponad milion Ukrainek i Ukraińców. To wzrost siły roboczej na poziomie prawie 7 proc. (aktywnych zawodowo jest ok. 15 mln osób). Warto jednak zwrócić uwagę na fakt, że rynek okazał się wyjątkowo chłonny, a podjęcie pracy przez uchodźców nie wpłynęło na wzrost bezrobocia notowanego przez GUS.

Polacy znów szukają pracy za granicą

Budownictwo, mechanika i lakiernictwo, kurier oraz dostawca miejski – w tych branżach na przestrzeni ostatniego roku najbardziej spadł poziom rekrutacji. Dwie pierwsze ucierpiały na zeszłorocznym wzroście kosztów, m.in. cen materiałów oraz energii. Sektor budowlany dodatkowo dotknął ogromny spadek popytu. Liczba udzielonych kredytów hipotecznych w 2022 r. zmniejszyła się o ponad 70 proc. w porównaniu do 2021 r. W siedmiu największych miastach w Polsce deweloperzy sprzedali niespełna 41 tys. nowych mieszkań, o 38 proc. mniej niż rok wcześniej.

Na spadki obserwowane w branży kurierskiej i dostawców miejskich wpłynęło z kolei spowolnienie po pandemicznym boomie i rosnącym wówczas zapotrzebowaniu na dostarczanie zdalnie zakupionych towarów. Bazując na danych GUS tylko w lutym 2023 r. rynek e-commerce skurczył się rok do roku o 17 proc. Mówiąc wprost, gdy zamawiamy mniej, firmom kurierskim potrzebnych jest mniej rąk do pracy.

Polacy coraz chętniej rozważają także emigrację zarobkową. Wyraźnie widać to po wzroście odpowiedzi na oferty na OLX. W marcu na ogłoszenia o pracę za granicą odpowiedziało ponad 100 tys. użytkowników, o 1/3 więcej niż w marcu 2022 r. Zatrudnienia Polacy najczęściej szukają w Niemczech, zwłaszcza w branży budowlanej. Rodzimych pracowników kusi obowiązująca za naszą zachodnią granicą od jesieni ubiegłego roku wyższa o 15 proc. stawka minimalna za godzinę (wynosi obecnie 12 euro).

Łącznie w 2022 r. niemal pół miliona osób poszukujących pracy poza Polską przesłało za pośrednictwem OLX ponad 1,5 mln aplikacji. Dla porównania w 2020 i 2021 r. zaobserwowano spadające zainteresowanie emigracją zarobkową (odpowiednio o 7 proc. i 8 proc.).

Dorabianie remedium na drożynę

To niejedyna zmiana na rynku pracy, którą można zaobserwować, analizując dane portalu. Polacy coraz częściej poszukują też pracy dodatkowej. W większości przypadków traktują ją jako sposób na podreperowanie domowego budżetu i zmniejszenie skutków szalejącej inflacji. Szacuje się, że już co piąty pracownik w Polsce szuka dodatkowego zajęcia.

Zainteresowanie pracą dorywczą na OLX wzrosło rok do roku o ponad 30 proc. W ostatnim półroczu na ogłoszenia odpowiada ponad milion osób w każdym miesiącu. Wyjątkiem był grudzień, w którym ze względu na świąteczną przerwę naturalne jest osłabienie trendów na rynku pracy. Najwięcej ofert jest w branży handlowej, magazynowej oraz gastronomicznej. Rekordowe ogłoszenia o pracę dodatkową potrafią uzyskać od kandydatów nawet 5,5 tys. aplikacji.

Sytuacja na rynku pracy dynamicznie się zmienia. Dziś trudno zaryzykować tezę, że w Polsce wciąż mamy rynek pracownika. Obecną sytuację zdecydowanie bardziej oddaje stwierdzenie, że może nie jest to jeszcze rynek pracodawcy, ale już nie pracownika. Równoczesny spadek liczby ofert i wzrost liczby poszukujących oraz odpowiedzi na ogłoszenia spowodowały, że dysproporcja się zatarła.

Przykładem zachodzących zmian jest branża IT. W styczniu i listopadzie 2022 r. liczba aktywnych ofert pracy była w tym sektorze podobna, ale jesienią firmy otrzymywały średnio dwukrotnie więcej aplikacji od kandydatów niż na początku roku. Spośród 32 kategorii na OLX Praca tylko w 10 z nich pracodawcy otrzymywali mniejszą liczbę odpowiedzi na rekrutację w porównaniu do początku 2022 r.

Zdaniem ekspertów portalu w najbliższych miesiącach rekruterzy mogą spodziewać się jeszcze większego wzrostu liczby spływających CV. Kandydaci aktualne oferty pracy mogą sprawdzić na OLX. Pracodawcy natomiast szybko i w prosty sposób zamieszą tam swoje ogłoszenie.

Płatna współpraca z OLX

rynek pracy
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl