Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Kaczyński kontra Birgfellner już we wtorek. Giertych: dla Kaczyńskiego lepiej, gdyby doszło do ugody

290
Podziel się:

We wtorek o godzinie 15:20 ma rozpocząć się pierwsza rozprawa w sprawie, którą wytoczył Jarosławowi Kaczyńskiemu Gerald Birgfellner. Chodzi o zwrot 50 tys. zł, które Austriak miał przekazać prezesowi PiS. - Dla Kaczyńskiego lepiej, żeby poszedł na ugodę - mówi money.pl pełnomocnik biznesmena Roman Giertych.

We wtorek o 15:20 ma odbyć się pierwsza rozprawa w sprawie, którą wytoczył
We wtorek o 15:20 ma odbyć się pierwsza rozprawa w sprawie, którą wytoczył (East News, ANDRZEJ IWANCZUK/REPORTER)
bELmgbmd

"Szanowny Panie Prezesie! Już 10 września o godz.15:20 spotykamy się w sądzie w sprawie zwrotu 50 tyś. PLN, które zdaniem p. Geralda Birgfellnera przyjął Pan od niego w kopercie bez podstawy prawnej" - napisał na Twitterze pełnomocnik Austriaka.

"Mam nadzieję, że przez lato da Pan radę wstąpić na pocztę odebrać list z sądu" - dodał. W ten sposób odniósł się do tego, że Jarosław Kaczyński nie odebrał wcześniej listownego wezwania do oddania pieniędzy.

bELmgbmf

Wygląda na to, że prezes PiS awizo odebrał. - Jarosław Kaczyński ustanowił pełnomocnika, na pewno nie pojawi się na rozprawie osobiście - mówi money.pl Roman Giertych.

Zapowiedzi na Twitterze

Pełnomocnik biznesmena już od kilku dni na Twitterze zapowiada wtorkową rozprawę przed warszawskim sądem rejonowym.

bELmgbml

"Dzień mija za dniem panie Prezesie, a zostało już tylko 6 dni do naszej rozprawy 10.09. Mądrze, że ustanowił Pan pełnomocnika, który będzie pana reprezentował w sporze z Birgfellnerem. Jest szansa na szybkie zamknięcie sprawy i zwrot 50 tysięcy złotych" - napisał w ubiegłym tygodniu.

A następnie pozwolił sobie na ironię w kierunku Jarosława Kaczyńskiego i jego przedstawiciela.

"Pełnomocnik JK w piśmie do sądu napisał,że „neguje stan faktyczny” opisany w naszym wniosku o zwrot 50000 zł. Oj, nieładnie panie Prezesie. Nie czytał Pan u św .Łukasza "To coście mówili w sekrecie, na jawie mówić będą i to co w domach na ucho powiecie, rozejdzie się po dachach"?" - napisał Roman Giertych.

bELmgbmm

Giertych: lepiej dla Kaczyńskiego, żeby doszło do ugody

Zapytaliśmy mecenasa Giertycha o przewidywania przed wtorkową rozprawą. Jak powiedział, raczej nie spodziewa się, by sprawę udało się zamknąć na pierwszej rozprawie i by doszło do ugody.

- Dla Jarosława Kaczyńskiego lepiej, gdyby doszło do ugody. Czas jest wybitnie niekorzystny dla prezesa PiS, bo przecież jesteśmy w przededniu wyborów - mówi Roman Giertych.

bELmgbmn

Jak dodaje, jego klient domaga się zwrotu 50 tys. zł, ale jest pole do negocjacji. - Możemy zrezygnować z odsetek - powiedział nam pełnomocnik Austriaka.

Pierwotna treść ugody brzmi bowiem następująco: "Jarosław Kaczyński zobowiązuje się zapłacić na rzecz Geralda Birgfellnera kwotę 50 tys. zł (słownie pięćdziesiąt tysięcy złotych) wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 21 marca 2019 r. do dnia zapłaty, w terminie 7 dni od zawarcia ugody tytułem zwrotu nienależnego świadczenia, które przyjął od Geralda Birgfellnera w gotówce w dniu 7 lutego 2018 r.". Ujawniła ją w kwietniu "Gazeta Wyborcza".

O co toczy się cała sprawa? 50 tys. zł to kwota, jaką miał biznesmen przekazać prezesowi PiS w kopercie dla ks. Rafała Sawicza z rady fundacji im. Lecha Kaczyńskiego. Miała być to zapłata za podpis pod uchwałą rady w sprawie budowy wieżowców na działce przy ul. Srebrnej.

bELmgbmo

Austriak utrzymuje, że kopertę z pieniędzmi przekazał Jarosławowi Kaczyńskiemu, a ten miał ją podać dalej.

Zdaniem mec. Giertycha, austriacki biznesmen nie znający polskiego prawa ani statusu fundacji "pozostawał w błędnym przekonaniu", że taka zapłata jest konieczna. Jako "świadczenie nienależne" podlega zwrotowi.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bELmgbmG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(290)
taigrześ
2 lata temu
Na razie wszystko wskazuje że pójście na ugodę ''jest lepiej" dla Giertycha i jego mocodawcy. To w końcu im na niej zależy. A Kaczyński ma ją "w nocniczku".
luz
2 lata temu
prezes i cału pis to same przekrety
Dziadek
2 lata temu
Roman jest Wielki !
bELmgbmH
Spoko
2 lata temu
Po wyborach go doprowadzą w kajdanach zespolonych w asyscie kamer. Będzie boski widok.
Dociekliwy
2 lata temu
Jak wygrają, to wezmą się za adwokatów, bo ostatnio nikt nie zauważył ale praktycznie zniknął samorząd biegłych rewidentów, zabrano im też fundusze i sąd dyscyplinarny. Nie ma już niezależnych audytorów. Opinie o sytuacji finansowej spółek będą takie jak PiS chce.
...
Następna strona