Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. PRC
|

Kary finansowe dla Polski. Tusk: Robię wszystko, co w mojej mocy, aby Polski nie dotknęły

146
Podziel się:

- Tego typu katastrofy, jak brexit czy ewentualne wyjście Polski z UE, bardzo często zdarzają się nie dlatego, że ktoś to zaplanował, tylko, że nie umiał zaplanować mądrej alternatywy wobec potencjalnego dramatu - mówił w programie "Jeden na jeden" Donald Tusk.

Kary finansowe dla Polski. Tusk: Robię wszystko, co w mojej mocy, aby Polski nie dotknęły
Donald Tusk ostrzega przed polexitem: brexitu nikt nie zaplanował. (Photo by Nicolas Economou/NurPhoto via Getty Images) (NurPhoto via Getty Images, NurPhoto)

- Staram się przekonać naszych partnerów w UE, że zły rząd PiS jest przejściowym problemem Polaków, dlatego nie powinno się karać Polski - zapewnił Donald Tusk na antenie TVN24. - Ciągle jest czas, żeby zapobiec temu nieszczęściu - ocenił, odnosząc się do zapowiedzi KE, że zwróci się do TSUE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji Trybunału ws. Izby Dyscyplinarnej SN. Ewentualne kary finansowe są zupełnie niepotrzebne.

Podkreślił, że w czasie swoich rozmów z parlamentarzystami PE, z szefową Komisji Europejskiej, z komisarzami, którzy między innymi zajmują się tymi kwestami, wynika jedna rzecz.

- I to mogę powiedzieć z zupełnym przekonaniem, że ta moja argumentacja, że karanie Polaków za to, co robi rząd, który będzie istniał jeszcze maksimum dwa lata i kilka miesięcy - bo ja jestem o tym przekonany, że to jest możliwe - byłoby rzeczą nierozsądną - powiedział Tusk.

Według niego, w sporze o polskie sądy, o polski wymiar sprawiedliwości, "front nie przebiega między Brukselą, a Warszawą, czy Unią Europejską, a Polską".

- Ten front przebiega między Polakami, między obywatelami, a władzą, która robi wbrew interesom obywateli, robi te pseudoreformy wymierzone w niezależne sądownictwo i w cały wymiar sprawiedliwości - ocenił Tusk.

- W tym sensie, jeśli chodzi o ten problem praworządności Unia Europejska jest sojusznikiem Polaków, a problemem Polaków i UE jest rząd, który wpadł na te koszmarne pomysły -  - dodał szef PO.

Bruksela stawia sprawę jednak coraz bardziej stanowczo. Przypomnijmy, że wiceprzewodnicząca KE Vera Jourova już w połowie lipca zapowiadała, że jeśli Polska do nie zastosuje się do orzeczenia Trybunału Sprawiedliwości UE w sprawie Izby Dyscyplinarnej SN, Komisja złoży wniosek o nałożenie na Warszawę kar finansowych.

Ostatecznie wniosek został złożony we wrześniu. Szacuje się, że Polska może zostać zmuszona do zapłaty nawet po kilkaset tys. euro dziennie.

Zobacz także: Kary finansowe dla Polski? Michał Wójcik: KE traktuje Polskę inaczej niż inne kraje

"Zgodnie z upoważnieniem udzielonym przez Kolegium w lipcu, zwracam się teraz do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie kar finansowych na Polskę za nieprzestrzeganie decyzji w sprawie środków tymczasowych z dnia 14 lipca" –poinformował w przesłanym PAP stanowisku unijny komisarz ds. sprawiedliwości Didier Reynders.

- Powinniśmy zrozumieć jedną rzecz bezwzględnie. W sporze o wymiar sprawiedliwości w Polsce front nie przebiega pomiędzy Polską a UE. Przebiega między Polakami a władzą, która wbrew interesom Obywateli robi pseudoreformy wymierzone w niezależne sądownictwo - zauważa Tusk.

Tusk odniósł się również do ostatnich wypowiedzi marszałka Ryszarda Terleckiego, który mówił o "szukaniu drastycznych rozwiązań". "Powinniśmy myśleć nad tym, jak najdalej, jak najbardziej możemy współpracować, żebyśmy wszyscy byli w Unii, ale żeby ta Unia była taka, jaka jest dla nas do przyjęcia. Bo jeżeli pójdzie tak, jak się zanosi, że pójdzie, to musimy szukać rozwiązań drastycznych" - cytowała jego słowa PAP.

- Większość rządzących sądzi, że UE jest przykrą koniecznością - stwierdził Tusk.- Podważanie sensu obecności Polski w UE, niemądre wypowiedzi, to niepotrzebny hazard. Polska może przestać być członkiem Unii Europejskiej szybciej, niż to się komukolwiek wydaje właśnie przez to wylatywanie wszystkiego z rąk PiS-owskiej ekipie - dodał.

Terlecki odnosząc się do swoich słów wypowiedzianych na Forum Ekonomicznym w Karpaczu tłumaczy wczoraj na Twitterze: "Polska była, jest i będzie członkiem UE. Polexit to szopka wymyślona przez PO i TVN24. Dziś trwa walka o to czy UE będzie wierna zasadom, które legły u jej podstaw czy pogrąży się w sporach podsycanych przez totalną opozycję. Wierzę, że obecny marazm i kryzys UE uda się przełamać"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(146)
pol
3 lata temu
Chłopie mów krótko co chcesz uzyskać przez lizanie co miałeś zrobić to już zrobiłeś a teraz nie wysilaj się.
MożeTerazCenz...
3 lata temu
Tu w WP ONECIE O2 itp itd można pluć jadem i dzielić przez to bardzo często Polaków. Zarówno na jedną jak i czasami drugą stronę. Ale gdy już się chce pokazać Polakom uczciwe fakty na potwierdzenie swoich własnych słów. NIE. Cenzor wytnie to natychmiast. A podobno cenzury nie ma. Jak to więc w końcu jest. Jeśli cały czas twierdzicie że tylko TVN mówi prawdę. To niech któryś z zatrudnionych tam redaktorów napisze coś pozytywnego o PiS albo o dzisiejszym rządzie. ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ. Ponieważ w Polsce nie ma demokracji niech to co proponuję zrobi jakikolwiek dziennikarz Niemiecki. No podobno tam demokracja ma wieloletnią tradycję. Już od czasów tego z wąsikiem. Też ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ BOBĘ. Może wreszcie prawicowy rząd Polski wprowadzi u nas sprawdzoną długoletnią demokrację Niemiecką. Tam każdy artykulik nawet w osiedlowej gazetce cenzurowany jest przez rządzących. Nie mogę się po prostu doczekać widoku Lisa w kagańcu. Swoją drogą ciekawe czy ten komentarz ma szansę się ukazać. To pytanie do cenzora.
MożeTerazCenz...
3 lata temu
Tu w WP ONECIE O2 itp itd można pluć jadem i dzielić przez to bardzo często Polaków. Zarówno na jedną jak i czasami drugą stronę. Ale gdy już się chce pokazać Polakom uczciwe fakty na potwierdzenie swoich własnych słów. NIE. Cenzor wytnie to natychmiast. A podobno cenzury nie ma. Jak to więc w końcu jest. Jeśli cały czas twierdzicie że tylko TVN mówi prawdę. To niech któryś z zatrudnionych tam redaktorów napisze coś pozytywnego o PiS albo o dzisiejszym rządzie. ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ. Ponieważ w Polsce nie ma demokracji niech to co proponuję zrobi jakikolwiek dziennikarz Niemiecki. No podobno tam demokracja ma wieloletnią tradycję. Już od czasów tego z wąsikiem. Też ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ BOBĘ. Tam każdy artykulik nawet w osiedlowej gazetce cenzurowany jest przez rządzących.
MożeTerazCenz...
3 lata temu
Tu w WP ONECIE O2 itp itd można pluć jadem i dzielić przez to bardzo często Polaków. Zarówno na jedną jak i czasami drugą stronę. Ale gdy już się chce pokazać Polakom uczciwe fakty na potwierdzenie swoich własnych słów. NIE. Cenzor wytnie to natychmiast. A podobno cenzury nie ma. Jak to więc w końcu jest. Jeśli cały czas twierdzicie że tylko TVN mówi prawdę. To nie któryś z zatrudnionych tam redaktorów napisze coś pozytywnego o PiS albo o dzisiejszym rządzie. ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ DOBĘ. Ponieważ w Polsce nie ma demokracji niech to co proponuję zrobi jakikolwiek dziennikarz Niemiecki. No podobno tam demokracja ma wieloletnią tradycję. Już od czasów tego z wąsikiem. Też ZOBACZYMY CZY TO PÓJDZIE ZANIM WYLECI ON Z PRACY. CAŁA PRAWDA CAŁĄ BOBĘ. Tam każdy artykulik nawet w osiedlowej gazetce cenzurowany jest przez rządzących.
przejściowym
3 lata temu
problemem byłeś ty Donaldzie, teraz jesteś tylko planktonem politycznym!
...
Następna strona