Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. WZI
|

Kary sanepidu nieważne. Sądy masowo je odrzucają

18
Podziel się:

W 97 proc. przypadków warszawski sąd administracyjny uznał, że nałożone przez sanepid kary są bezzasadne. Na korzyść sanepidu orzekł tylko raz.

Kary sanepidu nieważne. Sądy masowo je odrzucają
Sądy unieważniają kary za łamanie obostrzeń. (123RF)

Jak pisze na Twitterze prawnik Konrad Kulig, w 97 proc. przypadków sanepid przegrał sprawy o kary nakładane za łamanie obostrzeń.

Raz wyrok był korzystny dla sanepidu, a jedną skargę sąd odrzucił ze względów formalnych.

Wydając wyroki sądy przyjmują argumentację wielu prawników, którzy twierdzą, że obostrzenia są bezprawne, bo wprowadzono je niezgodnie z konstytucją. Aby mogły obowiązywać, rząd musiałby wprowadzić stan nadzwyczajny, czego na razie nie zrobił.

Zobacz także: Gastronomia może liczyć na otwarcie ogródków. Jest poparcie w resorcie rozwoju

Jako pierwszy taką właśnie argumentacją posłużył się sąd w Opolu.

Sprawa dotyczyła fryzjera, który strzygł klienta w momencie, w którym wszystkie zakłady fryzjerskie i kosmetyczne były, rozporządzeniem rządu, zamknięte.

"Żaden przepis upoważnień ustawowych zawartych w art. 46 ust. 4 i art. 46b ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi nie zawiera umocowania do określania w rozporządzeniu zakazów prowadzenia działalności gospodarczej. Rada Ministrów upoważniona była wyłącznie do wprowadzenia rozporządzeniem ograniczeń w zakresie korzystania z wolności działalności gospodarczej" - czytamy w uzasadnieniu wyroku.

- Przez prawie rok od wystąpienia pierwszego zakażenia, pomimo apeli o działanie we właściwym reżimie prawnym i wprowadzenie stanu klęski żywiołowej oraz rosnącej liczby orzeczeń sądów kwestionujących rządowe nakazy i zakazy, trudno uznać, by przedstawiciele władzy nie mieli świadomości naruszania konstytucji w momencie wydawania kolejnych rozporządzeń - komentuje Patryk Wachowiec, analityk prawny Forum Obywatelskiego, cytowany przez "Fakt".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(18)
Janka
2 lata temu
No i w takich sytuacjach warto się zwrócić po poradę prawną, co też uczyniłam korzystając z doświadczenia kancelarii Cejrowski w Gdańsku.
blum
2 lata temu
A gdzie prokuratura? Sanepid łamał i łamie prawo z pełną świadomością Kierujący tą instytucją powinni iść za to do więzienia.
Manolo
2 lata temu
No, teraz jak już jest wyrok w ręku to pozywać pieski które tak chętnie łamały prawo i kierowały bezpodstawne wnioski do sanepidu o ukaranie, od razu wpisywać hipoteki przymusowe na mieszkaniach !!!!!!
Wolnym od tyc...
2 lata temu
Jak będzie brzmiała odpowiedź znakomitych osób:PRAWNIKÓW:Sędziów, Adwokatów,.Dlaczego Sędziowie,Adwokaci na terenie sądu mają maseczki na rynkach??? Dlaczego do sądu nie wejdźsz bez maseczki na ryjku??Dlaczego skład Sędziów siedzi za plaksą???JAK TO OGŁASZA ŻE TO JEST ŁAMANIE KONSTYTUCJI.?????
Prawnik
2 lata temu
Każdy milicjant czy urzędnik , który usiłował wystawić mandat czy decyzję o ukaraniu powinien dostać pozew do Sądu w trybie cywilnym o odszkodowanie !!!!! Zresztą to już się dzieje:)))