Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Robert Kędzierski
|

KGHM planuje budowę trzech nowych szybów w Polsce. Giełda reaguje

10
Podziel się:

KGHM zamierza ambitny projekt budowy trzech nowych szybów wydobywczych - poinformował minister Jakub Jaworowski. Inwestycja szacowana jest na 3-4 miliardy złotych i będzie realizowana przez 7-10 lat. Decyzja wiąże się z zapowiedzianą przez rząd obniżką podatku od wydobycia miedzi. Giełda zareagowała na doniesienia.

KGHM ogłasza plany
KGHM ogłasza plany (East News, Piotr Dziurman)

Minister Jaworowski podkreślił, że KGHM posiada ambitne plany rozwojowe, których kluczowym elementem jest właśnie budowa nowych szybów. Inwestycja ta ma strategiczne znaczenie dla przyszłości polskiego przemysłu wydobywczego miedzi i zapewnienia surowców niezbędnych dla gospodarki.

Giełda wyraźnie zareagowała na nowe doniesienia dotyczące giganta. Notowania giganta rosły w piątek nad ranem o ponad 3 proc.

Ogłoszone plany inwestycyjne zbiegają się w czasie z zapowiadanymi przez rząd zmianami w opodatkowaniu sektora wydobywczego. Obniżka tzw. podatku miedziowego ma na celu umożliwienie realizacji kosztownych inwestycji infrastrukturalnych, które są niezbędne dla zwiększenia potencjału wydobywczego KGHM.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Odcinek 6 - Analizuj, nie zgaduj - wykorzystanie danych w strategii marketingowej.

Nowy mechanizm odliczeń podatku od wydobycia miedzi

Minister finansów Andrzej Domański zapowiedział, że mechanizm odliczeń nakładów inwestycyjnych od podatku od wydobycia miedzi zacznie funkcjonować od 2029 roku. Przedsiębiorstwa będą mogły jednak odliczać wydatki poniesione już od 2026 roku do limitu 50 proc. wydatków kwalifikowanych. To rozwiązanie ma zachęcić do wcześniejszego rozpoczęcia inwestycji.

Domański wyjaśnił, że niewykorzystana w danym roku kwota odliczeń będzie mogła być przeniesiona na rok następny. Jednocześnie wprowadzono ograniczenie, zgodnie z którym kwota odliczenia podatku w danym miesiącu nie będzie mogła przekroczyć 40 proc. obliczonego podatku. Szczegółowy katalog kosztów kwalifikowanych zostanie określony w ustawie.

Minister finansów podkreślił, że celem wprowadzanych zmian jest stymulowanie wzrostu wydobycia miedzi w Polsce, nie tylko przez KGHM, ale również przez innych potencjalnych inwestorów w tym sektorze. "chodzi nam o to, żeby inwestycje ruszyły już w 2026 r., mimo że mechanizm zacznie działać od 2029 r." - wyjaśnił Domański.

Według szacunków przedstawionych przez wiceministra finansów Jarosława Nenemana, zmiany w podatku od miedzi mają przyczynić się do znaczącego zwiększenia wydobycia tego surowca w Polsce. W perspektywie 10 lat produkcja ma wzrosnąć z obecnych 400 tysięcy ton do około 1 miliona ton rocznie, co oznacza ponad dwukrotny wzrost potencjału wydobywczego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
przemysł
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
WYRÓŻNIONE
Zagłębie
4 tyg. temu
Buhahaha 1 mil ton miedzi !!! Każdy kto pracuje w KGHM wie ze to wielka ściema pod kampanię! Dlaczego tego podatku całkowicie nie ściągnięto, a będzie obniżka dopiero w przyszłym i pod wybory rokiem.
Staefan K.
4 tyg. temu
Nikt ci tyle nie da co politycy obiecaja przed wyborami
górnik emeryt
4 tyg. temu
Pracowałem w KGHM prawie 40 lat i doskonale znam uwarunkowania eksploatcji. Aby podwoić wydobycie to potrzeba co najmnie 20 nowych szybow. Należy wiedzieć, ze zloze zalega coraz glebiej grubo powyzej 1500m. Oprócz wydrazenia szybów zloze należy przygotowac do eksloatacji na po trzeba bardzo dużo czasu i olbrzymiego potencjału technologicznego. Są jeszcze inne aspekty przedsiewziecia oprocz gorniczego, przeróbka i hutniczy. Conajmniej kilka zakladow przerobczych i hut trzeba wybudowac! A co z opadami! Ten pan , ktory mowi o zwiekszeniu wydobycia i produkcji miedzi do miliona ton w ciagu 10 lat nie bladego pojecia o przemysle miedziowym! Przykro, ze tacy ludzie podają takie bzdury!