Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
ANA
|

Kiedy NBP zacznie hamować wzrost cen? Jednoznaczne głosy z RPP

2
Podziel się:

Wypowiedzi dwóch członków Rady Polityki Pieniężnej (RPP) dość mocno sugerują, że w hamowanie wzrostu cen poprzez normalizację polityki pieniężnej może rozpocząć się listopadzie.

Kiedy NBP zacznie hamować wzrost cen? Jednoznaczne głosy z RPP
Inflacja w Polsce. Kiedy NBP zacznie hamować wzrost cen? (money.pl, Rafał Parczewski)

Po tym, jak odczyt inflacji w maju pokazał, że ceny w Polsce w skali roku rosną najszybciej od prawie dekady, wzrosły oczekiwania na podwyżkę stóp procentowych. Prawie zerowe stopy, jaki mamy obecnie w Polsce, sprzyjają bowiem wzrostowi cen.

Ekonomiści nie spodziewali się, że do podwyżki dojdzie już na posiedzeniu w czerwcu, ale niektórzy oczekiwali zmiany retoryki ze strony NBP. Tymczasem zarówno komunikat RPP po posiedzeniu w ubiegłym tygodniu, jak i piątkowa konferencja prezesa NBP Adama Glapińskiego rozwiały wątpliwości, że podwyżki stóp mogłyby rozpocząć się już niebawem. W poniedziałek głos w tej zabrali członkowie RPP.

- Wypowiedzi Jerzy Kropiwnickiego i Eryk Łona dość mocno sugerują, że przy okazji prezentacji kolejnej projekcji NBP w listopadzie może dojść do zapoczątkowania normalizacji polityki pieniężnej w Polsce – ocenia Piotr Bujak, główny ekonomista PKO BP.

Zobacz także: Inflacja galopuje, minister uspokaja. To koniec drastycznych podwyżek?

Projekcja przygotowywana przez NBP przedstawia prognozowany rozwój sytuacji w gospodarczej w Polsce. Projekcja publikowana jest trzy razy w roku: w marcu, lipcu i listopadzie.

- Jeżeli w Polsce się okaże, że jesteśmy na poziomie roku 2019, jeżeli chodzi o poziom dochodu narodowego i będziemy charakteryzowali się dobrą dynamiką wzrostu, to wtedy powinniśmy zająć się nawet hamowaniem wzrostu cen - powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Jerzy Kropiwnicki.

Jego zdaniem, wtedy będzie można bardzo ostrożnie powracać do dawnych stóp procentowych. Chodzi bowiem nie tylko o przywrócenie dawnego poziomu, ale także o przywrócenie dynamiki gospodarczej.

Jednak ekonomiści Banku Pekao w odpowiedzi na wypowiedź Kropiwnickiego podkreślają, że realny PKB już powrócił do poziomu sprzed pandemii – stało się to pod koniec dobiegającego końca drugiego kwartału. Już w pierwszym kwartale tego roku realny PKB Polski był tylko 1,6 proc. poniżej szczytu sprzed pandemii.

Eryk Łon, który również jest członkiem RPP podkreślił w poniedziałek, że trzeba poczekać na listopadową projekcję inflacji.

"Wówczas będzie można zastanowić się nad optymalnym sposobem prowadzenia polskiej polityki pieniężnej w okresie przełomu 2021 i 2022 roku nie wykluczając z góry żadnego z potencjalnych rozwiązań, pamiętać jednak o tym, że dochodzenie do celu powinno być tak prowadzone, aby odbywało się to z jak największą korzyścią dla aktywności gospodarczej i sytuacji na rynku pracy" - napisał na portalu wGospodarce członek RPP Eryk Łon.

Jego zdaniem, aktualny niski poziom stóp procentowych był i jest nadal niezbędny do tego, aby zapewnić możliwe łagodne przejście naszej gospodarki przez okres kryzysu związanego z epidemią koronawirusa.

Tymczasem, jak zauważają ekonomiści mBanku, rosną szanse, że w czerwcu zobaczymy podwyżki stóp procentowych zarówno na Węgrzech (w tym tygodniu), jak i w Czechach (w następnym tygodniu).

Warto zauważyć, ze decyzje w RPP w sprawie stóp procentowych nie zapadają jednogłośnie. W RPP zasiadają zarówno jastrzębie (czyli zwolennicy wyższych stóp procentowych), jak i gołębie (zwolennicy niskich stóp). Tych drugich jest w RPP więcej i do tej grupy należą m. in. Eryk Łon i Jerzy Kropiwnicki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(2)
Weź sie Tato!
3 lata temu
No odmień no...
Nie PIS
3 lata temu
A co jak te ekonomiczne raczkujące dziatki się pomylą? Do tej pory tylko okradali obywateli ( o obatelach nie mówię bo to biorcy są i elektorat - takie kukizy),a jak zlikwidują klasę średnią to kto do płacenia zostanie?