Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Zmiany od nowego roku m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

4
Podziel się:

Kodeks pracy w Polsce określa prawa i obowiązki pracodawców oraz pracowników. Najnowsze zmiany zostały do niego wprowadzone wraz z początkiem 2019 r. Najważniejsze dotyczą m.in. wypłat wynagrodzeń pracowników oraz Pracowniczych Planów Kapitałowych.

Kodeks pracy 2019
Kodeks pracy 2019 (iStock.com)

Kodeks pracy 2019. Nowe zasady wypłaty wynagrodzeń

Kodeks pracy w Polsce określa obecnie ustawa z 26 czerwca 1974 r. Ostatnio została ona znowelizowana 1 stycznia 2019 r. Od nowego roku wprowadzono m.in. nowe zasady wypłaty wynagrodzeń.

Do 1 stycznia br. podstawową formą była wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto wymagał odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego.

Aktualnie kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia musi odbywać się poprzez przelew na wskazany rachunek. Jeśli jednak pracownik zechce otrzymywać gotówkę do ręki, musi złożyć odpowiedni wniosek do pracodawcy.

Zobacz także: Zobacz: Kiedy mamy najlepsze pomysły w pracy? Ekspert odpowiada

Pracodawcy otrzymali także możliwość prowadzenia dokumentacji pracowniczej, w tym akt osobowych zatrudnionych osób w wersji elektronicznej. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii poinformowało, że dzięki tej zmianie, firmy zatrudniające ok. 500 pracowników będą mogły zredukować swoje koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe

Kolejną zmianą wprowadzoną w kodeks pracy jest rządowa rewolucja emerytalna - Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Na początku lipca część pracowników zostanie poinformowanych o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te zasilą wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny.

Początkowo program obejmie pracowników zatrudnionych w dużych firmach - co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro. W dalszej kolejności (do 2021 r.) małe i średnie firmy, a także pracowników budżetówki.

Pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto pensji pracownika a państwo raz w roku dołoży do tego 240 zł. Każdy pracownik otrzyma także możliwość zwiększenia kwoty potrącanej z pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższy swój wkład do tej samej wysokości.

PPK, które objął obecny kodeks pracy, są programem dobrowolnym. Pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak dostanie możliwość wycofania się z nich.

prawo pracy
prawo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
hehe
5 lata temu
Nie wiem co się może nie podobać w ppk, jakoś w UK czy krajach skandynawskich mają praktycznie to samo i to właśnie tam jeździmy wypracować emerytury
Basiulka
5 lata temu
To nie jest tak że z pustego nie naleje.. Bo jeżeli przeciętny Kowalski będzie oszczędzał na PPK to przez 20 lat uzbiera się spora sumka, do tego dołoży się pracodawca i państwo. A wszystko to na prywatnych kontach więc nikt ci nic nie zabierze.Pieniadze będa jak w banku twoje i tylko twoje.
azza
5 lata temu
Jestem typowym polskim głupkiem i po raz kolejny dam się zrobić w balona ! Zaczynając pracę jeszcze za komuny miałem podobno zagwarantowaną wypłatę emerytury na określonych zasadach. W latach 90-tych zmienił się system i władcy, którzy zmienili zasady w trakcie gry nikogo nie pytając i nie respektując praw nabytych ! ! ! Dla zmyłki zaoferowali "najdłuższe wakacje życia " poprzez wpłaty na OFE ( np."Bogdan mówi bankowy" czy im podobne ). Jak się to kończy wszyscy aktualnie widzą czyli jedno, wielkie oszustwo kolejnych ekip rządzących ! ! ! Teraz jak jeszcze dobrze nie przyschła poprzednia hucpa z emeryturami, proponują nam kolejny klon tej samej " reformy ". Tylko władcy pieniądze zbiorą już tu i teraz, natomiast my swoje dostaniemy lub nie dostaniemy ( jak widać na przykładzie poprzednich "reform emerytalnych" ) ponieważ ówcześni władcy wcale nie muszą znaleźć kasy dla tych, którzy teraz zaczynają z PPK ( może być tak, że i Salomon z pustego nie naleje ) !
cccc
5 lata temu
Inwigilacja, ograniczanie wolności