Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Daniel Bochen
|
aktualizacja

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzeń oraz wprowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych

0
Podziel się:

Kodeks pracy określa prawa i obowiązki pracowników oraz pracodawców w Polsce. Prawo to bywa nowelizowane nawet kilka razy w ciągu roku. Wyjaśniamy, jakie zmiany objęły kodeks pracy od 1 stycznia 2019 r.

Kodeks pracy 2019 - zmiany wprowadzone od nowego roku
Kodeks pracy 2019 - zmiany wprowadzone od nowego roku (iStock.com)

Kodeks pracy 2019. Zmiany w wypłacie wynagrodzenia

Kodeks pracy jest aktem normatywnym regulującym prawa i obowiązki zarówno pracowników, jak i pracodawców. Obecnie w Polsce obowiązuje ustawa z dnia 26 czerwca 1974 r. Jest ona jednak bardzo często nowelizowana. Ostatnie zmiany w kodeks pracy zostały wprowadzone 1 stycznia 2019 r. Podpowiadamy, czego dotyczą główne z nich.

Jedną z kluczowych zmian wprowadzonych w kodeks pracy od nowego roku jest zmiana zasady wypłaty wynagrodzenia. Obecnie podstawową formą jest wypłata gotówki do rąk pracownika. Przelew na konto wymaga odpowiednich regulacji oraz pisemnej zgody zatrudnionego.

Najnowsza nowelizacja odwróci ten stan rzeczy. Od 1 stycznia kodeks pracy zakłada, że wypłata wynagrodzenia będzie musiała odbywać się poprzez przelew na wskazany przez pracownika rachunek płatniczy. Jeśli jednak zechcemy otrzymywać gotówkę do ręki, będziemy musieli złożyć odpowiedni wniosek pracodawcy.

Kodeks pracy 2019. Zmiany w dokumentacji pracowniczej

Znowelizowany kodeks pracy obejmuje kilka istotnych zmian dotyczących dokumentacji pracowniczej. Pracodawcy od nowego roku zyskali możliwość prowadzenia jej (w tym akt osobowych pracownika) w wersji elektronicznej. Jak wyliczyło Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, dzięki cyfryzacji dokumentacji firmy zatrudniające około 500 pracowników będą mogły zredukować koszty nawet o 200 tys. zł rocznie.

Zmiany obejmują także okres przechowywania dokumentów pracowniczych. Czas ich przechowywania zostaje skrócony z 50 do 10 lat. Cała dokumentacja zarówno pracownicza, jak i płacowa trafi po tym okresie do ZUS-u.

Kodeks pracy 2019. Pracownicze Plany Kapitałowe

Kodeks pracy od nowego roku obejmie rządowa rewolucja emerytalna, czyli Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK). Dotyczyć one będą części pracowników i zostaną wprowadzane etapami do 2021 roku - w zależności od wielkości firmy. Początkowo obejmą pracowników zatrudnionych w dużych firmach (co najmniej 250 zatrudnionych osób lub roczny obrót ponad 50 mln euro), w kolejnych latach średnich i małych, a także pracowników budżetówki.

Nowe przepisy wejdą 1 lipca 2019 r. i zatrudnieni w dużych firmach pracownicy zostaną poinformowani o potrąceniu 2 proc. pensji brutto na PPK. Pieniądze te będą zasilać wybrany przez pracodawcę fundusz inwestycyjny. Dodatkowo pracodawca będzie dopłacał do PPK kwotę w wysokości 1,5 proc. brutto naszej pensji a państwo raz w roku dołoży 240 zł.

Każdy pracownik będzie mógł również zwiększyć kwotę potrącaną z jego pensji na cel emerytalny do 4 proc. Równocześnie pracodawca podwyższa swój wkład do tej samej wysokości.

Pracownicze Plany Kapitałowe, które obejmuje nowy kodeks pracy, są formą dobrowolną. Każdy pracownik zostanie automatycznie do nich zapisany, jednak będzie miał możliwość wycofania się z nich.

Źródło: money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)