Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Konfederacja w Sejmie. Propozycje gospodarcze formacji

Paliwo po 3 zł, dziesięciokrotne podniesienie kwoty wolnej od podatku i dobrowolny ZUS - to tylko część z gospodarczych postulatów Konfederacji, z którymi formacja wchodzi do Sejmu. Część z nich mogłoby zyskać poparcie PiS, gdyż są zbliżone do zapisów choćby projektu nowej Ordynacji Podatkowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Janusz Korwin-Mikke powraca do Sejmu (Fot: Radek Pietruszka)

Po 26 latach ugrupowanie kierowane przez Janusza Korwin-Mikkego decyzją wyborców wraca do Sejmu - wynika zarówno z pierwszych sondażowych informacji, jak i danych PKW po podliczeniu głosów z ponad 90 proc. komisji.

- Współpraca PiS z Konfederacją jest możliwa - powiedział po wyborach parlamentarnych 2019 doradca prezydenta RP prof. Andrzej Zybertowicz.

W związku z faktem, że Konfederacja może stać się dla PiS kluczowym ugrupowaniem przy formowaniu rządu lub budowaniu koalicji dla ewentualnego odrzucenia prezydenckiego weta, przyglądamy się jej gospodarczym propozycjom zawartym w programie. A te wyglądają nader interesująco. I niektóre mają przynajmniej teoretyczną szansę uzyskania poparcia partii władzy.

Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Już wszystko jest jasne.
Wyniki wyborów parlamentarnych 2019. Prawo i Sprawiedliwość wygrywa, pięć partii w Sejmie

Kwota wolna od podatku 10 razy w górę

Po pierwsze "1000+”, czyli "powszechna ulga podatkowa". Konfederaci obiecywali swoim wyborcom, że zamiast dawać im pieniądze, przestaną je zabierać.

Tłumaczyli, że można tego dokonać poprzez radykalną podwyżkę kwoty wolnej od podatku do poziomu dwunastokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2020 r. mogłoby to być 31 200 zł, obecnie jest to 3091 zł) oraz likwidację PIT-u w jego obecnej formie razem ze składką na ZUS. Konfederacja przekonuje, że emerytury powinny być wypłacane wprost z budżetu państwa i dlatego proponuje dobrowolny ZUS dla każdego Polaka. Na to PiS się raczej nie zgodzi.

Atrakcyjnie z punktu widzenia wyborcy wygląda również obietnica "benzyna po 3 zł za litr". Autorzy programu wyborczego formacji wyliczyli, że "przy obecnych realiach rynkowych" obniżenie VAT i akcyzy doprowadzi do sytuacji, w której uda się obniżyć cenę litra "95" niemal o połowę. "Fiskalna fiksacja" rządu Mateusza Morawieckiego, czyli walka o wpływy podatkowe, powoduje, że nie ma co liczyć na szerokie poparcie.

Rynek nie jest zaskoczony wynikami wyborów. Giełda i waluta nie zareagowały

Tym bardziej, że w programie Konfederacji, jest wiele obietnic, ale niewiele wyliczeń. Zamiast tego znajdujemy oględną informację, że "dla osiągnięcia tych celów niezbędne będzie ograniczanie wydatków". Wśród nich likwidacja urzędów, rządowych agencji oraz "blokowanie korupcji i marnotrawstwa publicznych pieniędzy na zbędne działania i projekty". Konfederaci grożą także likwidacją "partykularnych ulg i przywilejów podatkowych".

Wilczek zmieni się w Wilka?

Formacja zorganizowana pod parasolem Janusza Korwin-Mikkego tradycyjnie najbardziej skupiła się na rozwiązaniach wyjątkowo wolnorynkowych. W "Pakiecie Polskiego Przedsiębiorcy" pojawia się obietnica wprowadzenia "Ustawy Wilka", nawiązującej do słynnej już Ustawy Wilczka. PiS raczej nie przychyli się do tego pomysłu. Zapewne będzie twierdzić, że "wprowadzono już Konstytucję dla Biznesu".

Konfederaci chcieliby także znieść kary za handel uliczny, podnieść limity dotyczące prowadzenia działalności nierejestrowanej, uprościć księgowość dla najmniejszych firm oraz podnieść granicę progu, od którego przedsiębiorca musi zarejestrować się jako podatnik VAT do poziomu zbliżonego do brytyjskiego. Wspomniana fiskalna fiksacja zablokuje te pomysłu.

Poza tak daleko idącymi pomysłami, w programie Konfederacji znajdują się także pomysły, którym przyklasną nie tylko libertarianie i wolnorynkowcy. Potencjalnie zgodzić się na nie może nawet obecne kierownictwo rządu - poparli podobne przepisy w projekcie nowej Ordynacji Podatkowej.

Twórcy ordynacji skrócili z pięciu do trzech lat obowiązek przechowywania dokumentów, ponieważ tylko przez taki okres fiskus będzie mógł zarządzić kontrolę
Rewolucja w podatkach. Znamy najważniejsze założenia projektu nowej ordynacji

To choćby "rozszerzenie klauzuli rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika również o wątpliwości dotyczące stanu faktycznego". W efekcie skarbówka straci możliwość ścigania przedsiębiorców wobec których ma podejrzenia, ale nie jest w stanie udowodnić dokonania konkretnego przewinienia. W takich sytuacjach sprawy trafiają najczęściej do sądów i ciągną się latami.

Do podobnej kategorii, choć tu zgody rządu jeszcze nie było, zalicza się uznanie za powszechnie obowiązujące indywidualne interpretacje podatkowe oraz zlikwidowanie klauzuli obejścia prawa podatkowego, co zlikwiduje możliwość nakładania podatków, których wprost nie wpisano w prawo podatkowe.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: wyniki wyborów, wybory 2019, kwota wolna od podatku, pit, zus, gospodarka, wiadomości, wiadomości, wiadomości, podatki
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
14-10-2019

urnaWybór Konfederacji to znak, że prawie 7 % nie ma na kogo głosować.

14-10-2019

CiekaweJedyna partia, która chce oddać ludziom ich pieniądze przed wyciąganiem tych pieniędzy z ich portfeli. Uprościć prawo, dokonać zmian na lepsze dla … Czytaj całość

14-10-2019

WójtLewaki z wp wciąż nie mogą dość do siebie. Wreszcie normalna partią w sejmie

Rozwiń komentarze (191)