Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
wiadomości
13.03.2020 20:10

Koronawirus. Lekarze w przychodniach przez telefon. Drzwi poradni mają być zamknięte. Zalecenie Porozumienia Zielonogórskiego

"Zalecamy zamknięcie drzwi wejściowych do poradni i wywieszenie widocznej z zewnątrz informacji wyjaśniającej, że wejście możliwe jest tylko w uzasadnionych przypadkach, a rejestrować się prosimy telefonicznie wraz z podaniem numeru telefonu do rejestracji" - czytamy w dokumencie Porozumienia Zielonogórskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News/ money.pl)
Do pisma skierowanego do lekarzy załączono propozycję ulotki. (Fot: JACEK BORON/REPORTER / money.pl)

Jak argumentuje w piśmie Porozumienie, "w związku z rosnącym zagrożeniem epidemicznym i koniecznością zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pacjentów kierownicy przychodni i gabinetów powinni wprowadzić nowe zasady organizacji pracy".

Na czym mają one polegać? "Wszystkie porady powinny być udzielone w trybie teleporady i dopiero jeżeli z takiej porady wynikać będzie konieczność osobistego zbadania pacjenta, to umawiana powinna być porada osobista".

Koronawirus a praca zdalna. Eksperci ostrzegają

Jak argumentuje Porozumienie, aktualnie każdy wchodzący do poradni pacjent to potencjalne źródło zakażenia. "Mamy już przypadki pacjentów chodzących po placówkach medycznych i zarażających innych. Taki pacjent pojawiający się w poradni to potem konieczność kwarantanny personelu do 14 dni, zamknięcie czasowe poradni na czas dezynfekcji oraz oczywiście zakażeni inni pacjenci czekający na poradę".

Lekarze uważają, że mają zbyt mało personelu, "żeby można było sobie na to pozwolić".

"Jeżeli nie ograniczymy ilości osób przebywających w poradniach, to nie ograniczymy możliwej transmisji wirusa na chore osoby o większym ryzyku, czego skutkiem byłoby zwielokrotnienie ilości osób chorych i zarażających inne osoby" - czytamy dalej.

Bliski kontakt

Medycy niestety nadal obserwują dość dużą grupę pacjentów z objawami charakterystycznymi dla nowego wirusa, którzy pomimo szerokiej kampanii edukacyjnej wciąż zgłaszają się osobiście do lekarzy pierwszego kontaktu, choć nie mają żadnych ograniczeń w kontakcie np. telefonicznym.

"Pamiętajmy, że każdy bliski kontakt z osobą zakażoną będzie oznaczał kwarantannę personelu, przez co niemożliwe będzie realizowanie umowy. Dlatego musimy działać wspólnie i radykalnie".

"W związku z powyższym zalecamy zamknięcie drzwi wejściowych do poradni i wywieszenie widocznej z zewnątrz informacji wyjaśniającej, że wejście możliwe jest tylko w uzasadnionych przypadkach, a rejestrować się prosimy telefonicznie wraz z podaniem numeru telefonu do rejestracji" - przekonuje Porozumienie.

Epidemia koronawirusa. 2 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy

W piśmie jest jasna sugestia, że decyzję o zamknięciu przychodni trzeba podjąć w trybie pilnym, "gdyż ilość kolejnych zakażonych osób w Polsce rośnie w takim tempie, które zmusza środowisko medyczne do działań radykalnych i błyskawicznych, aby powstrzymać zakażanie się pacjentów w okresie ogłoszonej przez WHO pandemii".

Ulotka

Do dokumentu załączono również wzór ulotki do umieszczenia na drzwiach przychodni. Autentyczność pisma potwierdziliśmy w Porozumieniu Zielonogórskim. Poprosiliśmy również o krótki komentarz.

Dane z nawigacji satelitarnych pokazują jasno - polskie miasta nagle się "odkorkowały"
Koronawirus. Polskie miasta pustoszeją, te mapy nie pozostawiają wątpliwości

- To informacja oparta na komunikacie rzecznika praw pacjenta. Ograniczenie liczby kontaktów osobistych podyktowane jest troską o pacjenta. Lekarze POZ przez cały czas udzielają teleporad, wystawiają bez konieczności wizyty recepty oraz zwolnienia. W razie konieczności również telefonicznie uzgadniają termin wizyty w poradni, by zbadać pacjenta. Hasło "Nasze zdrowie w naszych rekach" jest teraz wyjątkowo aktualne - mówi Monika Kowalska z Porozumienia Zielonogórskiego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Tagi: wiadomości, gospodarka, koronawirus
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
15-03-2020

ObserwatorLekarze są od leczenia a nie od izolacji. To jest niezgodne z ich przysięgą. Wiedzieli że decydując się na ten zawód mogą pracować w … Czytaj całość

13-03-2020

dfwymiksowali się pracy, wyjaśnię Ci internauto, przychodzi pacjent z koronawirusem, obok siedzi młoda matka z dzieckiem do bilansu, dziecko ma 3 … Czytaj całość

15-03-2020

Normalna porada tez możliwaLekarz POZ pracuje przede wszystkim głową a nie ręcami kochani. Teleporady jak najbardziej OK. Jak ich zabraknie będzie płacz i zgrzytanie zębów.

Rozwiń komentarze (155)