Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Epidemia koronawirusa. 2 tys. wniosków o zasiłek opiekuńczy

Do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trafiło do tej pory 2146 wniosków w sprawie zasiłku opiekuńczego. ZUS przypomina, że osoba, która chce otrzymać zasiłek, powinna poinformować o tym swojego pracodawcę, zleceniodawcę lub Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
(Fot: Marcin Bielecki)

Rząd zadecydował o zamknięciu szkół, przedszkoli i żłobków na dwa tygodnie. W związku z tym rodzice, którzy chcą się w tym czasie zaopiekować się dziećmi mogą wystąpić o zasiłek. - Zgodnie ze specustawą w przypadku nieprzewidzianego zamknięcia przedszkola, żłobka lub szkoły, rodzice dziecka w wieku do ukończenia 8 lat mogą skorzystać z dodatkowego 14-dniowego zasiłku opiekuńczego. Wzór oświadczenia jest dostępny na naszej stronie internetowej – mówi prof. Gertruda Uścińska prezes ZUS.

Zobacz także: Galerie handlowe do zamknięcia? Szumowski: duża przestrzeń, nie jest aż tak groźnie

O korzystaniu z zasiłku pracownik powinien poinformować swojego pracodawcę, zleceniobiorca - swojego zleceniodawcę, a osoba prowadząca działalność gospodarczą bezpośrednią ZUS.

Jak informuje ZUS, na razie do Zakładu trafiło nieco ponad 2 tys. takich wniosków. To niewiele, warto jednak pamiętać, że to głównie wnioski pracujących na umowach B2B. Wnioski zatrudnionych na umowę o pracę trafiają do pracodawców, więc dopiero za jakiś czas będzie można oszacować, ile osób naprawdę skorzystało z tej możliwości.

W związku z zagrożeniem koronawirusem niedzielny zakaz handlu pod pewnym względem zostanie złagodzony.
News money.pl: Zakaz handlu złagodzony. W niedzielę będą dostawy towaru

Takie oświadczenie można złożyć przez internet. - Osoba prowadząca pozarolniczą działalność albo współpracująca z osobą prowadzącą działalność, dla której płatnikiem zasiłku jest ZUS, może wysłać do nas oświadczenie elektronicznie – za pośrednictwem portalu Platformy Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. W tej sytuacji wizyta w placówkach Zakładu nie jest potrzebna – mówi prezes ZUS.

Paweł Borys chce ulżyć średnim przedsiębiorcom. Wiele takich firm miało spore problemy z PPK
PPK. Ważna zmiana dla średnich firm. Koronawirus przesuwa termin. Jest wniosek

W związku z zaleceniem sanepidu, by unikać dużych skupisk ludzi, również w salach obsługi ZUS nie może przebywać jednocześnie zbyt wiele osób. To dla bezpieczeństwa klientów i pracowników. W placówkach Zakładu pojawiły się też skrzynki, w których można zostawić dokumenty i wnioski, by nie narażać się na bliski kontakt z innymi osobami.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
13-03-2020

QQQA co mam zrobić z moim 11-latkiem? Nauczyciele przesyłają pracę domową którą musi odrobić oczywiście ze mną oni dostają kasę a ja po pracy po 15h … Czytaj całość

13-03-2020

KukiCoś czuję że koronawirus zrujnuje polską gospodarkę. Firmy będą padać jak muchy a ZUS będzie pusty jak balon.

13-03-2020

JotaCo mam robić z moją ośmiolatka,która skończyła kilka dni temu osiem lat,czym się różni od dziecka do ośmiu lat

Rozwiń komentarze (10)