Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Krzysztof Janoś
Krzysztof Janoś
|
aktualizacja

Koronawirus. Powrót z dzieckiem z zagranicy zwalnia z kwarantanny? Jest nowe rozporządzenie

64
Podziel się:

W internecie dużą popularnością cieszą się posty dotyczące pewnej luki w obostrzeniach na polskich granicach. Sugerują, że wracając, wystarczy mieć ze sobą swoje dziecko, by nie musieć odbywać w kraju kwarantanny. Sprawdziliśmy, na ile przepisy faktycznie na to pozwalają.

Koronawirus. Powrót z dzieckiem z zagranicy zwalnia z kwarantanny? Jest nowe rozporządzenie
Straż graniczna od okresu przedświatecznego ma pełne ręce roboty. (Nadodrzański Oddział Straży Granicznej, Nadodrzański Oddział Straży Granicznej)

"Kwarantanna przy powrocie z wyjazdów zagranicznych?" - pyta na początku swojego posta użytkownik Facebooka. "Wygląda na to, że wystarczy zabrać dziecko (własne) i już kwarantanna nie obowiązuje..." - pisze dalej internauta.

Skąd ten pomysł? Jak wyjaśnia autor, opiera się tu na opublikowanym przez straż graniczną nowym rozporządzeniu z 30 grudnia tego roku. Pojawia się w poście nawet cytat z tego dokumentu:

"Ponadto z kwarantanny po przekroczeniu polskiej granicy zwolnieni są również: uczniowie pobierający naukę w Polsce i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami, w celu umożliwienia tej nauki."

Ile jest prawdy w tym domniemaniu internauty? Czy rzeczywiście wystarczy wziąć ze sobą swoje dziecko na wakacje i żadna kwarantanna nam nie groźna?

Zobacz także: Prof. Simon tłumaczy, po ilu dniach od przyjęcia szczepionki prearat zaczyna działać

Na pierwszy rzut oka wszystko wygląda tak jak przedstawia to internauta w swoim wpisie. Na podstawie tego tylko fragmentu przepisu można uznać, że kwarantanny nie ma. Ważne są jednak szczegóły.

Kluczowe szczegóły

Przypomnijmy zatem. Zgodnie z obostrzeniami kwarantannie muszą poddać się wszyscy przekraczający granicę Polski w transporcie zbiorowym. Czyli w autobusach, busach, samolotach, pociągach, statkach.

Są jednak wyjątki i rzeczywiście dotyczą one dzieci. Jednak na kwarantannę nie muszą iść tylko obcokrajowcy i ich dzieci, którzy przekraczają granicę Polski, by dowieźć pociechy do szkół i uczelni.

Polacy wracający do kraju z dziećmi transportem zbiorowym każdorazowo kierowani są na kwarantannę. Na nic nie przydadzą się tłumaczenia, że jedziemy z dzieckiem do szkoły. Jako polscy obywatele nie możemy tłumaczyć się tą przesłanką, bo mieszkamy w Polsce i po prostu do niej wracamy. Cel podróży zagranicznej nie ma tu żadnego znaczenia.

To po stronie przewoźnika leży obowiązek poinformowania pasażerów, że muszą poddać się kwarantannie i przesłanie ich listy do Inspekcji Sanitarnej. Straż graniczna nie kontroluje ruchu granicznego na granicach wewnętrznych UE. Zatem jej funkcjonariusze nie podejmują tutaj żadnej decyzji.

Dziecko w samochodzie

Warto w tym miejscu przypomnieć, że Polacy podróżujących własnymi osobówkami nie mają obowiązku odbywania kwarantanny. Zatem dzieci w samochodzie tylko umilą nam podróż, ale nie zmieniają zasad kwarantanny.

A co z granicą z Rosją, Ukrainą i Białorusią?

- Jeśli chodzi o obywateli Polski, którzy wracając przekraczają zewnętrzną granicę Polski transportem zbiorowym, to wjazd z dzieckiem, które jest uczniem lub studentem, nie zwalnia w takim przypadku z obowiązku odbywania kwarantanny - mówi money.pl ppor. SG Anna Michalska, rzecznik prasowy Komendy Głównej Straży Granicznej.

Zwolnieni z kwarantanny są tylko obcokrajowcy, którzy, mówiąc kolokwialnie, wiozą dzieci do szkół, by za chwilę wrócić do swojego kraju.

Jak dodaje, cel wjazdu polskich obywateli traktowany jest w takiej sytuacji jako powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu, a nie przyjazd do Polski w celach edukacyjnych. W tym przypadku również nie ma znaczenia w jakim celu wyjechaliśmy z Polski. Na zewnętrznych granicach UE podróżujący autami osobowymi również są kierowani na kwarantannę.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(64)
Bbra
3 lata temu
Maj 2021 wracam z rodzina z Egiptu. Pomimo nowego rozporządzenia nikt nie nakłada na mnie kwarantannę. Jednak rodzice dowiadują się w szkole ze wroclilismy i lokalny sanepid nakłada na nas kwarantannę. Tylko ja jestem zwolniony bo szczepienie. Żadne badania ( wszystkie negatywne ) nie spowodowały zwolnienia z kwarantanny. Przepisy nieprecyzyjne interpretowane na rożny sposób. Sprawa obiła się przez rzecznika praw obywatelskich. Fikcja. Procedury administracyjne za długie.
Małgorzata
3 lata temu
Na jakiej podstawie prawnej opiera się ten artykuł?
krissss1234
3 lata temu
A niby dlaczego to zwolnienie miałoby dotyczyć tylko obcokrajowców, gdzie to niby jest zapisane? Dotyczy wszystkich ponieważ ważne jest to co mówi rozporządzenie a nie jak to interpretuje straż graniczna czy też sanepid. W każdym przypadku Sąd uchyli karę jeśli się powołam na ten przepis. Poza tym jest równość praw, nie może być obcokrajowiec w Polsce traktowany lepiej niż polak !!!!
Matrix
3 lata temu
Liczy się zapis przepisu a nie jego interpretacja. Możę autorowi chodziło o dzieci z zagranicy pobierajace nauke w Polsce, ale tego w przepisie nie ma i takie są fakty.
miri
3 lata temu
Nieprawda. Nigdzie z rozporzadzenia ( jego niekonstytucyjnosci nawet nie komentuję bo szkoda czasu) nie wynika by to zwolnienie lub zwolnienie dot. studentow i doktorantow dotyczylo tylko cudzoziemcow. Jesli tak mialo byc to trzeba to bylo odpowiednio zredagowac. A tak, to sobie interpretacje moga w d... wsadzic.
...
Następna strona