Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus spowalnia gospodarkę. S&P obniża prognozę PKB

Eksperci jednej z największych agencji ratingowych na świecie reagują na koronawirusa. Ze względu na epidemię zmienili prognozy globalnego wzrostu gospodarczego. Spodziewają się, że będzie niższy o 0,5 proc. niż zakładali pod koniec 2019 roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Koronawirus jest problemem dla globalnej gospodarki. (Fot: AP/Associated Press/East News)

Agencja S&P Global Ratings ze względu na koronawirusa obniżyła prognozę globalnego wzrostu PKB na 2020 rok. Spodziewa się dynamiki na poziomie 2,8 proc. wobec 3,3 proc. oczekiwanych jeszcze kilka miesięcy temu, a dokładniej w grudniu.

Prognoza dla strefy euro została obniżona o 0,5 pkt proc. Wzrost PKB w przypadku USA ma być niższy o 0,3 pkt proc., a w Chinach aż o 0,9 pkt proc.

"Ze względu na to, że COVID-19 jest już obecny w ponad 70 krajach, jego globalne skutki makroekonomiczne uległy podwojeniu wobec naszej poprzedniej aktualizacji z 11 lutego. Szacujemy, że spowoduje on zmniejszenie tempa wzrostu o 0,5 pkt proc wobec naszej bazowej prognozy opiewającej na 3,3 proc. z grudnia 2019" - czytamy w komunikacie S&P.

Koronawirus w Polsce. Kim jest osoba zarażona?

Eksperci wskazują, że oczekiwania te uzależnione są od założenia, że epidemia osłabnie w ciągu drugiego kwartału tego roku. Obecnie szacują, że wzrost PKB Chin będzie niższy o 0,9 pkt i wyniesie 4,8 proc. w tym roku. W strefie euro dynamika może spaść do 0,5 proc. a w USA do 1,6 proc.

Według S&P, sektory najbardziej narażone na skutki wirusa to turystyka, sprzedaż detaliczna dóbr luksusowych, motoryzacja, elektronika i chemia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: s&p, pkb, koronawirus, prognoza, gospodarka, wiadomości
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-03-2020

Czarno to widzęNo to może koronawirus otrzezwi zwolenników PiS i pokaże prawdziwe oblicze polskiej służby zdrowia i gospodarki. Zrównoważony budżet już dawno był … Czytaj całość

04-03-2020

Czas minął. STOPSzanowni "Ludzie" Czy my potrafimy wyciągać wnioski i analizować swoje decyzje ?!? "WPADAJĄC W POŚLIZG, NALEŻY NATYCHMIAST WZIĄĆ NOGĘ Z … Czytaj całość

05-03-2020

DomNic tak nie spowalnia gospodarki jak piss wirus ha ha

Rozwiń komentarze (8)