Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
edukacja
07.04.2020 07:27

Koronawirus uderza w oświatę. Nauczyciele obawiają się cięć kadrowych

Pandemia wymusza cięcia w szkolnictwie w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy już dziś skracają liczbę zajęć wyrównawczych, w świetlicach, czy nadgodzin. A Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się, że może dojść też do odchudzania kadr nauczycielskich.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Shutterstock.com)
Nie ma pewności, czy po Wielkanocy uczniowie wrócą do klas.

Roku szkolnym 2020/2021 ma być mniej zajęć dodatkowych, nadgodzin nauczycieli; grupy i klasy mają być większe, a przedszkola pracować krócej - informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Krok dalej idzie Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ostrzega, że w przyszłym roku może zabraknąć części etatów. Więcej wiadomo będzie po świętach.

Broniarz wskazał, że "miasta muszą ratować stan finansów publicznych", co określił jako "kuriozum". Chodzi o fakt, że pensje nauczycieli finansują samorządowe budżety. Dlatego też Marek Wójcik, sekretarz zarządu Związku Miast Polskich, podkreślił, że samorządy chcą współdecydować o sieci edukacyjnej. Po to, by "nie trzymać szkół, w których nie ma dzieci".

Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. "Pieniądze powinny być przyznawane natychmiast"

Wójcik wskazał również, że na dzisiaj nie można zapewnić nauczycieli, że zwolnień nie będzie. Natomiast Broniarz tłumaczy, że cięcia kadrowe już nastąpiły w szkołach. Ich ofiarami są pracownicy administracji oraz obsługi.

Szkoły pozostaną zamknięte do 10 kwietnia. Będą prowadzić zajęcia zdalnie.
Koronawirus a edukacja. Ministerstwo zdecydowało. Nauka na odległość do 10 kwietnia

Problemy generuje też edukacja zdalna. Kuratoria oświaty zapowiadają, że będą skrupulatnie rozliczać szkoły z liczby godzin zajęć przeprowadzonych zdalnie. Jednak część uczniów ma problemy z taką formą lekcji, gdyż nie posiadają do tego odpowiedniego sprzętu.

Nie wiadomo też, jaka będzie przyszłość kwietniowych i majowych egzaminów: ósmoklasisty oraz matur.

Apel RPD do szefa MEN o "pilne podjęcie działań" ws. uczniów
Apel Rzecznika Praw Dziecka do ministra edukacji. "Uczniowie są przeciążeni"

Obecnie szkoły są zamknięte do świąt wielkanocnych, ale nie ma pewności, czy uczniowie wrócą do klas we wtorek 14 kwietnia. Decyzja o tym ma zapaść w najbliższych dniach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
07-04-2020

MedyczkaCo za wstrętne grupa zawodowa. Zero szacunku dla innych zawodów. Tylko Studia studia i studia. A co to za studia które można skończyć zaocznie na … Czytaj całość

07-04-2020

rodz.Ludzie zastanowcie sie co wy wygadujecie przeciez nauczyciele nie sa winni ze mamy epidemie koronawirusa.Robia co moga a wy macie jeszcze pretensje do … Czytaj całość

07-04-2020

CuiPo tylu latach udowadniania, że rodzic jest wszechwiedzacy okazuje się, że nie potrafi poradzić sobie z materiałem klasy 4, a co ciekawsze z … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (149)