Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|
aktualizacja

Koronawirus uderza w oświatę. Nauczyciele obawiają się cięć kadrowych

149
Podziel się:

Pandemia wymusza cięcia w szkolnictwie w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy już dziś skracają liczbę zajęć wyrównawczych, w świetlicach, czy nadgodzin. A Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się, że może dojść też do odchudzania kadr nauczycielskich.

Nie ma pewności, czy po Wielkanocy uczniowie wrócą do klas.
Nie ma pewności, czy po Wielkanocy uczniowie wrócą do klas. (Shutterstock.com)

Roku szkolnym 2020/2021 ma być mniej zajęć dodatkowych, nadgodzin nauczycieli; grupy i klasy mają być większe, a przedszkola pracować krócej - informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Krok dalej idzie Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ostrzega, że w przyszłym roku może zabraknąć części etatów. Więcej wiadomo będzie po świętach.

Broniarz wskazał, że "miasta muszą ratować stan finansów publicznych", co określił jako "kuriozum". Chodzi o fakt, że pensje nauczycieli finansują samorządowe budżety. Dlatego też Marek Wójcik, sekretarz zarządu Związku Miast Polskich, podkreślił, że samorządy chcą współdecydować o sieci edukacyjnej. Po to, by "nie trzymać szkół, w których nie ma dzieci".

Zobacz także: Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. "Pieniądze powinny być przyznawane natychmiast"

Wójcik wskazał również, że na dzisiaj nie można zapewnić nauczycieli, że zwolnień nie będzie. Natomiast Broniarz tłumaczy, że cięcia kadrowe już nastąpiły w szkołach. Ich ofiarami są pracownicy administracji oraz obsługi.

Problemy generuje też edukacja zdalna. Kuratoria oświaty zapowiadają, że będą skrupulatnie rozliczać szkoły z liczby godzin zajęć przeprowadzonych zdalnie. Jednak część uczniów ma problemy z taką formą lekcji, gdyż nie posiadają do tego odpowiedniego sprzętu.

Nie wiadomo też, jaka będzie przyszłość kwietniowych i majowych egzaminów: ósmoklasisty oraz matur.

Obecnie szkoły są zamknięte do świąt wielkanocnych, ale nie ma pewności, czy uczniowie wrócą do klas we wtorek 14 kwietnia. Decyzja o tym ma zapaść w najbliższych dniach.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(149)
Emeryt
4 lata temu
Były uczeń z wyższym wykształceniem a niedouczony i brak kultury.
Wera
4 lata temu
Nauczyciele powinni prowadzic lekcje on line! Tymczasem wysyłają mnóstwo zadań do rodziców a ci muszą za nich odwalać cała robotę.... Tymczasem Pani nauczycielka 4 skasuje na konto i siedzi w domku... Jak zawsze święte krowy!
wqer
4 lata temu
w dobie internetu i dostępu do informacji . Szkoly powinne byc przekrztalcane w mieszkania komunalne i socjalne a nauczyciele niech sie zacna rozlgadac za normalną uczciwa pracą
jasiu
4 lata temu
Broniarz do dymisji. DEKOMUNIZACJA SZKOLNICTWA KONIECZNA!
adam
4 lata temu
ZbroDniarz wszystko widzi na czarno - cieszy się tylko podjudzaniem jednych wobec innych.
...
Następna strona