Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus uderza w oświatę. Nauczyciele obawiają się cięć kadrowych

149
Podziel się

Pandemia wymusza cięcia w szkolnictwie w przyszłym roku szkolnym. Dyrektorzy już dziś skracają liczbę zajęć wyrównawczych, w świetlicach, czy nadgodzin. A Związek Nauczycielstwa Polskiego obawia się, że może dojść też do odchudzania kadr nauczycielskich.

Nie ma pewności, czy po Wielkanocy uczniowie wrócą do klas.
Nie ma pewności, czy po Wielkanocy uczniowie wrócą do klas. (Shutterstock.com)
bDzBvtJx

Roku szkolnym 2020/2021 ma być mniej zajęć dodatkowych, nadgodzin nauczycieli; grupy i klasy mają być większe, a przedszkola pracować krócej - informuje wtorkowa "Gazeta Wyborcza".

Krok dalej idzie Sławomir Broniarz ze Związku Nauczycielstwa Polskiego, który ostrzega, że w przyszłym roku może zabraknąć części etatów. Więcej wiadomo będzie po świętach.

Broniarz wskazał, że "miasta muszą ratować stan finansów publicznych", co określił jako "kuriozum". Chodzi o fakt, że pensje nauczycieli finansują samorządowe budżety. Dlatego też Marek Wójcik, sekretarz zarządu Związku Miast Polskich, podkreślił, że samorządy chcą współdecydować o sieci edukacyjnej. Po to, by "nie trzymać szkół, w których nie ma dzieci".

bDzBvtJz
Zobacz także: Zobacz też: Tarcza antykryzysowa. "Pieniądze powinny być przyznawane natychmiast"

Wójcik wskazał również, że na dzisiaj nie można zapewnić nauczycieli, że zwolnień nie będzie. Natomiast Broniarz tłumaczy, że cięcia kadrowe już nastąpiły w szkołach. Ich ofiarami są pracownicy administracji oraz obsługi.

bDzBvtJF

Problemy generuje też edukacja zdalna. Kuratoria oświaty zapowiadają, że będą skrupulatnie rozliczać szkoły z liczby godzin zajęć przeprowadzonych zdalnie. Jednak część uczniów ma problemy z taką formą lekcji, gdyż nie posiadają do tego odpowiedniego sprzętu.

Nie wiadomo też, jaka będzie przyszłość kwietniowych i majowych egzaminów: ósmoklasisty oraz matur.

Obecnie szkoły są zamknięte do świąt wielkanocnych, ale nie ma pewności, czy uczniowie wrócą do klas we wtorek 14 kwietnia. Decyzja o tym ma zapaść w najbliższych dniach.

bDzBvtJG

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

bDzBvtJH
bDzBvtKa
KOMENTARZE
(149)
rodz.
10 miesięcy temu
Ludzie zastanowcie sie co wy wygadujecie przeciez nauczyciele nie sa winni ze mamy epidemie koronawirusa.Robia co moga a wy macie jeszcze pretensje do nich.Wszyscy wiemy ze jest to trudne dla dzieci dla nauczycieli i dla rodzcow,wiec wspomagajmy sie nawzajem a nie oczerniajcie wszystkich po kolei.
Cui
10 miesięcy temu
Po tylu latach udowadniania, że rodzic jest wszechwiedzacy okazuje się, że nie potrafi poradzić sobie z materiałem klasy 4, a co ciekawsze z ugotowaniem obiadu. Inni narzekają, że dziecko go nie słucha. Niektórzy przekonani, że jego dziecko to geniusz, odkryli, że nie jest ono w stanie zrobić niczego samodzielnie. To wykonywanie za dziecko zadań jest przyczyną tego, że siedzicie nad lekcjami. Dajcie dzieciom robić lekcje samodzielnie. Zrobi źle to poprawi. Tak człowiek zdobywa wiedzę i umiejętności, wysiłkiem i uczniem na błędach. I nie jestem nauczycielem, jestem obsetwatorem.
Belferka Agga
10 miesięcy temu
Jestem nauczycielem od 20 lat. Wolę prowadzić lekcje w klasie szkolnej niż obecnie przekonwerować materiały na nauczanie zdalne. Śpię po 4 godz. I non stop piszę, skanuję, tlumaczę, odpowiadam na pytania, tabelki róznego wydania. Biuro i szkoła w domu. Do tego sprawdzanie i ocenianie. Nie widzicie Państwo tej pracy...
bDzBvtKb
Mama
10 miesięcy temu
Czytając te komentarze gdzie mamusie jęczą, bo muszą wreszcie zająć się własnym dzieckiem ,normalnie pusty 😁 ogarnia... Ludzie wy się nigdy nie zmienicie, narzekanie na wszystkich i wszystko, może czas się zastanowić, że się na bycie mamusią nie zasłużyło.. Biedne te wasze dzieci, tak niewiele trzeba było i widzimy te kochane matki Polki 😡
Ania
10 miesięcy temu
No i znowu NAUCZYCIELE - worki do boksowania. Nauczyciele są winni całemu złu. Co za świat, co za ludzie? Nauczyciel nie jest Bogiem. Ma robić swoje, a że często robi więcej, to właśnie ma, jak ma. Nie należy się wychylać....
...
Następna strona