Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Koronawirus w Niemczech. Pracę stracić może nawet 1,5 mln osób

Kryzys wywołany przez koronawirusa to straty dla niemieckiej gospodarki na poziomie 255-729 mld euro (7-20 proc. PKB) - szacuje ośrodek badawczy Ifo. Niemcy muszą zatem szykować na największy kryzys od czasów zakończenia II wojny światowej.

Podziel się
Dodaj komentarz
(iStock.com)
Niemcy próbują oszacować straty wywołane przez pandemię koronawirusa.

To, jak dynamicznie zmieniają się nastroje wywołane przez pandemię koronawirusa, pokazują szacunki tych samych badaczy z czwartku ubiegłego tygodnia. Przy optymistycznym wariancie zakładali oni wówczas, że PKB Niemiec "skurczy" się o 1,5 proc. - podaje "Fakt" za Deutsche Welle,

Pogłębiający się kryzys u naszych zachodnich sąsiadów uderzy rykoszetem także w nasz kraj. Wynika to z faktu, że polska gospodarka jest w znacznym stopniu powiązana i zależna od niemieckiej.

Według szacunków Ifo, koszty związane z pandemią "przewyższą koszty wszelkich kryzysów i klęsk, jakich doświadczyły Niemcy w ostatnich dekadach".

Zobacz też: Koronawirus uderza w zakłady kosmetyczne. "Pomoc rządu jest śmieszna"

Obecnie think tank zakłada, że tylko dwumiesięczny spadek aktywności ekonomicznej (do poziomu 60 proc. wykorzystania mocy wytwórczych) oznacza dla niemieckiego PKB spadek o 7-11 proc. w skali roku. A to zaledwie wariant optymistyczny.

Najbliższe dni mogą być dramatyczne dla wielu polskich firm i pracowników.
Nadchodzi czarny tydzień. Pracę mogą stracić nawet 3 mln Polaków

Pogorszenie się sytuacji gospodarczej oznacza też falę zwolnień. Zdaniem ekspertów z utratą pracy musi się liczyć ok. 1,5 mln etatowców. Kolejne 6 milionów - ze skróconymi godzinami pracy.

Piotr Müller potwierdził, że wypłata zasiłku opiekuńczego będzie przedłużona.
Koronawirus w Polsce. Wypłata zasiłku opiekuńczego będzie przedłużona

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-03-2020

qwazBiedni niemcy:(:(:( łzy same do oczu płyną jak się pomyśli jakie oni mieli straty po II wojnie. To jest kpina ponad kpiny z innych narodów!!! Sami … Czytaj całość

25-03-2020

JBJak zawsze w Polsce trzeba pokazac jak bardzo zle jest w Niemczech, pilnowac swego bo jak gospodarka u zachodniego sàsiada padnie to ròwnież w … Czytaj całość

25-03-2020

jareparacje wojenne niech oddadzą. wcale ich nie żal

Rozwiń komentarze (189)