Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. Co czwarty z nas odczuł stratę dochodów

4
Podziel się

Aż 27 proc. Polaków dotknął kryzys związany z pandemią koronawirusa - wynika z badań CBOS. To oznacza, że co czwarty Polak ma z tego powodu niższe dochody. A jeśli nie on, to ktoś z najbliższej rodziny.

Aż 27 proc. Polaków odczuło spadek dochodów przez epidemię koronawirusa
Aż 27 proc. Polaków odczuło spadek dochodów przez epidemię koronawirusa (Getty Images)
bDASCALF

Wnioski z badania prezentuje Polska Agencja Prasowa. Respondenci odpowiadali, że pracę tracił przede wszystkim ktoś z rodziny. Znacznie mniej ankietowanych przyznało, że sami zostali zwolnieni.

W zdecydowanie najgorszej sytuacji są ci, którzy nie tylko sami stracili źródło dochodu, ale też mają w domu przynajmniej jedną osobę, którą dotknęło to samo. To na szczęście wciąż nieliczne sytuacje, bo stanowią ledwie 2 proc. wszystkich badanych.

Kto ucierpiał najmocniej? Przede wszystkim osoby zarabiające najmniej (mniej niż 1000 zł na osobę w rodzinie) oraz pracownicy w średnim wieku (między 35 a 54 lata). Tu problemy ma co trzeci ankietowany.

bDASCALH
Zobacz także: Obejrzyj: III etap odmrażania gospodarki. Emilewicz: wytyczne dla restauracji i fryzjerów w tym tygodniu

Nie jest niespodzianką, że na kryzysie najbardziej ucierpieli przedsiębiorcy. Co jednak ciekawe, na trudności narzekają również bezrobotni. Prawdopodobnie stracili oni możliwość "dorabiania na czarno".

Ale nie tylko. "Wśród osób najbardziej dotkniętych skutkami epidemii, które utraciły pracę, a jednocześnie utracił możliwości zarobkowania ktoś z ich rodziny, szczególnie trudna wydaje się sytuacja rodzin już wcześniej dotkniętych bezrobociem, w których ktoś jeszcze stracił pracę w wyniku epidemii" - czytamy w raporcie z badań.

bDASCALN

Wbrew pozorom, z badania CBOS nie wyłania się aż tak dramatyczny obraz polskiego rynku pracy w dobie koronawirusa. Co prawda 8 proc. respondentów przyznało, że jeszcze 1 marca miało pracę, a dziś jej nie ma. Ale z drugiej strony - aż 6 proc. pytanych jest w odwrotnej sytuacji. To znaczy, że w marcu nie pracowało, a dziś już znalazło zatrudnienie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDASCALO
bDASCAMi
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
The Truth
9 miesięcy temu
Ponad 40% wynagrodzenia zabiera wam państwo w daninach nałożonych na pracę. Ktoś musi sponsorować jedną z największych w Europie liczbę wiceministrów, rady miejskie kilkukrotnie liczebniejsze niż w NY i 2 mln urzędników. Wygraną w wyborach też trzeba kupić za 500+ i dodatki do emerytur.
cvq
9 miesięcy temu
Bzdury .
BRAWO RZAD WA...
9 miesięcy temu
OBY TAK DALEJ ! DOPROWADZICIE DO KOMPLETNEJ RUINY I BIEDY KRAJ I WIELU POLAKOW.
bDASCAMj
SCORPION
9 miesięcy temu
Do żadnej ruiny nie prowadzą opozycja głupieje i jej zwolennicy też !