Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|
aktualizacja

Koronawirus w Polsce. "Meblarskie" ognisko wciąż groźne, nie działa duży zakład, a nawet oddział sanepidu

19
Podziel się

Pod koniec maja ognisko koronawirusa wykryto w wielkopolskiej fabryce mebli. Sytuacja wymknęła się spod kontroli - w okolicy pracę wstrzymał duży zakład mięsny, a nawet oddział sanepidu w pobliskim Wieruszowie. Tymczasem do fabryki "Wersal" wracają kolejni pracownicy.

W okolicy ciągle jest coraz więcej zarażeń, a w "Wersalu" kolejni pracownicy wracają do zakładu
W okolicy ciągle jest coraz więcej zarażeń, a w "Wersalu" kolejni pracownicy wracają do zakładu (WP)
bErWdtud

W Wieruszowie w woj. łódzkim zamknięto do odwołania stację sanepidu. U jednego z jej pracowników stwierdzono bowiem obecność koronawirusa. Jak ustalił nieoficjalnie money.pl, zarażona osoba mogła mieć kontakt z pracownikiem fabryki mebli "Wersal".

To tam wykryto ognisko koronawirusa w połowie maja. Fabryka mieści się w powiecie kępińskim. Sytuacja w tym regionie ciągle jest trudna - obecnie w powiecie jest ponad 340 zakażonych. Tylko przez ostatnią dobę doszło 29 nowych przypadków - zdecydowanie najwięcej w całej Wielkopolsce.

Jednak zakażenia nie ograniczają się tylko do tego powiatu. Wiele osób dojeżdża do fabryk mebli w okolicach Kępna z województwa łódzkiego - na przykład z powiatów wieluńskiego i wieruszowskiego. I tam notuje się sporo nowych przypadków. W tym pierwszym powiecie jest obecnie ok. 50 aktywnych przypadków, w tym drugim niemal 80. Od początku epidemii w obu powiatach zanotowano ok. 240 zakażeń.

bErWdtuf
Zobacz także: Enter Air: Jesteśmy gotowi do latania. Samoloty mogą ruszyć w ciągu kilkunastu godzin. Obejrzyj wideo:

W Wieluniu zakażona była fryzjerka. Kobieta prawdopodobnie zakaziła się od któregoś z pracowników "Wersalu". Niedawno natomiast stwierdzono przypadek zakażenia w zakładzie produkcji wędlin Marko we wsi Walichnowy obok Wielunia. Produkcja stanęła, a na kwarantannę wysłano około 60 osób.

Jak słyszymy w tamtejszym sanepidzie, na razie badania kolejnych pracowników na szczęście pokazują ujemne wyniki. Mimo to trudno w tej chwili oszacować, kiedy zakład wędliniarski będzie mógł wrócić do pracy. Jak podkreślają pracownicy sanepidu, trzeba poczekać, aż spłyną wszystkie wyniki.

bErWdtul

Z powodu koronawirusa w okolicy nie działa również cześć małych firm - na przykład salonów fryzjerskich czy kosmetycznych. Zwiększa się natomiast produkcja w fabryce mebli "Wersal", która była ogniskiem koronawirusa w regionie. Jak słyszymy od przedstawicieli firmy, w tej chwili pracuje już ponad połowa załogi. W pracy nie ma tylko tych, którzy są ciągle na kwarantannie domowej. W firmie dowiadujemy się też, że w "Wersalu" nigdy do końca nie stanęła. W bardzo ograniczonym trybie pracowano nawet, gdy większość załogi przebywała na kwarantannach - informują nas pracownicy biura.

Na obecność koronawirusa przebadano łącznie ok. tysiąc pracowników fabryki. Obecność wirusa potwierdzono u około 300 z nich.

Okoliczne firmy meblarskie działają w większości w normalnym trybie. Powiat kępiński jest zresztą znany jako "meblarskie zagłębie Polski". Gdy byliśmy tam 21 maja, większość pracowników okolicznych zakładów nie miało na sobie żadnych zabezpieczeń - na przykład maseczek czy przyłbic.

Łącznie w Polsce potwierdzono już ponad 24 tys. zakażeń na koronawirusa. Zmarło ponad tysiąc osób.

bErWdtum

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bErWdtuG
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(19)
Polak
rok temu
Koronawirus = (5G+szczepionka z nano chip)
Góral
rok temu
Dziwny kraj, pozamykali zakłady fryzjerskie, kosmetyczne, siłownie a w zagłąbiu meblarskim pracownicy jeden na drugim zbijali badziewia owijając w ładne szmatki. A gdzie były służby odpowiedzialne za wdrażanie obostrzeń. Nie było a dlaczego...?
KAMA
rok temu
Tysiące osób chorują i nic im nie jest. Bardzo may procent ludzi ma problemy, idzie do szpitali, testują ich i leczą. Większość ludzi, 90% w ogóle nie musi bac się tego wirusa.
bErWdtuH
Rozumny
rok temu
Górnictwo i branża meblarska.... akurat te branże gdzie mamy zasoby lub jesteśmy potęga. Przypadek?
Jendi
rok temu
Zróbcie im testa na grypę sezonową a wyniki będą jeszcze gorsze