Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Krzysztof Janoś
|

Koronawirus w Polsce. Uścińska: emerytury są bezpieczne. ZUS sprosta realizacji tarczy antykryzysowej

66
Podziel się:

ZUS jest już gotowy do wypłat na kwiecień. - Co więcej przygotowane są już środki do wypłaty 13. emerytury. Sytuacja Zakładu jest stabilna. Zapewniam, że będziemy realizować nasze ustawowe zadania - mówiła Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Gertruda Uścińska, prezes ZUS
Gertruda Uścińska, prezes ZUS (East News, Piotr Molecki/East News)

Prezes ZUS w wywiadzie dla Polsat News odniosła się też do projektu tarczy antykryzysowej.

- Z rozwiązań proponowanych przez rząd skorzysta 700 tys. mikroprzedsiebiorców i 2,4 mln samozatrudnionych i pracujących w tych firmach. Koszt tego wsparcia wyliczyliśmy na 14 mld zł - powiedziała w Polsat News prezes ZUS Gertruda Uścińska.

Na pytanie o przedsiębiorców, którzy zatrudniają więcej niż 9 pracowników i nie mogą wnioskować o nieprzekazywanie składek ZUS na 3 miesiące, Uścińska odpowiedziała: - Rozwiązań jest wiele. Są zdywersyfikowane i dla każdego przedsiębiorcy jest jakaś propozycja. Te, o których mówimy, są akurat dla mikroprzedsiębiorców, ale więksi pracodawcy mogą liczyć na inne formy wsparcia, jak choćby uelastycznienie czasu pracy czy postojowe - powiedziała prezes ZUS.

W projekcie tarczy antykryzysowej zapisano również, że zwolnieni z płacenia składek nie mogą być samozatrudnieni, których przychód przekroczył trzykrotność średniego wynagrodzenia w gospodarce narodowej. Obecnie jest to nieco ponad 15 tys. zł.

Zobacz także: Obejrzyj także: Koronawirus a dopłaty dla rolników. "Są traktowani jak przedsiębiorcy"

Zapis ten budzi spore kontrowersje. Przedsiębiorcy woleliby, by brano tu pod uwagę dochód, bo przychody mają się nijak do tego, co ostatecznie zostaje w kieszeni.

- Póki co w naszym systemie prawnym przyjmujemy, że przychód jest tu decydujący. Próbujemy, na razie testowo, zastosować kategorię dochodu, ale to dotyczy małej działalności i dotyczy 200 tys. ubezpieczonych. Obserwujemy, jak to działa, ale na razie, jak powiedziałam, przyjmujemy, że obowiązującą kategorią jest przychód - powiedziała Uścińska.

Prezes ZUS zapewniła również, że już udało się pokonać trudności biurokratyczne - po zmianach wniosek o odroczenie przekazywania składek udało się skrócić z czterech do jednej strony.

Efekty koronawirusa zobaczymy w kwietniu

Uścińska przekonywała, że we wpływach do Zakładu nie widać jeszcze "efektu koronawirusa".

- Widzimy, że w składakach za luty nic złego się nie wydarzyło. Dopiero w kwietniu będziemy mogli powiedzieć coś o składkach za marzec. Od razu poinformujemy o tym w komunikacie - dodała.

Uścińska poinformowała również, że również w liczbie wyrejestrowanych firm nie widać, jak na razie, niczego niepokojącego.

- Wyrejestrowało się 19 tys. ubezpieczonych. Nie jest to jednak liczba większa niż w grudniu, styczniu czy lutym. Bardziej adekwatna do sytuacji będzie informacja, którą przedstawimy w kwietniu - podsumowała prezes ZUS.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(66)
Bankrut
3 lata temu
Nie ma żadnej tarczy dla 1osobowych działalności gosp. Wprowadzony śmieszny limit przychodu dotyczy lutego . Kiedy gospodarka się kręcila. Nikt prawie się na to nie złapie . Pogryzli rękę która ich karmi
hania 63
3 lata temu
Ta pani jest wizytowka ZUS,bez kija nie podchodz,tak wlasnie ZUS odstrasza swoich petentow
Marcin
3 lata temu
Mam nadzieję że wsparcie nie obejmie firm które ukrywały dochody i stosowały różne kruczki prawne w unikaniu płacenia podatków .
Złodziej ZUS
3 lata temu
Ta paniusia powinna popracować na rozbiorze mięsa za 2600 brutto czyli 1935 zlotych bo ona nie wie co to praca, oderwana od rzeczywistości, a jak zachoruje i złoży wniosek i rentę chorobową to powinna usłyszeć że odcięta ręka bądź noga odrośnie i powinna się przekwalifikować- nie jest Pani niezdolna do pracy, a jak dożyje emerytury to 1200 brutto czyli 1026 netto i niech sobie życie układa
zgred
3 lata temu
Czy ona wie o czym mówi ? O jakiej pomocy ?Coś się naszym ekonomistom w główkach .... Przychód czyli sprzedaż to 25000 zł a koszty czyli zakup towaru , paliwa , opłaty za wynajem lokalu, spłaty rat, itp to 22500 zł .Dochód to 2500 zł .Więc tylko jednostki otrzymają pomoc antykryzysową !!!!Proponuję rządowi i Prezydentowi oddajcie pieniądze EMERYTALNE za 45 lat -uczciwie płacone składek abym nie musiał teraz jeszcze tyrać w agonii do 65 lat .(NIE CHCĘ EMERYTURY ) Tylko nie wmawiajcie ludziom że pomagacie, bo tak nie jest !!! Ekonomiści od siedmiu boleści -co ma przychód do dochodu. Jeżeli tak ma to działać to jest to oszustwo a nie pomoc !!
...
Następna strona