Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Jakub Ceglarz
|

Koronawirus wykończy węgiel? Niemieccy naukowcy nie mają wątpliwości

62
Podziel się:

Pandemia koronawirusa spowoduje, że zużycie węgla zostanie bardzo mocno ograniczone - twierdzą niemieccy naukowcy. Ich zdaniem łatwiej będzie dzięki temu przejść na źródła niskoemisyjne.

Koronawirus wykończy węgiel? Niemieccy naukowcy nie mają wątpliwości
Pandemia może pomóc w transformacji energetycznej światowej gospodarki (Pixabay)
bECMwYCt

W pandemii koronawirusa da się zaobserwować znaczny spadek emisji CO2 do atmosfery. I choć może wydawać się, że to czasowa zmiana, to niemieccy naukowcy twierdzą, że trend może się utrzymać również po epidemii.

Jak to możliwe? Stanowisko naukowców przedstawia rmf24.pl. - Przyczyna jest prosta - jeśli następuje spadek zapotrzebowania na energię, jej produkcja w elektrowniach węglowych obcinana jest w pierwszej kolejności - tłumacz autor pracy w branżowym magazynie "Nature Climate Change".

To Christoph Bertram z Instytutu Badań Klimatu w Poczdamie (PIK). - Wszystko dlatego, że spalanie węgla generuje koszty, które w przypadku źródeł odnawialnych, wiatrowych czy słonecznych są dużo niższe. Ich pracę opłaca się utrzymać nawet, gdy zapotrzebowanie na energię spada - dodał.

bECMwYCv
Zobacz także: Palenie ekogroszkiem nie szkodzi środowisku? Ekspert o "manipulacji reklamy"

Efekty widać było już w 2020 roku. Gospodarki takich krajów lub organizacji jak Indie, USA czy Unia Europejska zanotowały zapotrzebowanie na energię niższe o nawet 20 proc. A to z kolei przełożyło się na zmniejszenie emisji CO2 do atmosfery o połowę.

bECMwYCB

I to - zdaniem naukowców - może się utrzymać również w kolejnych latach. - Wpływ pandemii na sektor energetyczny dał politykom nowe możliwości, by wraz z redukcją dopłat do paliw kopalnych i zwiększonymi inwestycjami w źródła odnawialne zakończyć epokę elektryczności opartej na węglu - czytamy w czasopiśmie naukowym.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bECMwYCW
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(62)
4f3rfg
7 miesięcy temu
"dał politykom nowe możliwości, by wraz z redukcją [...] zakończyć epokę elektryczności opartej na węglu" Brońcie nas przed politykami i urzędasami !!!!!!!!!!!!!!!!!!
Pit
7 miesięcy temu
Ocieplenie to nie wina węgla!!! AL samolotów!!! Teraz jak przestały latać!!! wróciła zima!! Pamietacie jak w marcu był pierwszy lockdown i po 3 dniach przyszło zimno??????
Karol
7 miesięcy temu
Przecież samolotów mniej w powietrzu. Co za bzdury wypisali.
bECMwYCX
Albert Jot
7 miesięcy temu
Niemieccy naukowcy sugerują zmniejszenie udziału polskiego węgla w energetyce na rzecz niemieckiego węgla brunatnego.
Albert Jot
7 miesięcy temu
Trzy normalne zimy i cała Europa przeprosi się z węglem.
...
Następna strona