Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Przemysław Ciszak
|
aktualizacja

Koronawirus wyniszcza mikrofirmy. "Nie mamy złudzeń, sytuacja będzie się jeszcze pogarszać"

8
Podziel się:

Epidemia może okazać się najgorsza w skutkach dla mikrofirm, wynika z Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego. Sytuacja jest poważna.

Hotelarze, restauratorzy i firmy cateringowe odczują ten kryzys najbardziej.
Hotelarze, restauratorzy i firmy cateringowe odczują ten kryzys najbardziej. (iStock.com)

Łącznie 93 proc. mikrofirm uważa COVID-19 za "zdecydowanie wysokie zagrożenie". Pandemia zagraża prowadzonemu biznesowi przez 71 proc przedsiębiorców, "raczej niekorzystny wpływ" będzie miała dla 22 proc. badanych w kolejnej edycji Barometru Europejskiego Funduszu Leasingowego.

Mniej negatywnie na przyszłość patrzą małe i średnie firmy. Wśród nich odpowiednio 56 proc. i 54 proc. zapytanych uważa panującą epidemię za zdecydowanie niekorzystną dla prowadzonego biznesu.

- Rozprzestrzeniająca się epidemia koronawirusa ma już bardzo negatywny wpływ na światową i polską gospodarkę. Nie mamy złudzeń, sytuacja będzie się jeszcze pogarszać. A w przypadku dekoniunktury najszybciej negatywne skutki odczuwają najmniejsi przedsiębiorcy, co potwierdza również nasz najnowszy odczyt Barometru. To oni również stanowią największą część portfela firm leasingowych. Dlatego, choć trudno w tym momencie prognozować wynik dla naszej branży na cały 2020 rok, to już dziś wiemy, że aktywność gospodarcza mocno osłabnie. Zarówno w Polsce, w Niemczech, czyli u naszego głównego partnera handlowego, czy Unii Europejskiej" - powiedział prezes EFL Radosław Woźniak.

Zobacz także: Tarcza antykryzysowa. "Wielu przedsiębiorcom nie pomoże. Przez polityków"

Dodał, że jako firma działająca głównie w sektorze finansowania małego i średniego biznesu EFL również może potwierdzić pogarszającą się sytuację finansową swoich klientów.

Firmy wciąż walczą

- Od kilku tygodni docierają do nas wnioski od firm, które w obliczu zaistniałej sytuacji przewidują czasowy problem z terminowym regulowaniem należności. W szczególności dotyczy to gastronomii, turystyki, transportu i usług. Przewidywany na początku tego roku wzrost branży na poziomie 6 proc. r/r na pewno będzie musiał zostać zweryfikowany - wskazał prezes.

- Pragnę zaznaczyć, że branża leasingu i wynajmu udowodniły kilkukrotnie w swej historii, a ostatnio w trakcie kryzysu 2008-2010, że są przygotowane, by z sukcesem mierzyć się ze skutkami spowolnienia gospodarczego. W bieżącej sytuacji gospodarczej podejmujemy działania, których celem jest umożliwienie naszym klientom prowadzenia działalności po ustaniu zagrożenia epidemicznego - dodał też Woźniak.

Hotelarze, restauratorzy i catering odczują najbardziej

Z Barometru EFL wynika, że spadek obrotów może najdotkliwiej dotknąć sektor HoReCa. Ponad 82 proc. hotelarzy, restauratorów i właścicieli firm cateringowych obawia się zdecydowanie negatywnego wpływu rozprzestrzeniania się koronawirusa na swój biznes. Odpowiedzi "raczej niekorzystny" udzieliło 13,5 proc. przedstawicieli HoReCa. Drugim sektorem z największymi obawami o przyszłość są usługi. 3 na 4 przedstawicieli firm usługowych uważa, że panująca epidemia będzie miała zdecydowanie negatywny wpływ na prowadzoną przez nich działalność (odpowiedzi "raczej negatywny" udzieliło 21 proc. zapytanych).

Trzecim sektorem "drżącym" o kolejne dni i miesiące jest handel - 56 proc. przedsiębiorstw obawia się zdecydowanie negatywnego przełożenia koronawirusa na ich biznes (33 proc. - raczej niekorzystny). W transporcie odsetek firm, które zdecydowanie boją się spadku obrotów w efekcie rozprzestrzeniania się COVID-19, wynosi 54 proc., w budownictwie - 46 proc., a w przemyśle/produkcji - 43 proc., wskazano również.

Spadek zainteresowania najbardziej zabójczy

Mikro-, mali i średni przedsiębiorcy zostali również zapytani o to, co może najbardziej przyczynić się do spadku obrotów w ich firmach. W pierwszej kolejności wskazali na spadek zainteresowania ich usługami lub produktami (44 proc. odpowiedzi). Po drugie, 36 proc. zapytanych obawia się pogorszenia ogólnej sytuacji gospodarczej. Prawie 1 na 5 przedstawicieli sektora MŚP zdaje sobie sprawę, że jego kondycja pogorszy się wskutek ograniczenia możliwości transportu towarów (18,5 proc.), tyle samo zapytanych wskazało na ograniczenia w przemieszczaniu się pracowników. Prawie 17 proc. MŚP widzi trudności w realizacji zamówień, co w efekcie z pewnością przełoży się negatywnie na obroty firm, podsumowano.

Europejski Fundusz Leasingowy powstał w 1991 roku jako jedna z pierwszych firm leasingowych w Polsce. Od 2001 roku EFL jest częścią Grupy Crédit Agricole. Firma ma ponad 329 tysięcy klientów.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(8)
nic
2 lata temu
I co rządzący jesteście z siebie dumni? Gdzie wasza wspaniała tarcza? Nic tylko pogratulować.
Iwa
2 lata temu
Wredny kłamca z krzywą morda i pospolity kryminalista. Jeszcze odpowie za przekręty z nieruchomościami
habmar
2 lata temu
MAM PYTANIE A GDZIE BYLISCIE KIEDY W LATACH 90 PADAŁY MASOWO ZAKŁADY ,FABRYKI A BALCEROWICZ ZAMIAST POMÓC POKAZAŁ IM FIGE TAK WIEM BYŁY NIEOPŁACALNE ,,,,TAAA TYLKO ZE NASZ PRZEMYSŁ ELEKTRONICZNY STAł na wysokim poziomie 20 lat przed chinczykami ktorzy wtedy słyneli z produkcji rowerów w latach 70 tych ,wszystko zniszczyli pamietam ze bieda była wszechobecna ludzie ratowali sie praca w niemczech
logik
2 lata temu
miesiąc jest wirus, a oni wszyscy już tacy biedni, a gdzie mają oszczędności z poprzednich lat, wszystko poszło, na domy , auta i wycieczki
Mariusz
2 lata temu
ZAWSZE tak było, jedni się bogacą na kryzysie drudzy tracą, przecież teraz firmy, które np produkują żele do dezynfekcji to zarabiają krocie i zarobieni już na kilka lat w przód tak samo jak niektórzy handlują na kontraktach na ropie czy indeksach ostatnio jakaś laska z bloga chyba "szpilkowy ebiznet" (polecam w google wpisać) pokazuje jak zarabia tak nawet kilka tysi dziennie, nic nowego ;)