Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Krakowski szpital wyprzedaje respiratory. Są stare, ale sprawne. Jak to wyjaśnić?

109
Podziel się

Szpital Uniwersytecki w Krakowie wyprzedaje stare sprzęty. Wśród nich – 22 respiratory. Szpital wyjaśnia, że to stary sprzęt. Zasadne jest pytanie, czy nie jest to pochopna decyzja i czy nie lepiej, by urządzenia, może nie najnowszej generacji, lecz sprawne, jak zapewnia szpital, czekały w magazynie?

Krakowski szpital wyprzedaje respiratory. Są stare, ale sprawne. Jak to wyjaśnić?
(Pixabay)
bDyCHNbF

Szpital Uniwersytecki w Krakowie pozbywa się zbędnego sprzętu. Kupić można materace przeciwodleżynowe, łóżka do intensywnej terapii oraz 22 respiratory. To ostatnie może dziwić w sytuacji, gdy wiadomo, jak bardzo ważny jest to sprzęt i jak szybko jego dostępność się wyczerpuje.

Z najnowszych danych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego wynika, że na 254 respiratory przeznaczone w Małopolsce dla pacjentów z COVID-19 aż 239 jest obecnie zajętych. O sprawie informuje "Gazeta Krakowska". Dziennikarze ustalili, co stoi za decyzją o sprzedaży respiratorów i czy było to konsultowane z wojewodą.

Maria Włodkowska, rzeczniczka Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie wyjaśniła, że wystawione na sprzedaż respiratory to starsze modele pozostałe po przeprowadzce z budynków w Śródmieściu do nowego kompleksu na Prokocimiu.

bDyCHNbH
Zobacz także: Koronawirus w Polsce przybiera na sile. Prof. Flisiak: Brakuje miejsc w szpitalach

- Co należy podkreślić, to modele wycofane z użycia w naszym szpitalu, które firmy bądź inne placówki mogą odkupić np. w celu uzyskania z nich niektórych części zamiennych. Procedura wystawiania na sprzedaż zużytego i wycofywanego ze szpitala sprzętu lub wyposażenia jest procedurą standardową i praktykowaną przez szpital od wielu lat – przekonywała .Uniknęła jednak jednoznacznej odpowiedzi na pytanie, czy respiratory mogłoby zostać wykorzystane.

Szpital w ogłoszeniu wyraźnie oświadczył, że respiratory są sprawne, więc czy nie jest zasadnym trzymać ich "na wszelki wypadek"?

bDyCHNbN

- Sprzedawany sprzęt medyczny (w tym respiratory) jest sprawny technicznie, ale z uwagi na wiek, stopień zużycia, awaryjność oraz małą dostępność części zamiennych został zakwalifikowany do sprzedaży - odpowiedziała rzeczniczka na dodatkowe pytania dziennikarzy "Gazety Krakowskiej".

Dodajmy, że najstarszy ze sprzedawanych respiratorów ma 14 lat, a najmłodszy 8.

O wystawieniu respiratorów na sprzedaż nic nie widział wojewoda małopolski Łukasz Kmita. "Wystąpiliśmy do szpitali w sprawie wskazania nieużywanego, ale sprawnego sprzętu, który mógłby zostać użyczony na rzecz powstających szpitali tymczasowych. Będziemy analizować otrzymane odpowiedzi. Czekamy także na odpowiedź SU. Na tę chwilę komentarz byłby przedwczesny" – odpowiedziało biuro prasowe wojewody.

bDyCHNbO

"GK" napisała o sprawie 3 listopada. Najwyraźniej żadnych ustaleń jeszcze nie uczyniono, gdyż w chwili, gdy powstał ten tekst (7 listopada), respiratory nadal znajdują się na "tablicy ogłoszeń" na stronie szpitala. Ich cena waha się od 1,3 do 2 tys. zł.

bDyCHNci
KOMENTARZE
(109)
Ok
2 miesiące temu
Wow. To jesteśmy w bezpiecznym kraju. Kwa.
jaja
2 miesiące temu
a co szpital je kupił że sprzedaje???? oddać tam gdzie brakuje oto cała służba zdrowia kasa kasa kasa
lp
2 miesiące temu
Nie rozumiem, Morawiecki twierdzi, że w magazynach rezerw państwowych jest 3000 nowiutkich wspaniałych respiratorów, tylko nikt nie chce z nich korzystać... O co k... chodzi??? Lekarze i szpitale mówią: nie ma miejsc, nie ma wolnych respiratorów, nie ma lekarzy, nie ma personelu ... a Morawiecki: jest świetnie, jest wspaniale, sprzętu w bród, tak dużo, że go nikt nie chce... Ale skoro tak świetnie, to dlaczego tyle osób umiera???
bDyCHNcj
NIEPOWAŻNI
2 miesiące temu
MOJA KOLEŻANKA PRACUJE A RACZEJ PRACOWAŁA JAKO SEKRETARKA W SZPITALU. OBECNIE SIEDZI W DOMU GDYŻ JEST CHORA NA COVIDA. ZAKAZIŁA PRZY OKAZJI 2 DZIECI MĘŻA ORAZ OJCA I MATKĘ. NIE MA RESPIRATORÓW DLA CHORYCH. CO JEST LEPSZE, BYĆ PODŁĄCZONYM DO STAREGO RESPIRATORA JEŚLI JEST POTRZEBNY RESPIRATOR CZY NIE BYĆ PODŁĄCZONYM W OGÓLE? W OKRESIE PANDEMII KAŻDY SPRAWNY RESPIRATOR MOŻE SIĘ PRZYDAĆ. MOGLIBY JE SPRZEDAĆ ALE PO PANDEMII,A NIE TERAZ.
Kongres Wiede...
2 miesiące temu
I dlaczego nie mieliśmy 40 tys bezdomnych i bloki rosły na ul. Alternatywy 3.
...
Następna strona