Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Maciej Kazimierski
|

Kredyt hipoteczny na dom ekologiczny

Materiał powstał w ramach ekologicznej akcji WP naturalnie.
4
Podziel się:

Chcesz wybudować dom? Pamiętaj, że musi spełniać nowe wymogi dotyczące energooszczędności. Sprawdziłem, które banki promują klientów budujących nowoczesne, oszczędne domy. Dowiedz się, ile można zyskać decydując się na kredyt hipoteczny ze znaczkiem "eko".

Kredyt hipoteczny na dom ekologiczny
Kredyt hipoteczny na dom ekologiczny (Adobe Stock)

Czym jest dom ekologiczny? To – przede wszystkim – dom, który jest w odpowiedni sposób zaizolowany termicznie (co pozwala na zmniejszenie strat ciepła), odpowiednio wentylowany i ogrzewany i wyposażony w panele fotowoltaiczne (pozwalające na – choćby częściowe – uniezależnienie się od dostawców energii elektrycznej).

Sprawdziłem, w których bankach znajdziesz ekologiczny kredyt hipoteczny, warunki, na jakich jest oferowany i czy warto z niego skorzystać.

Ekologiczny kredyt hipoteczny z Banku Ochrony Środowiska

Zacznę od oferty banku, który ochronę środowiska ma wpisaną w nazwę – od Banku Ochrony Środowiska i jego Ekologicznego kredytu hipotecznego.

Zobacz także: Obejrzyj: Panele fotowoltaiczne na dachach polskich domów. Chętnych coraz więcej

Dom jednorodzinny, który będzie finansowany tym kredytem, musi spełniać następujące warunki:

·      jego zapotrzebowanie na nieodnawialną energię potrzebną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowania ciepłej wody użytkowej będzie niższa od 70 kWh/(m2*rok), lub

·      dom wyposażony będzie w odnawialne źródło energii (samodzielne lub pracujące w połączeniu ze źródłem konwencjonalnym), pod warunkiem przeznaczenia na zakup i montaż instalacji OZE co najmniej 5% kwoty kredytu.

Ekologiczny kredyt hipoteczny można spłacać maksymalnie przez 35 lat, a jego maksymalna kwota nie może przekroczyć 80% wartości nieruchomości. Oprocentowanie kredytu jest ustalane na podstawie stawki WIBOR 6M powiększonej o marżę, której wysokość zależy od:

·      kwoty kredytu

·      i wskaźnika LtV.

Przykładowo – marża dla kredytu w kwocie powyżej 150 tys. zł z LtV 80% wyniesie 1,70%. Po dodaniu do marży aktualnej stawki WIBOR 6M (0,25%) otrzymamy oprocentowanie 1,95%.

Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,80% min. 300 zł.

Ekokredyt hipoteczny od ING Banku Śląskiego

Drugim bankiem, w którego ofercie znajdziesz kredyt hipoteczny na sfinansowanie budowy domu energooszczędnego, jest ING Bank Śląski.

Ekokredyt hipoteczny może być udzielony na budowę domu, którego zapotrzebowanie na energię użytkową do ogrzewania i wentylacji, nie przekracza 40 kWh/m2 na rok.

Ekokredyt hipoteczny od ING Banku Śląskiego udzielany jest maksymalnie na 35 lat, a jego maksymalna kwota to 80% LtV. Za jego udzielenie nie zapłacisz prowizji, a oprocentowanie składa się ze stawki WIBOR 6M powiększonej o 1,95% marży i wynosi 2,2%.

PKO BP, BNP Paribas i Credit Agricole

Kredyty hipoteczne na budowę domów energooszczędnych oferują też PKO BP, BNP Paribas i Credit Agricole.

PKO BP informuje na swojej stronie internetowej, że marża kredytu hipotecznego Własny Kąt zostanie obniżona jeżeli kredytobiorca:

·      po dniu zawarcia umowy kredytu dostarczy świadectwo charakterystyki energetycznej dla nieruchomości stanowiącej zabezpieczenie kredytu,

·      świadectwo będzie ważne co najmniej 60 miesięcy od dnia dostarczenia i wynika z niego, że wskaźnik EP dla domu jednorodzinnego jest nie wyższy niż 70 kWh/(m2rok).

O ile będzie obniżona marża? Tego bank nie podaje (oprocentowanie kredytu hipotecznego w PKO BP jest ustalane indywidualnie), ogranicza się tylko do poinformowania, że w przypadku oferty Pakiet Własny Kąt hipoteczny obniżenie marży nie będzie stosowane w okresie spłaty pierwszych 12 rat obowiązuje wówczas marża na poziomie 1,1 p.p.; obniżka marży obowiązuje w całym okresie kredytowania; szczegóły co do dnia, w którym następuje obniżenie marży znajdują się w umowie kredytu.

Podobnie enigmatycznie o swojej ofercie (Zielona Hipoteka) pisze BNP Paribas: niższe oprocentowanie na sfinansowanie energooszczędnych nieruchomości. Dla osób, które posiadają lub będą posiadać:

·      certyfikat ekologiczny (np. BREEAM),

·      świadectwo charakterystyki energetycznej, gdzie wartość wskaźnika rocznego zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną EP nie jest wyższa niż 50 kWh/(m2*rok).

Także BNP Paribas nie podaje informacji o warunkach cenowych swojej oferty.

Trzecim bankiem oferującym kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego, który nie podaje warunków cenowych dla tego produktu, jest Credit Agricole. Bank pisze, że kredyt hipoteczny ZIELONY DOM jest przeznaczony dla klientów, którzy spełniają następujące warunki:

·      dom, który planują zbudować lub kupić, ma roczne zapotrzebowanie na energię użytkową nie wyższe niż 40 kWh/m2,

·      mają lub założą konto w banku i zadeklarują na nie wpływ wynagrodzenia min. 2 000 zł,

·      skorzystają z ubezpieczenia na życie dla kredytu hipotecznego i ubezpieczenia nieruchomości za pośrednictwem banku.

Kredyty hipoteczne porównanie

Dwa z banków, w których można wziąć kredyt hipoteczny na budowę domu energooszczędnego, podały ich warunki cenowe. Mogłem więc porównać oprocentowanie, prowizję i wysokość miesięcznej raty dla kredytu na dom ekologiczny i kredytu standardowego.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
totalmoney.pl
KOMENTARZE
(4)
Sara
3 lata temu
Postanowiłam kupić mieszkanie i jestem bardzo zadowolona z decyzji. Wreszcie spłacam swój kredyt, a nie kogoś. A mam piękną nieruchomość w Rowach, Apartamenty Lubicz.
Sara
3 lata temu
Postanowiłam kupić mieszkanie i jestem bardzo zadowolona z decyzji. Wreszcie spłacam swój kredyt, a nie kogoś. A mam piękną nieruchomość w Rowach, Apartamenty Lubicz.
masz wybór
3 lata temu
Ekologiczne żony myją sobie w bidecie. Nie ekologiczne się kąpią.
Twój nick
3 lata temu
I jak tu nie ulec wrażeniu, że ekooszołomy z UE radzą sobie tylko z prostowaniem bananów?🤔