Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KKG
|
aktualizacja

Kredytobiorcy zwolnieni z płacenia rat. Pierwsza taka decyzja w Polsce

116
Podziel się:

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał decyzję, która na czas trwania procesu sądowego całkowicie zwalnia kredytobiorców z obowiązku spłaty rat kredytu. Kredytobiorcy domagają się unieważnienia umowy kredytu złotowego o zmiennym oprocentowaniu, powołując się na "wady WIBOR-u".

Kredytobiorcy zwolnieni z płacenia rat. Pierwsza taka decyzja w Polsce
Sąd w Kaliszu wydał decyzję, która na czas trwania procesu sądowego całkowicie zwalnia kredytobiorców z obowiązku spłaty rat kredytu (East News, ZOFIA BAZAK)

Sąd Okręgowy w Kaliszu wydał postanowienie 20 października 2023 roku, które "udzieliło kredytobiorcom zabezpieczenia roszczenia o ustalenie nieważności umowy kredytu złotowego, w ten sposób że w całości zwolnił kredytobiorców z obowiązku płacenia rat wynikających z zawartej umowy kredytu" - informuje TVN 24 Biznes.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Największy błąd rządów PiS. "Jesteśmy skansenem Europy"

Sprawa dotyczy kredytu zaciągniętego w 2009 roku w Getin Banku, który obecnie funkcjonuje pod nazwą Velo Bank. Zdaniem Beaty Strzyżowskiej, radczyni prawnej, postanowienie kaliskiego sądu wyróżnia się na tle innych wyroków wydanych przez sądy w sprawach dotyczących stawki referencyjnej WIBOR - czytamy w serwisie.

- Dotychczasowe postanowienia w 90 procentach dotyczyły sytuacji, w której sąd wstrzymywał obowiązek płatności rat wyłącznie w zakresie stawki WIBOR. W takim wypadku kredytobiorca zobowiązany był do dalszej spłaty rat, których wysokość określona była jedynie marżą kredytu. W naszym przypadku kredytobiorcy nie muszą już w ogóle dokonywać spłat na rzecz banku, co w zakresie spraw dotyczących WIBOR nie jest nader często spotykane - wyjaśnia Strzyżowska w rozmowie z serwisem.

Prawniczka dodaje, że zwraca uwagę, że "wydane postanowienie jest również o tyle istotne, że zapadło już po zapoznaniu się przez sąd z odpowiedzią na pozew złożoną w sprawie, w której bank przedstawił szeroką argumentację o rzekomej prawidłowości stosowanego wskaźnika WIBOR oraz powody, dla których w jego ocenie, zabezpieczenie nie powinno zostać udzielone" - informuje TVN24 Biznes.

Wyrok w tej sprawie może zapaść jeszcze przed końcem tego roku. Sąd Okręgowy w Kaliszu wyznaczył również termin rozprawy na dzień 1 grudnia 2023 roku. - Istnieje realna szansa, że do końca roku sąd może zostać wydany jeden z pierwszych wyroków w sprawie WIBOR - podkreśliła Strzyżowska w rozmowie z serwisem.

"Kredytobiorcy narażeni na nieuzasadnione koszty"

Zdaniem radczyni z uwagi na to, że "wysokość wskaźnika WIBOR jest wyznaczana przez sam sektor bankowy w sposób niejasny, nieodzwierciedlający rzeczywistych transakcji rynkowych, wskaźnik ten stanowi błędną podstawę dla szacowania ryzyka związanego z kredytem, a jego wprowadzenie do umów naraża kredytobiorców na nieuzasadnione koszty przez wiele lat trwania umowy" - informuje TVN24 Biznes.

Pod koniec lipca Urząd Komisji Nadzoru Finansowego zapewnił, że "wskaźnik referencyjny WIBOR spełnia wszystkie wymogi przepisane prawem". Zdaniem urzędu nie ma żadnych podstaw do podważania wiarygodności i legalności WIBOR, w szczególności w kontekście zastosowania tego wskaźnika w umowach o kredyt hipoteczny w walucie polskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(116)
Tomasz
6 miesięcy temu
Od niemal dwóch lat mam kredyt. Skorzystałam w wakacji kredytowych na kilka rat, resztę normalnie spłacam. Kwota kredytu jest niemal taka sama jak dwa lata temu. Tylko u nas takie cuda...
bocian
6 miesięcy temu
Kredyt w euro na mieszkanie w Europie spłacasz kredyt i 30 procent w Polsce spłacasz kredyt i jeszcze raz kredyt +opłaty czyli dodatkowo 120 procent
Uniama
6 miesięcy temu
Czy jak w Polsce wprowadzą euro to kredyt który brałem w PLN będę musiał spłacac euro czy złotówkach ?
Xxx
6 miesięcy temu
W Polsce tylko Kasa się liczy a nie człowiek
Fanta
6 miesięcy temu
Nareszcie , niech ktoś ukróci to złodziejstwo banków w Polsce . W innych bardziej cywilizowanych krajach nie poszaleją , to dorabiają na Polakach !!! Dosyć . Ustawowo do zmiany - zachód już ma , a u nas ? Dyrektywy , do których się nie stosują ? Zmienić prawo , bądźmy jak Europa Zachodnia !!!! Dla ludzi !!
...
Następna strona