Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
MAG
|

Krótsza kwarantanna. Jest zmiana daty

6
Podziel się:

W poniedziałek ma zostać opublikowane rozporządzenie skracające kwarantannę do siedmiu dni. Wejdzie w życie od wtorku – przekazał w niedzielę rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.

Krótsza kwarantanna. Jest zmiana daty
Krótsza kwarantanna miała objąć osoby kierowane na nią od poniedziałku 24 stycznia. Przepisy wejdą jednak w życie we wtorek 25 stycznia (Adobe Stock, macondos)

Wcześniej rząd informował, że krótsza kwarantanna będzie obowiązywać od poniedziałku 24 stycznia, potem jednak zapadła decyzja o przesunięciu terminu o jeden dzień. Rzecznik wyjaśnił, że wynika to z konieczności zmian w systemie informatycznym obsługującym zdarzenia epidemiczne.

Skrócenie kwarantanny jest możliwe z powodu ewolucji wirusa, który tak w wariancie Delta, jak i Omikron daje objawy zdecydowanie szybciej niż poprzednie mutacje. Resort podnosi, że po siedmiu dniach bez objawów od chwili kontaktu z osobą zakażoną ryzyko rozwinięcia się choroby jest minimalne.

Zobacz także: Nowy pomysł rządu ws. COVID-19. Ekspertka mówi wprost

Krótsza kwarantanna od wtorku 25 stycznia

Kwarantanna to odosobnienie osoby zdrowej z powodu narażenia na zarażenie, np. po kontakcie z osobą chorą na COVID-19. W myśl obecnych przepisów, co do zasady, kwarantanna trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika.

W czasie kwarantanny nie można opuszczać domu, zakazane są więc np. spacery z psem czy wyjście do sklepu. W razie niepokojących objawów choroby należy skontaktować się z lekarzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(6)
meg
2 lata temu
Miałoby to sens, gdyby szczepionki były na tyle skuteczne, że chronią przed zachorowaniem. Niestety aktualnie choruje bardzo dużo osób zaszczepionych. Wirus nie wybiera. Bądźmy dla siebie bardziej wyrozumiali, zamiast pluć jadem jedni na drugich.
Adw
2 lata temu
Zamiast skracać kwarantannę należy przyjąć , że osobom niezaszczepionym nie należy się wynagrodzenie za czas odosobnienia i choroby. Współczynnik zaszczepienia wzrośnie do 99%.
Alf
2 lata temu
Linia zmiany daty przebiega w ministerstwie?
R8.
2 lata temu
W marcu 2020 roku pamiętam jak były limity w sklepach, kościołach, galerie były zamknięte. Specjalne ekipy w białych kombinezonach dezynfekowało koszyki. Teraz w/g statystyk mamy więcej testów pozytywnych a wszystko wraca do normy. Wniosek: choroba śmiertelna jak każda inna. Do wszystkiego społeczeństwo z czasem się przyzwyczaja. Teraz niech wezmą się za producentów żywności, bo to jest o wiele bardziej niebezpieczne od celebryckiej choroby. Niech służba zdrowia w końcu weźmie się za leczenie a nie wysyłanie na kwarantannę.
SP45-116
2 lata temu
A może w ogóle znieśmy kwarantannę i izolację?