Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. MŁU
|
aktualizacja

Przewidział kryzys w 2008 r. Teraz Dr Zagłada wieszczy upadek kolejnej giełdy kryptowalut

82
Podziel się:

Nouriel Roubini, znany jako "dr Zagłada" ekonomista, który przewidział m.in. kryzys finansowy w 2008 r., teraz w ostrych słowach atakuje branżę krypto. Jak podkreśla w swoich wypowiedziach, to nie koniec problemów osób lokujących swoje pieniądze w kryptowalutach. A największa platforma wymiany kryptowalut Binance jest jeszcze bardziej podejrzanym interesem, niż FTX, który w ostatnich tygodniach spektakularny sposób zbankrutował.

Przewidział kryzys w 2008 r. Teraz Dr Zagłada wieszczy upadek kolejnej giełdy kryptowalut
Dr Zagłada ma kolejną prognozę. Tym razem uderza w rynek kryptowalut (Licencjodawca, Christopher Pike)

"Wiemy, że FTX umieścił swoją siedzibę na podejrzanych Wyspach Bahama, tymczasem nie wiadomo nawet, gdzie jest siedziba Binance. To takie samo oszustwo jak FTX" – stwierdził na Twitterze Roubini, który wskazuje na podejrzane jego zdaniem zaplecze finansowe największej obecnie platformy wymiany kryptowalut na świecie.

Założyciel Binance jest miliarderem, ale... za takiego uchodził też twórca platformy FTX

W rzeczywistości siedziba Binance jest na Kajmanach, raju podatkowym na Morzu Karaibskim. Założona w 2017 r. platforma faktycznie jednak ma poważne problemy, by osiąść w jednym miejscu, bo zdążyła wyprowadzić się już z Szanghaju, Hongkongu i Malty.

Jej założyciel Changpeng Zhao (znany jako CZ), Kanadyjczyk pochodzenia chińskiego, w listopadzie 2022 r. wypadł poza pierwszą setkę rankingu miliarderów "Bloomberga" z majątkiem wycenianym na niecałe 15 miliardów dolarów. Jeszcze na początku roku "Bloomberg" wyceniał go na kwotę blisko 100 miliardów dolarów. Jak podkreśla Roubini, kryptowaluta stworzona przez CZ, BNB (Binance Coin), straciła w międzyczasie ponad połowę swojej wartości.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Program Money.pl 21.11 | Z rynku wyparowała góra pieniędzy. Kulisy głośnej afery z giełdą kryptowalut FTX

Na tej samej liście miliarderów "Bloomberga", jeszcze chwilę przed tym, jak świat dowiedział się, że właściwie należałoby zapisać mu kilka miliardów dolarów na minus, znajdował się niesławny Sam Bankman-Fried. On sam też do końca zapewniał, że pieniądze ulokowane na platformie FTX są zupełnie bezpieczne.

Chociaż okoliczności upadku FTX są niejasne, a na pewno będą je jeszcze badać organy ścigania, to wygląda na to, że FTX mógł wykorzystywać zdeponowane pieniądze klientów do różnego rodzaju nielegalnych inwestycji i/lub manipulowania kursami poszczególnych kryptowalut. Była to więc działająca pod przykrywką platformy wymiany piramida finansowa, której imperium z dnia na dzień zawaliło się jak domek z kart w sytuacji, gdy otoczenia gospodarcze przestało być korzystne.

Po FTX przyjdzie też czas na Binance? Roubini nie ma wątpliwości

Jak od dłuższego czasu podkreślają różnego rodzaju sygnaliści, w podobny sposób funkcjonują także inni najwięksi gracze rynku krypto. Wśród głównych podejrzanych po upadku FTX wymienia się właśnie Binance i twórców tzw. stablecoina Tether.

Oba projekty wyceniane są przez rynek na miliardy dolarów, a ich twórcy zaprzeczają zarzutom, wskazując, że mają wystarczające rezerwy na pokrycie wszelkich zobowiązań, a ich sposób funkcjonowania jest wzorowy. Krytycy zauważają jednak, że obie firmy od lat mają problem z przeprowadzeniem solidnego audytu.

Gdy rynek przymykał na to oko w czasie szalonej prosperity w okresie pandemii, teraz coraz więcej osób zastanawia się, w jakim stopniu ich pieniądze ulokowane w kryptowaluty są bezpieczne. W takim środowisku coraz bardziej prawdopodobne są scenariusze, że rynek powie "sprawdzam", gdy klienci masowo zdecydują się na wypłaty. FTX tego sprawdzianu nie przetrwało.

Jak sugeruje Roubini, nie przetrwa takiego sprawdzianu również Binance, a pytanie, które należy sobie zadać, to kiedy dojdzie do jej upadku. W jego ocenie, dostarczane przez Binance i innych głównych graczy rynku krypto dowody na własną finansową przejrzystość nie są w żaden sposób wystarczające.

Roubini: tych gości powinno tu nie być. CZ: nie obchodzi mnie to

Wcześniej w listopadzie w głośnej wypowiedzi Roubini wymienił "siedem C branży krypto". – Schowani w cieniu, skorumpowani, oszuści, kryminaliści, kanciarze, naganiacze i wreszcie CZ (w jęz. angielskim wszystkie te słowa zaczynają się na literę C – przyp. red.) – stwierdził na Tygodniu Finansów w Abu Dhabi (Zjednoczone Emiraty Arabskie), gdzie gościem był także sam CZ.

Na pytanie, jaką lekcję powinno się wyciągnąć z ostatnich katastrof związanych z branżą krypto, Roubini odpowiedział, że po prostu "tych gości powinno tu nie być". – Nie mogę uwierzyć, że Binance ma licencję, by operować w ZEA. Jej działalność jest zakazana w Wielkiej Brytanii, w USA wobec Binance prowadzone jest dochodzenie w sprawie prania brudnych pieniędzy – powiedział Roubini. W jego opinii "to tykająca bomba zegarowa".

Na tej samej imprezie w Adu Dhani CZ stwierdził, że krytyka "go nie obchodzi", "wygłaszają ją ludzie, którzy chcą zwrócić na siebie uwagę", a "osoby, które rozprzestrzeniają negatywną energię, nigdy nie zachodzą daleko w życiu". Dodatkowo Roubini, zdaniem CZ, "nie respektuje lokalnej kultury". Dlaczego? Bo sugeruje władzom ZEA, co mają robić w swoim kraju.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(82)
Bartek
rok temu
Ja z perspektywy czasu bardzo się cieszę, że mam dochód z wynajmu nieruchomości, bo z pensji w tym kraju to nic nie można odłożyć, a dokładać jeszcze trzeba. Bałem się, że będę miał nieuczciwych najemców, ale całe szczęście trafiłem porządną rodzinę, która terminowo płaci. Do tego tam zarządzaniem zajmuje się firma Polzen, to wszystkie naprawy mają na czas. Nie chcę podwyższać tym ludziom czynszu, ale przecież ceny tylko rosną za wszystko...
hahaha
rok temu
a jak dzialala i upadla pierwsza gielda tych walut ? automacik cpykal i podbijal cene a potem mamona wyparowala.
siezastanawia...
rok temu
Najwięksi świata finansów zwiastują upadek kryptowalut, nazywając je ściemą, jednocześnie INWESTUJĄ W KRYPTO na potęgę. JP Morgan Goldman Sachs Black Rock patrzcie co robią, a nie co mówią :))))
szatniaobowia...
rok temu
Branża kryptowalutowa jest tym, czym był Microsoft na poczatku lat 90, Amazon i Facebook w 20xx. Wszystkie te podmioty miały podobny schemat rozwoju i olbrzymią zmienność cenową. Za 5 - 10 lat dzisiejsi krytykujący krypto "specjaliści" nie bedą chcieli pamiętać swoich obecnych wywodów XD.
Orfeliusz
rok temu
Po co kupujecie kryptowaluty skóro nie umiecie uwzględnić stałej faradaya. I tak ta waluta nie ma przyszłości.
...
Następna strona