Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Mateusz Madejski
Mateusz Madejski
|

Krystyna Pawłowicz szokuje wpisem. Teoretycznie grozi jej nawet więzienie

700
Podziel się:

Pawłowicz skrytykowała szkołę za to, że ta zobowiązała nauczycieli do zwracania się do transpłciowej uczennicy imieniem żeńskim. Przy tym podała dane, dzięki którym można łatwo zidentyfikować dziecko. Co może grozić Pawłowicz? Zdaniem eksperta, teoretycznie nawet kilka lat więzienia.

Krystyna Pawłowicz szokuje wpisem. Teoretycznie grozi jej nawet więzienie
Krystyna Pawłowicz znów wywołuje gigantyczne kontrowersje (PAP, Leszek Szymański)

"Dyrektorka Szkoły Samorządowej (tu Pawłowicz podała dane szkoły - red.) doprowadziła do podjęcia przez Radę Pedagogiczną uchwały zobowiązującej nauczycieli, aby zwracali się do 10-letniego ucznia, chłopca, per Agnieszka, jak chcieli rodzice. Dane aktów stanu cywilnego zlekceważono" - napisała w sieci Krystyna Pawłowicz.

Pawłowicz, dziś sędzia Trybunału Konstytucyjnego, jest ostro krytykowana za ten wpis, a Rzecznik Praw Obywatelskich już zapowiada interwencję. Krystyna Pawłowicz w czwartek wpis usunęła. Czy jednak słowa Pawłowicz mogły łamać prawo?

- Jeśli uznamy, że jest to nieuprawnione ujawnienie danych osobowych, to jest to zagrożone pozbawieniem wolności do lat dwóch - mówi money.pl dr Maciej Kawecki z Wyższej Szkoły Bankowej w Warszawie, prawnik i ekspert od RODO.

Zobacz także: Krytystyna Pawłowicz w ogniu krytyki. Polityk Porozumienia mówi o "ataku na dziecko"

Jak jednak zaznacza, mogą się tu pojawić pewne wątpliwości. Część prawników uznaje publikacje w mediach społecznościowych za działanie "na użytek domowy". Jednak dr Kawecki zwraca uwagę, że Krystyna Pawłowicz to osoba publiczna. - I dlatego moim zdaniem ten wpis też ma charakter publiczny - dodaje.

- Pytanie, czy prezes UODO również tak spojrzy na tę sprawę - zastanawia się jednak Kawecki. Zwróciliśmy się z takim pytaniem do Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Urzędnicy odpowiedzieli jednak, że wiążąco wypowiadają się tylko po postępowaniu administracyjnym i "zbadaniu wszelkich okoliczności w indywidualnej sprawie".

- Do tej pory nie wpłynęła skarga na Krystynę Pawłowicz w związku z interesującą Pana sprawą - dodał w rozmowie z money.pl Adam Sanocki, rzecznik UODO.

Jak nie RODO, to kodeksy

Rodzice dziecka mają jednak jeszcze inne możliwości reakcji. Jak mówi dr Kawecki, wpis Krystyny Pawłowicz może naruszać też dobra osobiste oraz prywatność.

Według Kodeksu cywilnego, naruszenie dóbr osobistych może się wiązać z koniecznością "naprawienia szkód", ale i z zadośćuczynieniem pieniężnym. "Naprawą szkód" mogą być na przykład specjalne oświadczenia.

Naruszenie prywatności może natomiast podpadać już nawet pod Kodeks karny. Za "istotne naruszenie prywatności" przewidziana jest kara nawet 3 lat więzienia.

Jak zauważa dr Kawecki, Krystyna Pawłowicz jako sędzia TK jest objęta immunitetem. - Rozważania o karach dla Pawłowicz są teoretyczne - przyznaje ekspert. Immunitet może uchylić Krystynie Pawłowicz tylko sam Trybunał Konstytucyjny.

Są jednak przedstawiciele środowiska prawniczego, którzy bronią Pawłowicz i nawet uznają, że "ataki" na nią są bezprawne. Na przykład Maciej Nawacki z KRS, który grozi postępowaniem dyscyplinarnym dla radcy prawnego, który krytykował Pawłowicz.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(700)
michu
2 lata temu
Jak ona jest prymitywna, masakra. Założę stronę www o Kryście, jak ją nazwać ?
Ryszard
2 lata temu
To jest efek powołani nizruwnażonej emocjonalnie byłej posłanki do Trybunału konstytucjnego przez Pana prezydenta brawo panie Prezydęcie
Nauczyciel
2 lata temu
Chore jest to że teraz do chłopaka jesteśmy zmuszani zwracać się jak do dziewczynki, ignorując płeć, fakty i dane z metryki.
Km go
2 lata temu
Dziwne że dzieci mają prawo decydować o decyzji natury.. A może to nie jest dzieckiem a czymś Co się brzydzi tego kogo nazywacie "bogiem"
***** ***
2 lata temu
NieogladamTVPis
...
Następna strona