Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
Łukasz Witczyk
Łukasz Witczyk
|
aktualizacja

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

9
Podziel się:

Zasiłek chorobowy to świadczenie wypłacane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych lub pracodawcę osobom objętym ubezpieczeniem społecznym, które są niezdolne do wykonywania pracy.
Zasiłek chorobowy to jedno ze świadczeń pieniężnych, które wypłacane jest z ubezpieczenia społecznego w ramach ubezpieczenia chorobowego. Przysługuje on ubezpieczonemu, który stał się niezdolny do pracy z powodu choroby w czasie trwania ubezpieczenia chorobowego.

Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym.
Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym. (Shutterstock)

Kto wypłaca zasiłek chorobowy?

Zasiłek chorobowy wypłacają płatnicy składek albo Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy składek ustalają prawo do zasiłków i wypłacają je w przypadku zgłoszenia do ubezpieczenia chorobowego powyżej 20 ubezpieczonych.

Z kolei Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca zasiłki:

  • ubezpieczonym, których płatnicy składek zgłaszają do ubezpieczenia chorobowego nie więcej niż 20 ubezpieczonych,
  • ubezpieczonym prowadzącym pozarolniczą działalność i osobom z nimi współpracującym,
  • ubezpieczonym podlegającym ubezpieczeniu chorobowemu w Polsce z tytułu zatrudnienia u pracodawcy zagranicznego,
  • duchownym, którzy są ubezpieczeni,
  • osobom uprawnionym do zasiłków za okres po ustaniu ubezpieczenia.
Zobacz także: Obejrzyj i dowiedz się, jak chronić się przed koronawirusem

Wysokość zasiłku chorobowego

Miesięczny zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości:

  • 80% podstawy wymiaru,
  • 70% podstawy wymiaru - za okres pobytu w szpitalu,
  • 100% podstawy wymiaru, także za okres pobytu w szpitalu, jeżeli stałeś się niezdolny do pracy:

- wskutek wypadku w drodze do pracy lub z pracy,
- w czasie ciąży,
- wskutek poddania się niezbędnym badaniom lekarskim przewidzianym dla kandydatów na dawców komórek, tkanek i narządów albo zabiegowi pobrania komórek, tkanek i narządów.

Zasiłek chorobowy przysługuje w wysokości 80% podstawy wymiaru zasiłku za okres pobytu w szpitalu przypadający od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy w roku kalendarzowym, jeśli jesteś pracownikiem i ukończyłeś 50 rok życia, począwszy od następnego roku kalendarzowego po roku ukończenia 50 roku życia. Jeśli wykonujesz pracę nakładczą lub odbywasz służbę zastępczą, to zasadę tę stosujemy również do Ciebie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(9)
emeryt1
4 lata temu
Wysokość emerytury zależy od ilości lat składkowych i wysokości zarobków. Kto tego nie spełnił niech nie płacze. Przepracowałem ponad 40 lat w zakładzie uspołecznionym i nie narzekam na emeryturę.
emeryt
4 lata temu
Ściąć wysokie kominy emerytur - jedni przekraczają ledwie 1 tysiąc złotych a grubasy po 5000 albo 6000 nawet 7000 i więcej!!!jeszcze narzekają na waloryzację
mysz18
4 lata temu
ZUSOWI-też powinno płacić się 70% składek(haraczów) a żądać 100%- to powinno działać w dwie strony.Przecież ZUS tak postępuje z płatnikami.
chory
4 lata temu
Dlaczego pracodawca płaci za 30 dni chorobowego a dopiero póxniej zus tak nie powinno byc nie napiszę co o tym myslę to czyste złodziejstwo
Ola
4 lata temu
zus to złodziej