Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe

10
Podziel się:

Najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym Rada obniży stopy procentowych o 45 pb – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Niższe stopy mogą wpłynąć na kurs złotego, ale oznaczają także mniejsze koszty kredytu.

Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe.
Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe. (KPRM)

- Uważamy, że obniżka stóp zostanie uzasadniona gorszymi od oczekiwań kwietniowymi danymi z polskiej gospodarki – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Wśród nich wymieniają silny spadek produkcji przemysłowej, dynamiki płac i sprzedaży detalicznej, bardzo słabe majowe wyniki badań koniunktury, a także pogarszające się perspektywy inwestycji w Polsce ze względu na utrzymującą się podwyższoną niepewność.

- Obniżka stóp procentowych o 45 pb na najbliższym posiedzeniu nie jest w pełni zdyskontowana przez rynek, stąd realizacja naszej prognozy może doprowadzić do osłabienia złotego – oceniają.

Przypominają jednocześnie, że publikacja serii krajowych danych miała ograniczony wpływ na kurs złotego, a w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem oddziałującym na kurs polskiej waluty będzie przebieg pandemii COVID-19 na świecie. Kluczowe dla inwestorów będą informacje na temat tempa rozprzestrzeniania się pandemii, zwłaszcza w kontekście perspektyw znoszenia ograniczeń administracyjnych w najważniejszych gospodarkach. Jednak w tym tygodniu szczególnie istotne dla złotego będzie właśnie zaplanowane na czwartek posiedzenie RPP.

Warto jednak zaznaczyć, że przed majowym posiedzeniem oczekiwania większości ekonomistów przechylają się w kierunku braku zmian stóp. Jesteśmy już po dwóch obniżkach stóp w tym roku, łącznie o 100 pb , na które RPP zdecydowała się w marcu i kwietniu. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 0,5 proc.

Obniżki miały z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Np. na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 proc. Dziś wynosi 0,5 proc. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy - raz w 2014 r. i raz w 2015 r. Od początku 2020 r. były już dwie obniżki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

gospodarka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
PRAWDA
4 lata temu
Okradanie oszczędzających jak najszybciej idę wydać wszystkie pieniądze pieniądze które składałem. To ostatnia szansa kupić to co się zawsze odkładało. Później złotówka już nie będzie miała wartości.
+++++=-----!!...
4 lata temu
Inflacja już bije rekordy (patrz ceny truskawek a jak podrożeją paliwa to na bank mamy hiperinflację i pozamiatane!
Epic Virus
4 lata temu
Wielka Recesja i Wielka Deflacja puka do drzwi świata. Będzie paradoks - państwo będzie rozdawało tani pieniądz, a ceny i tak będą spadać !!! Trzymajcie kasę ( tylko gotówka ) i czekajcie. Kto weźmie dzisiaj kredyt na zmiennej stopie i coś kupi ten dużo straci.
Kapusta
4 lata temu
A nasze banko podnosza prowizje i kowalski zaś tego nie odczuje. Zwiekszy sie tylko zarobek banków ktorym najwidoczniej służy"niezależna"RPP.
Programista15...
4 lata temu
Chciałem spłacić kredyt w 5 lat ale coś czuje, ze splace w 2 lata. Kupujcie mieszkania to najlepsza lokata kapitału.