Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
gospodarka
25.05.2020 21:11

Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe

Najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym Rada obniży stopy procentowych o 45 pb – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Niższe stopy mogą wpłynąć na kurs złotego, ale oznaczają także mniejsze koszty kredytu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(KPRM)
Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe.

- Uważamy, że obniżka stóp zostanie uzasadniona gorszymi od oczekiwań kwietniowymi danymi z polskiej gospodarki – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Wśród nich wymieniają silny spadek produkcji przemysłowej, dynamiki płac i sprzedaży detalicznej, bardzo słabe majowe wyniki badań koniunktury, a także pogarszające się perspektywy inwestycji w Polsce ze względu na utrzymującą się podwyższoną niepewność.

- Obniżka stóp procentowych o 45 pb na najbliższym posiedzeniu nie jest w pełni zdyskontowana przez rynek, stąd realizacja naszej prognozy może doprowadzić do osłabienia złotego – oceniają.

Przypominają jednocześnie, że publikacja serii krajowych danych miała ograniczony wpływ na kurs złotego, a w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem oddziałującym na kurs polskiej waluty będzie przebieg pandemii COVID-19 na świecie. Kluczowe dla inwestorów będą informacje na temat tempa rozprzestrzeniania się pandemii, zwłaszcza w kontekście perspektyw znoszenia ograniczeń administracyjnych w najważniejszych gospodarkach. Jednak w tym tygodniu szczególnie istotne dla złotego będzie właśnie zaplanowane na czwartek posiedzenie RPP.

Warto jednak zaznaczyć, że przed majowym posiedzeniem oczekiwania większości ekonomistów przechylają się w kierunku braku zmian stóp. Jesteśmy już po dwóch obniżkach stóp w tym roku, łącznie o 100 pb , na które RPP zdecydowała się w marcu i kwietniu. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 0,5 proc.

Obniżki miały z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Np. na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 proc. Dziś wynosi 0,5 proc. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy - raz w 2014 r. i raz w 2015 r. Od początku 2020 r. były już dwie obniżki.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: gospodarka, wiadomości, rpp, stopy procentowe
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
25-05-2020

logicznyLiczą już tylko na miliony bezrobotnych biorących kredyty i inflację która zahamuje narastający lawinowo dług publiczny !!! A w takim razie bardzo … Czytaj całość

25-05-2020

ABCTylko Trybunał Stanu za szkodnictwo i niekompetencje

25-05-2020

Te głąbyprzeżrą teraz wszystko, a gry recesja nadejdzie dobiorą się do oszczędności. To takie przewidywalne!

Rozwiń komentarze (10)