Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe

10
Podziel się:

Najważniejszym wydarzeniem na krajowym rynku w tym tygodniu będzie zaplanowane na czwartek posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, na którym Rada obniży stopy procentowych o 45 pb – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Niższe stopy mogą wpłynąć na kurs złotego, ale oznaczają także mniejsze koszty kredytu.

Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe.
Kursy walut. RPP może w tym tygodniu obniżyć stopy procentowe. (KPRM)
bEshMyGd

- Uważamy, że obniżka stóp zostanie uzasadniona gorszymi od oczekiwań kwietniowymi danymi z polskiej gospodarki – oceniają ekonomiści Credit Agricole. Wśród nich wymieniają silny spadek produkcji przemysłowej, dynamiki płac i sprzedaży detalicznej, bardzo słabe majowe wyniki badań koniunktury, a także pogarszające się perspektywy inwestycji w Polsce ze względu na utrzymującą się podwyższoną niepewność.

- Obniżka stóp procentowych o 45 pb na najbliższym posiedzeniu nie jest w pełni zdyskontowana przez rynek, stąd realizacja naszej prognozy może doprowadzić do osłabienia złotego – oceniają.

Przypominają jednocześnie, że publikacja serii krajowych danych miała ograniczony wpływ na kurs złotego, a w najbliższych miesiącach głównym czynnikiem oddziałującym na kurs polskiej waluty będzie przebieg pandemii COVID-19 na świecie. Kluczowe dla inwestorów będą informacje na temat tempa rozprzestrzeniania się pandemii, zwłaszcza w kontekście perspektyw znoszenia ograniczeń administracyjnych w najważniejszych gospodarkach. Jednak w tym tygodniu szczególnie istotne dla złotego będzie właśnie zaplanowane na czwartek posiedzenie RPP.

bEshMyGf

Warto jednak zaznaczyć, że przed majowym posiedzeniem oczekiwania większości ekonomistów przechylają się w kierunku braku zmian stóp. Jesteśmy już po dwóch obniżkach stóp w tym roku, łącznie o 100 pb , na które RPP zdecydowała się w marcu i kwietniu. Stopa referencyjna jest obecnie na poziomie 0,5 proc.

Obniżki miały z jednej strony ulżyć kredytobiorcom w trudnym czasie epidemii koronawirusa. Z drugiej, tani kredyt ma stymulować konsumentów i firmy do wydawania pieniędzy i inwestowania, co pobudziłoby gospodarkę do wzrostu.

Stopy procentowe w Polsce są obecnie najniższe w historii. Np. na początku 2013 r. główna stopa referencyjna wynosiła 4,0 proc. Dziś wynosi 0,5 proc. W 2013 r. miało miejsce sześć obniżek. Potem RPP jeszcze dwa razy obniżyła stopy - raz w 2014 r. i raz w 2015 r. Od początku 2020 r. były już dwie obniżki.

bEshMyGl

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

bEshMyGG
gospodarka
wiadomości
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(10)
PRAWDA
rok temu
Okradanie oszczędzających jak najszybciej idę wydać wszystkie pieniądze pieniądze które składałem. To ostatnia szansa kupić to co się zawsze odkładało. Później złotówka już nie będzie miała wartości.
+++++=-----!!...
rok temu
Inflacja już bije rekordy (patrz ceny truskawek a jak podrożeją paliwa to na bank mamy hiperinflację i pozamiatane!
Epic Virus
rok temu
Wielka Recesja i Wielka Deflacja puka do drzwi świata. Będzie paradoks - państwo będzie rozdawało tani pieniądz, a ceny i tak będą spadać !!! Trzymajcie kasę ( tylko gotówka ) i czekajcie. Kto weźmie dzisiaj kredyt na zmiennej stopie i coś kupi ten dużo straci.
bEshMyGH
Kapusta
rok temu
A nasze banko podnosza prowizje i kowalski zaś tego nie odczuje. Zwiekszy sie tylko zarobek banków ktorym najwidoczniej służy"niezależna"RPP.
Programista15...
rok temu
Chciałem spłacić kredyt w 5 lat ale coś czuje, ze splace w 2 lata. Kupujcie mieszkania to najlepsza lokata kapitału.