Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lex TVN. Kaczyński mówi o narkobiznesach. Gowin: "Mieli 30 lat, żeby wejść do TVN i jakoś nie weszli"

199
Podziel się:

- Nikt nigdy nie słyszał, żeby mafia wchodziła w poważne media - stwierdził Jarosław Gowin w rozmowie na antenie Polsat News. Wicepremier w ten sposób odniósł się do słów Jarosława Kaczyńskiego, który ocenił, że ustawa nazwana "lex TVN" jest potrzebna, aby narkobiznesmeni nie wykupili polskich mediów.

Lex TVN. Kaczyński mówi o narkobiznesach. Gowin: "Mieli 30 lat, żeby wejść do TVN i jakoś nie weszli"
"Lex TVN". Jarosław Gowin odpowiada na słowa Jarosława Kaczyńskiego o narkobiznesach (Materiały prasowe, Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii)

- Nikt nigdy nie słyszał o tym, żeby mafia wchodziła w poważne media, nie ma na to dowodów - powiedział Jarosław Gowin. Na uwagę, że do OECD należy Kolumbia, wicepremier i minister rozwoju przypomniał, że "mafiosi" z tego kraju mieli 30 lat, żeby tutaj wejść. - Jakoś ani w Polsat, ani w TVN nie weszli - stwierdził polityk.

Odniósł się w ten sposób do słów Jarosława Kaczyńskiego, który w wywiadzie z PAP stwierdził, że rozszerzenie noweli nazwanej "lex TVN" o państwa OCED jest śmieszne.

- Ryzyko z tym związane, w tym z praniem brudnych pieniędzy, wejściem do polskich mediów narkobiznesu, byłoby ogromne. Wreszcie pamiętajmy, że do OECD aspiruje Rosja, a z czasem może i Chiny - mówił prezes Prawa i Sprawiedliwości.

Zobacz także: Polski Ład. Wzrosną podatki, wzrosną ceny. Ekonomista broni tego pomysłu

Zdaniem Jarosława Gowina "doskonale wiadomo", że w sporze o tę nowelizację nie chodzi o ochronę polskich mediów, ale wprost o uderzenie w TVN, które należy do amerykańskiego Discovery.

- Naprawdę pan redaktor uważa, że w obliczu tak agresywnej polityki rosyjskiej powinniśmy psuć sobie relacje z naszymi najważniejszymi sojusznikami? - pytał retorycznie Jarosław Gowin.

Przypomniał też, że o zmianach w ustawie o radiofonii i telewizji miał okazję rozmawiać z dwiema członkiniami amerykańskiego rządu.

- One mówiły w sposób jednoznaczny o tym, że wejście w życie tej ustawy bez poprawki Porozumienia, będzie oznaczało zamrożenie relacji politycznych i gospodarczych między Stanami Zjednoczonymi a Polską - zaznaczył lider Porozumienia.

O co chodzi z "Lex TVN"?

Od kilku miesięcy ważą się losy kanałów TVN24 i TVN7. KRRiT, w której większość mają osoby z nadania PiS, nie chce udzielić obu kanałom koncesji, które wygasają w niedługim czasie.

KRRiT tłumaczy, że zwłoka wynika z "niejasności" dotyczących struktury właścicielskiej. Koncesje w Polsce mogą posiadać wyłącznie podmioty działające w Europejskim Obszarze Gospodarczym. Licencje wszystkich kanałów koncernu należą do polskiej spółki TVN, a ta z kolei jest własnością holenderskiej spółki Polish Television Holding BV, której właścicielem jest amerykańska grupa Discovery.

- Otóż wszyscy wiemy, że od 2015 roku TVN jest w rękach spółek, w których ostatecznym i głównym beneficjentem jest podmiot amerykański, a więc podmiot spoza Europejskiego Obszaru Gospodarczego, a tymczasem mamy w ustawie o radiofonii i telewizji zapis, który mówi, że "ten rodzaj udziałów, takich podmiotów powinny być nie większe niż 49 proc." I tutaj tak naprawdę jest cały problem systemowy - przekonywał w Sejmie przewodniczący KRRiT Witold Kołodziejski.

TVN przedstawił Radzie trzy ekspertyzy, które wskazują, że nie może być mowy o naruszeniu polskich przepisów. Ich autorami są: prof. Stanisław Piątek z Uniwersytetu Warszawskiego, kancaleria SK&S Sołtysiński Kawecki & Szlęzak oraz SMM Legal.

Według informacji "Dziennika Gazety Prawnej" KRRiT posiada trzy opinie prawne będące w kontrze do tych, które przedstawił TVN. Autor jednej z nich pisze o "podmiotach mających cechy sztuczności", które mają na celu obejście prawa. Ocenia tak fakt, iż TVN-em zarządza spółka holenderska, w której z kolei głównym udziałowcem jest amerykański koncern.

Aby ułatwić zadanie KRRiT, na początku lipca grupa posłów PiS pod przewodnictwem Marka Suskiego zaproponowała nowelizację ustawy o radiofonii i telewizji. W praktyce zmusi ona koncern Discovery, obecnego właściciela TVN-u, do sprzedaży firmy.

Własną nowelę zaproponowało Porozumienie współtworzące Zjednoczoną Prawicę. Partia Jarosława Gowina chciałaby, aby koncesję mogły uzyskiwać podmioty działające w państwach zrzeszonych w OECD (czyli też USA).

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(199)
Mądra Jola
3 lata temu
Oszuści z PIS kolejny raz ośmieszyli Polskę. A wolacy są dumni.
zad_pie
3 lata temu
Europy. Kościółek rządzony przez starca z oślej ławy rękami wazeliniarzy. Następny ruch? Cenzura internetu!
STKMS
3 lata temu
Za często oglądał TVN. To zawsze jest wielka niewiadoma, jaki ci lepsi mają za interes do ubicia i jak będą mącić, żeby go ubić
imigrant
3 lata temu
No właśnie mafie zakładają na lotniskach firmy krzaki, żeby szmuglować swoje towary. I właśnie tak zachowało się Discovery.
democracy in ...
3 lata temu
Widać, że dyktator Jaroslaw K. wzoruje się na podłym Orbanie, który zdązył już dziś wyprać mózgi Węgrom. Wstyd na całą Europę!
...
Następna strona