Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Listy polecone już bez znaczków. Nowe zasady od maja

85
Podziel się:

Kto ma w domu znaczki pocztowe kupione "na zaś", tylko do końca kwietnia tego roku może wykorzystać je do nadania listu poleconego. Znaczki jednak nie znikają, nadal naklejać się je będzie na listy "zwykłe".

Listy polecone już bez znaczków. Nowe zasady od maja
Znaczki będziemy naklejać wyłacznie na "zwykłe" listy (Pixabay)

"Od 1 maja br. na listach poleconych w obrocie krajowym i zagranicznym, w miejscu dotychczas zarezerwowanym dla znaczka pocztowego, umieszczona zostanie nowa nalepka +R+, na której wpisana będzie kwota należnej opłaty za przesyłkę listową" – przypomina Poczta Polska w komunikacie.

Obecnie co trzeci dostarczany przez Pocztę Polską list to polecony.

Z konieczności naklejania znaczków od dawna zwolnieni są klienci, którzy z PP zawarli stosowną umowę i w inny sposób rejestrują nadawane przez siebie listy. Cała reszta karnie musiała naklejać czasem po kilka znaczków, co jest i uciążliwe, i zabiera chwilę.

Listy polecone są przesyłkami rejestrowanymi na etapie nadania i doręczenia. Oznacza to, że klient otrzymuje potwierdzenie nadania takiej przesyłki i może śledzić w systemie monitoringu, kiedy została doręczona.

Zobacz także: Drony będą dostarczać paczki. Przełom może nastąpić już w 2023 roku

Dwie formuły wysyłki listów poleconych

Poczta wyjaśniła, że klienci mają do dyspozycji dwie formuły wysyłki korespondencji poleconej: priorytetową – z przewidywanym terminem realizacji usługi w następnym dniu roboczym po dniu nadania, pod warunkiem nadania listu do godziny 15-tej, oraz ekonomiczną – z przewidywanym terminem realizacji usługi w ciągu 3 dni roboczych, po dniu nadania. Można też skorzystać z opcji potwierdzenia odbioru w formie papierowej lub dla sądów i innych klientów umownych – elektronicznej.

Tradycyjne znaczki pocztowe pozostaną w obiegu jako forma opłaty wyłącznie za wysyłkę listów nierejestrowanych, czyli tzw. "zwykłych". Dodatkowo Poczta Polska, jako narodowy propagator filatelistyki, nadal będzie wydawać także walory kolekcjonerskie dla hobbystów.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(85)
Edi
2 lata temu
Nie wiedzialem o tym usprawnieniu , nakleiłem znaczki , Skasowano opłatę pieniędzmi , faktury nie dostałem. dlaczego Poczta nie honoruje swoich zobowiązań? Znaczki zostały opłacone podwójnie.
Klientka pocz...
3 lata temu
Wysłałam ważną przesyłkę listem poleconym priorytetem 14 września do miasta oddalonego 100 km. Do 19 września przesyłka nie dotarła do adresata. Jeśli zaginie sprawę przekażę do Prokuratury.
beznadzieja
3 lata temu
Beznadziejne rozwiązanie. Kto to wymyślił !!!! Do tej pory kupowałam na firmę znaczki raz na kwartał, biorąc jedną fakturę. Obecnie jestem na poczcie z listem poleconym co najmniej 2-3 razy w tygodniu. Za każdym razem biorę fakturę - czyli z jednej faktury na kwartał zrobiło się ok. 10 faktur miesięcznie. Poza tym przy zwrocie nieodebranych listów, firma otrzymuje avizo, ponieważ nie ma możliwości zapłacenia za przesyłkę bezpośrednio listonoszowi (listonosz nie ma kasy, nie wystawia faktur...). Paranoja jakaś; coś co działało trzeba było "usprawnić dla dobra klienta". Gratuluję POCZTO POLSKA.
Beata
3 lata temu
Trzeba się przerzucić z PP na firmy kurierskie. Te chociaż dają faktury za przesyłki. Pracuję w firmie, która wysyła listy polecone.... w miesiącu ok. 30 (znaczki były wygodną formą), a teraz mamy problem, ponieważ PP nie chce wystawiać faktur płatnych przelewem za usługę. Jak PP będzie miała takie podejście do klientów, to szybko zwinie żagle z polskiego rynku, a już teraz sprzedaje mydło i powidło, bo klienci odchodzą i musi się jakoś utrzymać. My już myślimy o innych rozwiązaniach tego problemu..... skoro PP ma klientów w "nosie". Rynek każe wychodzić na potrzeby klienta, natomiast PP robi wszystko odwrotnie. Nie wróży to dobrej przyszłości PP.
MRy
3 lata temu
Przyspieszenie??? Szczególnie kiedy będę wysyłał 1 firmowy polecony i prosił o fakturę, bo nie mogłem kupić znaczków na fakturę "na zapas"! :))) Brawo PP ! :))
...
Następna strona