Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Lotnisko Chopina zostanie z nami jeszcze dekadę? "Ma jeszcze potencjał"

23
Podziel się:

W połowie 2023 r. pojawiły się doniesienia, że ówczesny rząd, obok budowy CPK, planuje zamknąć Lotnisko Chopina. Obecna koalicja jednak ma inne plany wobec stołecznego portu. – Co ciekawe, Lotnisko Chopina, nawet według obecnego zarządu, ma jeszcze potencjał rozwojowy – stwierdził Maciej Lasek.

Lotnisko Chopina zostanie z nami jeszcze dekadę? "Ma jeszcze potencjał"
Lotnisko Chopina zostanie z nami na dłużej? Głos w tej sprawie zabrał Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. CPK (na zdjęciu) (PAP, PAP/Tomasz Gzell)

W rozmowie z "Rzeczpospolitą" Maciej Lasek, pełnomocnik rządu ds. Centralnego Portu Komunikacyjnego, był pytany o przyszłość Lotniska Chopina. Wobec poprzedniego rządu pojawiły się zarzuty, iż planuje zamknąć port wraz z otwarciem CPK.

Lotnisko Chopina zostanie z nami jeszcze przez dekadę

Rozmówca dziennika podkreślił, że CPK realnie rozpocznie działalność w 2032 r., a może i wręcz w 2035 r. Do tego czasu krajowemu lotnictwu cywilnemu będzie potrzebne działający stołeczny port.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz także: Przełomowa decyzja ws. CPK. Ekspert: ostatni moment na zadanie pytań

Co ciekawe, Lotnisko Chopina, nawet według obecnego zarządu, ma jeszcze potencjał rozwojowy. Nie mówię tutaj, niestety, o budowie nowej drogi startowej, bo tego błędu naprawić się już nie da – stwierdził pełnomocnik rządu ds. CPK.

Musimy więc wykorzystać moce istniejących lotnisk i zbudować potencjał przewozowy, ale nie przekreślamy idei lotniska centralnego. Tylko zróbmy to rozsądnie, wariantowo. A nie: budujmy, a jak wybudujemy, to zobaczymy, co będzie – podkreślił Maciej Lasek.

Podczas "Campusu Polska Przyszłości" w Olsztynie, posłowie Koalicji Obywatelskiej Dariusz Joński i Michał Szczerba ujawnili "diaboliczny plan" i "ostatni skok PiS-u", czyli zamknięcie Lotniska Chopina i sprzedaż terenów, na których znajduje się port lotniczy. W odpowiedzi na ich doniesienia CPK podkreśliło, że nie ma planów sprzedaży stołecznego lotniska.

Nie ma mowy o sprzedaży Lotniska Chopina w Warszawie, nie można go prywatyzować – stwierdził z kolei w TVP Info się Marcin Horała, poprzedni pełnomocnik rządu ds. CPK. Wskazywał na ustawę, która przewiduje, że "nie można sprzedawać udziałów spółki, która Okęcie prowadzi, innym podmiotom niż podmioty w 100 proc. należące do Skarbu Państwa". W podobnym tonie wypowiedział się też ówczesny premier Mateusz Morawiecki.

Jednak w money.pl przeanalizowaliśmy zapisy ustawy specjalnej o CPK, z których wynika, że lotnisko w Warszawie jednak można by było zamknąć i sprzedać. Zresztą z projektu "Polityki rozwoju lotnictwa cywilnego w Polsce do 2030 r." wynika, że otwarcie CPK musi oznaczać zamknięcie stołecznego portu dla ruchu cywilnego. Strategia ówczesnego rządu dla lotnictwa cywilnego wprost przewidywała przeniesienie całego pasażerskiego i towarowego ruchu z Okęcia do nowego CPK.

Nie ma mowy o lataniu w porze nocnej

W lutym 2022 r. ówczesna władza zrezygnowała też z podziału ruchu między lotniskami na Mazowszu. Decyzję tę argumentowała osłabieniem się zainteresowania podróżami lotniczymi, na co wpływ miała m.in. pandemia koronawirusa.

Jak pisaliśmy w money.pl, był to strzał w stopę, gdyż ruch lotniczy odbudowuje się szybciej od założeń. W efekcie możliwości Lotniska Chopina dotyczące odprawiania pasażerów się wyczerpują, a lotnisko się po prostu zatyka.

Dlatego też pojawił się pomysł, aby uruchomić nocne loty. Zasugerował to m.in. Michał Kaczmarzyk, szef Ryanaira w Polsce. Obecny rząd nie zamierza jednak zrywać porozumienia społecznego w tej sprawie.

Najwęższym gardłem jest terminal, ale są analizy, co jeszcze można tam zrobić. Od razu chcę uspokoić: nie ma planów latania w porze nocnej. Obecny stan jest wypracowany w konsensusie i nie zmierzamy go naruszać – uciął spekulacje Maciej Lasek w rozmowie z "Rz".

– Trzeba natomiast wydłużyć pirs południowy, czyli przedłużenie hali głównej terminalu lotniczego. W pirsie północnym trzeba rozbudować strefę Non Schengen, tak aby możliwe było zwiększenie ruchu transferowego – dodał pełnomocnik rządu ds. CPK.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(23)
dany
3 miesiące temu
Pewnie, że Okęcie ma potencjał i oby pozostało dostępne dla ruchu czarterowego jak najdłużej. Latam stamtąd enterem na urlop od kilku dobrych lat, dogodna lokalizacja, dobra infrastruktura, mnie to wystarczy.
chyży ruj zni...
3 miesiące temu
CPK?? Czy nas stać na budowę takiego lotniska??? Pytanie powinno brzmieć: Czy stać nas na to, żeby nie mieć CPK??? I trzeba jasno powiedzieć, że nas na to nie stać.... lotnictwo i podróże z roku ma rok się rozwijają, nie mówiąc już o lotniczym transporcie towarowym.... ale specjaliści od tuSSka wiedzą leppiej
TRABANT DDR
3 miesiące temu
Na tym lotnisku 5 Listopada 1939 roku Lądował samolot z Adolfem Hitlerem
sami swoi
3 miesiące temu
Lotnisko Chłopina do likwidacji Za blisko centrum miasta
Operatordron
3 miesiące temu
Drony będą lądować na okolicznych dachach i trawnikach. Taka rozbudowa bo o Lasku to strach pomyśleć
...
Następna strona