Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Anna Zaleska
|

Mafie vatowskie. Według statystyk resortu sprawiedliwości wydano 29 wyroków

21
Podziel się:

W sprawach związanych ze zwalczaniem oszustw vatowskich wydano do tej pory 29 wyroków, przy czym większość to kary grzywny - takie statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Zastrzega, że nadal nie ma danych za 2019 rok.

Mafie vatowskie. Według statystyk resortu sprawiedliwości wydano 29 wyroków
(East News, MACIEJ NABRDALIK)

Na początku marca minęły trzy lata obowiązywania przepisów kodeksu karnego o przestępstwach związanych z fałszowaniem faktur VAT. Przewidziano w nich kary nawet do 25 lat więzienia. - Przepisy dają jednak marne efekty - podsumowuje "Rz".

Do końca 2019 roku prokuratura oskarżyła na podstawie tych przepisów 249 osób, ale skazania wciąż są rzadkością. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w tych sprawach wydano tylko 29 wyroków, z czego zdecydowana większość to kary grzywny (choć nie są jeszcze znane statystyki za ubiegły rok). Za kratki nie trafił nikt, bo wszystkie trzy wyroki skazujące przestępców podatkowych na więzienie zapadły w zawieszeniu.

Prawnik Piotr Karlik uważa, że przyczyną jest m.in. czasochłonność takich śledztwa. – Postępowanie w sprawach np. karuzeli podatkowej jest dość żmudne, bo trzeba przeanalizować wiele dokumentów, przesłuchać licznych świadków, zanim dojdzie się do rzeczywistych sprawców przestępstwa - mówi "Rz".

"Rzeczpospolita" wskazuje, że przepisy zakładały, iż prokuratura może prowadzić działania bez udziału urzędów skarbowych, co miało przyspieszyć postępowania, ale w praktyce okazało się to niemożliwe, bo tylko skarbówka może ustalić, ile podatku wyłudzono, a to przekłada się na wymiar kary.

Według statystyk Ministerstwa Finansów kwota nieściągniętych zaległości w VAT sięga ponad 92 mld zł.

Zobacz: Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy? "Zdecydowane nie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(21)
tak to działa
3 lata temu
To nie ma znaczenia. PISSowskie lemingi już dawno kupiły tę gebelskowską propagandę TVPISS, a teraz przestali się już tym interesować bo okazuje się,, że jest dokładnie odwrotnie bo okazuje się, że kradną nie ci, których oskarżano tylko ci co teraz są u władzy, a to jest bardzo niewygodne dla pissowskich lemingów bo jak to? my się mylimy?, niemożliwe, my zawsze mamy rację.
Rob
3 lata temu
.... a co mieli swoich zamykać?
Polak
3 lata temu
takie mamy złodziejskie sądy.
Piotr
3 lata temu
Ja jak VATu nie zapłacę to od razu mam blokowane i grabione konto ; tak wygląda to ich "uszczelnienie" ;oni nikogo nie złapali ,po prostu zaczęli masowo ludziom konta zajmować czego wcześniej nie było ; to oczywiście prowadzi do utraty płynności przez firmy i ich zamknięcie chociaż część może by się uratowala jakby nie takie drastyczne ruchy ; efekt będzie taki że wpływy z VAT zmaleją znacznie bo firm ubędzie czego przykładem jest dzisiajdza sytuacja - po początkowych wzrostach wpływów z VAT dzisiaj mamy spadki
facet
3 lata temu
A co mają sami siebie karać?
...
Następna strona