Notowania

prawo
09.03.2020 07:44

Mafie vatowskie. Według statystyk resortu sprawiedliwości wydano 29 wyroków

W sprawach związanych ze zwalczaniem oszustw vatowskich wydano do tej pory 29 wyroków, przy czym większość to kary grzywny - takie statystyki Ministerstwa Sprawiedliwości podaje poniedziałkowa "Rzeczpospolita". Zastrzega, że nadal nie ma danych za 2019 rok.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
(Fot: MACIEJ NABRDALIK)

Na początku marca minęły trzy lata obowiązywania przepisów kodeksu karnego o przestępstwach związanych z fałszowaniem faktur VAT. Przewidziano w nich kary nawet do 25 lat więzienia. - Przepisy dają jednak marne efekty - podsumowuje "Rz".

Do końca 2019 roku prokuratura oskarżyła na podstawie tych przepisów 249 osób, ale skazania wciąż są rzadkością. Jak informuje Ministerstwo Sprawiedliwości, w tych sprawach wydano tylko 29 wyroków, z czego zdecydowana większość to kary grzywny (choć nie są jeszcze znane statystyki za ubiegły rok). Za kratki nie trafił nikt, bo wszystkie trzy wyroki skazujące przestępców podatkowych na więzienie zapadły w zawieszeniu.

Prawnik Piotr Karlik uważa, że przyczyną jest m.in. czasochłonność takich śledztwa. – Postępowanie w sprawach np. karuzeli podatkowej jest dość żmudne, bo trzeba przeanalizować wiele dokumentów, przesłuchać licznych świadków, zanim dojdzie się do rzeczywistych sprawców przestępstwa - mówi "Rz".

"Rzeczpospolita"  napisała, że jeden z najbliższych współpracowników Mariana Banasia miał kierować mafią VAT-owską
Resort Finansów o mafii VAT-owskiej w otoczeniu Banasia: "W momencie zatrzymania nie sprawowali już stanowisk kierowniczych"

"Rzeczpospolita" wskazuje, że przepisy zakładały, iż prokuratura może prowadzić działania bez udziału urzędów skarbowych, co miało przyspieszyć postępowania, ale w praktyce okazało się to niemożliwe, bo tylko skarbówka może ustalić, ile podatku wyłudzono, a to przekłada się na wymiar kary.

Według statystyk Ministerstwa Finansów kwota nieściągniętych zaległości w VAT sięga ponad 92 mld zł.

Zobacz: Jawne wynagrodzenia w ofertach pracy? "Zdecydowane nie"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: prawo, przestępczość gospodarcza, vat, podatki, gospodarka, wiadomości
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2020

92 < 15 nowa matematyka wg pisza PO mafie vatowskie ukradły 15 mld za pisu po "USZCZELNIENIU VATu" 92 mld zł , i co wy na to ciemny ludzie? jak myslicie (o ile umiecie … Czytaj całość

09-03-2020

ModzelA czy pisowscy złodzieje VAT z ministerstwa finansów są już skazani? Teraz czeka ich ułaskawienie

09-03-2020

YaleSwój swojego nie ruszy.Banasiowa republika.

Rozwiń komentarze (21)