Notowania

podatki
27.02.2020 06:48

Uszczelnienie VAT tylko na papierze. Mafie nadal bezkarne

Wpływy z VAT rosną, ale jeszcze szybciej rosną kwoty podatku należnego, ale nieściągniętego. Wielkie uszczelnienie systemu to więc bardziej mit niż rzeczywistość.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Sukcesy w uszczelnieniu VAT to zdaniem ekspertów to tylko teoria (Fot: Michal Dubiel/REPORTER)

Jak pisze "Rzeczpospolita", analiza danych budżetowych pokazuje dobitnie, że nieściągnięte podatki rosną znacznie szybciej niż wpływy z VAT.

Dla przykładu - w 2013 roku nieściągnięty VAT wynosił 21 mld zł. Przy ogólnych wpływach na poziomie 113 mld zł, stanowiło to 18 proc. W 2019 roku ta proporcja sięgnęła już ponad 50 proc.

Ubiegły rok zakończył się 92,8 mld zł nieściągniętych podatków przy ogólnych wpływach na poziomie 183 mld zł. Różnica jest więc spora, a ściągnięcie przynajmniej połowy zaległości pozwoliłoby sfinansować program 500+ bez straty dla budżetu. Albo - jak pisze "Rz" - zamienić 500+ na 1000+.

Obejrzyj: Był nauczycielem, dzięki jednej rozmowie został miliarderem

- Można wnioskować, że duża aktywność kontrolna służb skarbowych przynosi głównie puste pieniądze, których nie da się ściągnąć - mówi dziennikowi prof. Dominik Gajewski z Zakładu Prawa Podatkowego Szkoły Głównej Handlowej.

Darowizna przekazana w gotówce. Trzeba będzie zapłacić podatek.
Rodzinne darowizny z podatkiem. Fiskus bierze je pod lupę

I choć nie odmawia rządzącym sukcesów w poborze VAT, to skalę nazywa raczej "kwestą propagandy niż rzeczywistych osiągnięć".

Z kolei dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP wskazuje, że w karuzelach VAT często ten sam podatek liczony jest przez KAS kilkukrotnie. W rzeczywistości więc uszczelnienie kilkudziesięciu milionów złotych oznacza zaledwie kilka milionów w budżecie.

Anonimowi pracownicy skarbówki twierdzą, że tak naprawdę "łapią płotki, wcale nie walczą z mafiami".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
27-02-2020

sebaBanialuki !! Dla mnie wyznacznikiem jest to że są pieniądze w budżecie, a za PO nie było na nic - np. chorych na raka odsyłali z kwitkiem. To nie … Czytaj całość

27-02-2020

TomaszDla zwolenników PiS - jedyną rzecz jaką zrobił wasz rząd, to zaczął korzystać z ustaw i narzędzi jakie zostawiło im PO. Zabawy cyframi jakie zrobił … Czytaj całość

27-02-2020

VvbbCzyli mafia za rządów PiS urosła a to ciekawe a tak się chwalili ze uratowali kraj

Rozwiń komentarze (981)