Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Dyskusja toczy się również o fotoradary

6
Podziel się

Jak ustalił reporter RMF FM, jedną z pierwszych decyzji rządu ma być podniesienie górnego limitu opłat za mandaty do 1500 złotych. Obecnie najwyższa kwota wynosi 500 złotych i od 16 lat nie uległa zmianie.

Mandaty mogą "podrożeć". Górny limit to 1500 złotych
Mandaty mogą "podrożeć". Górny limit to 1500 złotych (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)
bDIJsveJ

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Górny limit to 1500 złotych

Propozycja nowych zmian w kwestii mandatów ma popłynąć z Ministerstwa Infrastruktury. Tam urzędnicy dostrzegli, że 500 złotych to jedna z najniższych kar w Europie i nie robi wrażenia na kierowcach. 16 lat temu to była 1/4 średniej krajowej - dziś 1/10. Nie wiadomo na razie, co na to urzędnicy MSWiA - bo to tam ostatecznie powstaje taryfikator.

Oglądaj: Kara za prędkość. "Mandaty muszą zdrożeć. Konieczna też edukacja i przebudowa dróg"

bDIJsveL

Z ustaleń wynika, że mandaty mogą "podrożeć" trzykrotnie, do kwoty 1500 złotych. Ewentualna decyzja o zatwierdzeniu zmian z pewnością wywoła masę kontrowersji i głosów sprzeciwu.

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Spór o fotoradary

Gminom nie zostanie jednocześnie przywrócone prawo do stawiania fotoradarów. Jak podkreślił minister Andrzej Adamczyk, nie służą one do tego, aby wyrywać pieniądze z portfeli i kieszeni kierowców.
Czytaj też: Polacy unikają mandatów jak mogą. Długi rosną, państwo reaguje

- Fotoradary służą do tego, żeby uspokoić ruch - argumentował . Jak dodał, decyzje mają na celu poprawienie bezpieczeństwa. Zdaniem ministra w przyszłości może powstać mechanizm współdzielenie kosztów montażu fotoradarów w konkretnych miejscach.

bDIJsveR

W 2018 r. różne służby "wlepiły" 3 267 638 mandatów karnych na łączną kwotę 512 683 870,80 zł. To spadek w stosunku do 2017 r., kiedy to było 5 634 247 takich kar o wartości 786 068 864,20 zł. To nie tylko mandaty za zbyt szybką jazdę, ale wystawione również przez Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Lasy Państwowe, nadzór budowlany, urzędy morskie czy urzędy żeglugi śródlądowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDIJsvfm
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
btrk
rok temu
mandaty to powinny byc uzaleznione od zarobkow. Nie od dzisiaj wiadomo ze mandat 500zł nie zabloli dyrektora z pensją 12k zł , ale zaboli zwyklego zjadacza chleba zarabiajacego 3,5k. Oczywiscie ta wiedza raczej nie dociera do ministerstw - bo to oni zarabiaja te 12k
Ewa
rok temu
Jestem za a nawet przeciw
Rencista
rok temu
A u mnie 500 złp to teraz 1/3 renty. Chwila zapomnienia i na życie i opłaty nie wystarczy. Może lepiej już kara @śmierci???
bDIJsvfn
Chivezz
rok temu
Jasne, że mandaty trzeba podnieść. Koniecznie trzeba również zwiększyć liczbę fotoradarów i podwoić liczbę ograniczeń prędkości. Szczególnie należy ustalić ograniczenia na prostych odcinkach dróg z bujnymi zaroślami na poboczach.
Bartixx
rok temu
Mandaty powinny podrożeć 6 krotnie. 3000 zł za najcięższe wykroczenia - wówczas potencjalny zabójca (bo tak traktuję osobę która przekracza prędkość w terenie zabudowanym o więcej niż 50 km/h) odczuje to w swojej kieszeni.