Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Jakub Stasiak
Jakub Stasiak
|
aktualizacja

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Dyskusja toczy się również o fotoradary

7
Podziel się:

Jak ustalił reporter RMF FM, jedną z pierwszych decyzji rządu ma być podniesienie górnego limitu opłat za mandaty do 1500 złotych. Obecnie najwyższa kwota wynosi 500 złotych i od 16 lat nie uległa zmianie.

Mandaty mogą "podrożeć". Górny limit to 1500 złotych
Mandaty mogą "podrożeć". Górny limit to 1500 złotych (East News, Piotr Jedzura/REPORTER)

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Górny limit to 1500 złotych

Propozycja nowych zmian w kwestii mandatów ma popłynąć z Ministerstwa Infrastruktury. Tam urzędnicy dostrzegli, że 500 złotych to jedna z najniższych kar w Europie i nie robi wrażenia na kierowcach. 16 lat temu to była 1/4 średniej krajowej - dziś 1/10. Nie wiadomo na razie, co na to urzędnicy MSWiA - bo to tam ostatecznie powstaje taryfikator.

Oglądaj: Kara za prędkość. "Mandaty muszą zdrożeć. Konieczna też edukacja i przebudowa dróg"

Z ustaleń wynika, że mandaty mogą "podrożeć" trzykrotnie, do kwoty 1500 złotych. Ewentualna decyzja o zatwierdzeniu zmian z pewnością wywoła masę kontrowersji i głosów sprzeciwu.

Mandaty mogą "podrożeć" nawet trzykrotnie. Spór o fotoradary

Gminom nie zostanie jednocześnie przywrócone prawo do stawiania fotoradarów. Jak podkreślił minister Andrzej Adamczyk, nie służą one do tego, aby wyrywać pieniądze z portfeli i kieszeni kierowców.
Czytaj też: Polacy unikają mandatów jak mogą. Długi rosną, państwo reaguje

- Fotoradary służą do tego, żeby uspokoić ruch - argumentował . Jak dodał, decyzje mają na celu poprawienie bezpieczeństwa. Zdaniem ministra w przyszłości może powstać mechanizm współdzielenie kosztów montażu fotoradarów w konkretnych miejscach.

W 2018 r. różne służby "wlepiły" 3 267 638 mandatów karnych na łączną kwotę 512 683 870,80 zł. To spadek w stosunku do 2017 r., kiedy to było 5 634 247 takich kar o wartości 786 068 864,20 zł. To nie tylko mandaty za zbyt szybką jazdę, ale wystawione również przez Żandarmerię Wojskową, Straż Graniczną, Lasy Państwowe, nadzór budowlany, urzędy morskie czy urzędy żeglugi śródlądowej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(7)
nocogłąby
11 miesięcy temu
mandaty..powinny być wprost proporcjonalne do zarobków..Tak jak w Szwajcarii..Dla nauczyciela..500 zł..to bardzo dużo..ale dla księdza..czy właściciela stolarni..to nic..Jeśli właściciel stolarni miesięcznie na czysto ma 50 tysięcy złotych..to nic nie szkodzi..żeby zapłacił mandat..5000 złotych..Dla niego to śmieszne pieniądze..Niech to nieuki i złodzieje z prawicy i pisu przeczytają.
Rencista
2 lata temu
A u mnie 500 złp to teraz 1/3 renty. Chwila zapomnienia i na życie i opłaty nie wystarczy. Może lepiej już kara @śmierci???
Zibi
3 lata temu
Najlepiej karac ja jestem tego zdania,żeby karać to trzeba pierw trza dach a potem wymagać
Chivezz
3 lata temu
Jasne, że mandaty trzeba podnieść. Koniecznie trzeba również zwiększyć liczbę fotoradarów i podwoić liczbę ograniczeń prędkości. Szczególnie należy ustalić ograniczenia na prostych odcinkach dróg z bujnymi zaroślami na poboczach.
btrk
3 lata temu
mandaty to powinny byc uzaleznione od zarobkow. Nie od dzisiaj wiadomo ze mandat 500zł nie zabloli dyrektora z pensją 12k zł , ale zaboli zwyklego zjadacza chleba zarabiajacego 3,5k. Oczywiscie ta wiedza raczej nie dociera do ministerstw - bo to oni zarabiaja te 12k