Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Bartman
|
aktualizacja

Mieszkalnictwo. Senat proponuje większe wsparcie dla gmin oraz dla najuboższych lokatorów

4
Podziel się:

Rozszerzony o kilkadziesiąt senackich poprawek pakiet dla mieszkalnictwa wróci do Sejmu. Wicepremier Jarosław Gowin nie krył ulgi i zadowolenia z przebiegu głosowań nad rządową ustawą w Senacie.

Mieszkalnictwo. Senat proponuje większe wsparcie dla gmin oraz dla najuboższych lokatorów
Rząd chce pobudzić rynek tanich mieszkań (Pixabay, pixabay)

Ustawa dotycząca mieszkalnictwa, która weszła w skład pakietu rozwiązań przeciwdziałających negatywnym skutkom społecznym i gospodarczym COVID-19, została przez Senat mocno poszerzona.

Izba Wyższa Parlamentu, przed odesłaniem jej do Sejmu, wniosła do rządowego projektu w sumie kilkadziesiąt poprawek.

Najważniejsze z nich dotyczą poszerzenia wsparcia na pokrycie kosztów związanych z tworzeniem lokali mieszkalnych w wyniku remontu lub ich przebudowy, podniesienia do 80 proc. dofinansowania z funduszu dopłat na pokrycie części wydatków, jakie ponoszą gminy przy tworzeniu lokali na wynajem, czy w końcu obniżenia wieku remontowanych budynków (z 25 do 20 lat), które kwalifikować się będą do premii remontowej.

Zobacz także: Premia za szybkie urodzenie drugiego dziecka. Rząd chce poprawić demografię

Pakiet mieszkaniowy, który zaproponował rząd, ma przede wszystkim na celu zwiększenie dostępności mieszkań na wynajem dla osób o niskich dochodach, dopłaty do czynszu dla podnajemców mieszkań oraz poprawę warunków mieszkaniowych w komunalnych lokalach.

Zgodnie z nowelą, granty z Funduszu Dopłat w Banku Gospodarstwa Krajowego dla gmin na budowę mieszkań społecznych wynosiłyby do 35 proc. kosztów inwestycji, a nie jak jest obecnie 20 proc., natomiast wsparcie na budowę mieszkań komunalnych sięgałoby 80 proc. kosztów nowych inwestycji.

Rząd wsparłby również modernizację podupadających zasobów komunalnych.

Nowe przepisy miałyby również ułatwić dojście do własności w nowo budowanych mieszkaniach w formule Społecznych Inicjatyw Mieszkaniowych oraz zapewnić większy i łatwiejszy dostęp do gruntów pod zabudowę.

Pieniądze dla gmin, które ucierpiały finansowo z powodu koronakryzysu, miałby pochodzić z nowoutworzonego Rządowego Fundusz Rozwoju, który zostałby zasilony kwotą 1,5 mld zł.

Wsparcie materialne otrzymaliby także najubożsi najemcy, dotknięci ekonomicznymi skutkami pandemii w postaci większych dopłat do czynszów. Byłyby one wliczane do dodatków mieszkaniowych. Osoby te dostaną do 1,5 tys. zł miesięcznie przez pół roku, na pokrycie do 75 proc. czynszu.

Ustawa przewiduje również wakacje czynszowe dla lokatorów w TBS-ach oraz nawet o 20 proc. niższy czynsz po spłacie kredytu przez TBS.

Resort rozwoju, pracy i technologii w komunikacie przesłanym po głosowaniu w Senacie podkreślił, że: dostęp do mieszkania to jedno z podstawowych dóbr związanych z poczuciem bezpieczeństwa i stabilizacji życiowej.

Również wicepremier, minister rozwoju, pracy i technologii Jarosław Gowin z ulgą przyjął decyzję Senatu.

- Pakiet mieszkaniowy zawiera szereg rozwiązań ważnych dla poprawy sytuacji mieszkaniowej polskiego społeczeństwa. Rząd powinien wspierać swoich obywateli, dlatego z zadowoleniem przyjąłem decyzję Senatu - podkreślił w komunikacie.  

Gowin dodał również, że rząd pracuje już nad kolejnymi rozwiązaniami, takimi jak: lokal za grunt, rozwój społecznych agencji najmu, czy prawne uregulowanie działania tzw. kooperatyw mieszkaniowych, które mają pobudzić rynek mieszkaniowy w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(4)
fukil
3 lata temu
i wprowadza do mieszkan patologie a my za nich zaplacimy wyzszym podatkiem bo pan Gowin i spolka nie placi bo maja ulgi 30 tysiecy
Basia
3 lata temu
Nigdy nie interesowałam się nieruchomościami, ale cieszę się, że w końcu podjęłam decyzję o kupnie własnego M. Wybór padł na Apartamenty Lubicz w Rowach i bardzo się cieszę.
patologia
3 lata temu
W Krakowie nie tak dawno bylo glosno o sytuacji, gdzie kobieta z 3 dzieci kilka lat temu wynajela 3-pokojowe mieszkanie w kamienicy w centrum miasta. Zaplacila przez 2 miesiace czynsz i odstepne wlascicielowi a pozniej przestala placic wcale. I tak mieszkala tam latami a wlasciciel nie mogl sie jej pozbyc. Po kilku latach wlasciciel sprzedal kamienice deweloperowi, a ten chcial ja wyburzyc i wybudowac w tym miejscu apartamentowiec. Budowa nie mogla ruszyc przez 2 lata, bo ta kobieta powiedziala, ze sie nie wyprowadzi z mieszkania. Miasto Krakow zaproponowalo jej lokal komunalny zastepczy 2-pokojowy rowniez w centrum. Odpowiedziala ze "SIE NIE ZGADZA, BO MIESZKANIE 2-POKOJOWE TO NIE SA WARUNKI, W KTORYCH MOGLYBY ZYC JEJ 3 DZIECI". Za kobieta wstawily sie lewackie oszolomy ogranizujac PROTESTY W OBRONIE MATKI 3 DZIECI" . LUDZIE GDZIE MY ZYJEMY????!!!! Czy patologia ma rzadzic w tym kraju i z tupetem stawiac absurdalne roszczenia zajmujac cudzy majatek a ludzie ciezko pracujacy wyksztalceni maja tyrac do konca zycia na kredyt na 45 m2??!?
Romek
3 lata temu
Mieszkań nie brakuje już w Polsce tylko są położone nie tam gdzie trzeba , powiem tak kolega w biurze nieruchomości zajmował się też trochę komunalka , to jakie tam marnotrastwa to przykro patrzeć, są kamienice komunalne w centrum gdzie jest patola, nikt nie dba O nic, te lokalizacje powinny być na wynajem wolnorynkowi, tych biednych powinno się umieścić na obrzeżach , nawet gdzieś na prowincji , kontenery , jeżeli ktoś nie dla to na nic więcej liczyc nie moze, jak chce cos lepszego to niech zapłaci zaliczkę.