Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
aktualizacja

Mieszkania komunalne. Tysiące pustostanów, ale gminy nie mają pieniędzy na remonty

74
Podziel się

Ponad 4 mld zł wynoszą zaległości lokatorów mieszkań komunalnych, a jednocześnie gminy wydają miliony złotych na odszkodowania dla osób, którym nie mogą zapewnić mieszkania. W całej Polsce jest 50 tys. pustostanów, a na lokal komunalny czeka 160 tys. osób.

Prawie co piąte mieszkanie komunalne jest w złym stanie technicznym.
Prawie co piąte mieszkanie komunalne jest w złym stanie technicznym. (Teodor Ryszkus/Forum)
bDYdJBbF

O pogłębiającym się problemie mieszkaniowym w polskich miastach pisze "Gazeta Wyborcza". Gminy prawie nie remontują budynków komunalnych, nie radzą sobie też z lokatorami, którzy z premedytacją za lokal gminny nie płacą.

Gazeta cytuje dane za 2016 r. pochodzące z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Wynika z nich, że zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych już wtedy przekroczyło 4 mld zł.

Jednocześnie tylko 29 największych polskich miast wydało wtedy łącznie 34 mln zł na odszkodowania za to, że nie były w stanie zapewnić mieszkania społecznego. Takich osób było już 160 tys.

bDYdJBbH
Zobacz także: Obejrzyj: Wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

Problem brakujących mieszkań teoretycznie można by rozwiązać, przywracając do użytkowania pustostany, których w 2016 r. naliczono niemal 50 tysięcy. Prawie 9 tysięcy znajduje się w Warszawie, a blisko 7 tys. w Łodzi.

Gminy nie mają jednak na to pieniędzy. Egzekucja długów od obecnych lokatorów mieszkań komunalnych idzie jak po grudzie, a wielu z nich z premedytacją nie płaci, mając świadomość, że ryzyko eksmisji jest niewielkie, a sprawy w sądach ciągną się latami.

bDYdJBbN

Jak pisaliśmy w money.pl, od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat za mieszkanie.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 21 kwietnia 2019 r., samorządy zyskają prawo do cyklicznej weryfikacji dochodów najemców lokali komunalnych. Lokatorzy po otrzymaniu stosownego pisma będą musieli wykazać dochody w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego.

W ustawie zapisano, że jeżeli średni miesięczny dochód na osobę przekroczy kryteria z gminnej uchwały, to czynsz pójdzie w górę o kwotę tej nadwyżki. Tymczasem w przypadku Warszawy maksymalny dochód na osobę w gospodarstwach wieloosobowych to 1983,14 zł brutto.

Już teraz czynsz przy takich zarobkach pochłania co najmniej 43 proc. dochodu netto. Organizacje lokatorów przekonują, że tak zarabiający nie mogą sobie pozwolić na nic więcej niż tylko opłacenie pozostałych rachunków. I na dodatek mieszkając w komunalnym, nie mogą zarabiać więcej.

bDYdJBbO

Gmina nie będzie miała jednak prawa ciągłego sprawdzania pensji lokatorów i zmieniania progów. W ustawie zapisano, że weryfikacja i zmiana kryteriów dochodowych nie mogą być częstsze niż co 2,5 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bDYdJBci
KOMENTARZE
(74)
Pirat
2 lata temu
Dawac tym ktorzy zadeklaruja remont we wlasnym zakresie Przynajmniej beda szanowac a nie dewastowac
Gość
2 lata temu
Niech miasto sprzeda lokale do remontu na koszt przyszłego najemcy,wielu chętnych czeka tylko urzędniczy beton jest nie do przebicia, oddają mieszkania wyremontowane a lokator burzy i robi po swojemu szkoda pieniędzy
gdanszczanin
2 lata temu
Wyremontowaliśmy ,zmodernizowaliśmy ,podnieśliśmy standard i podniesiono nam czynsz na najwyższy ! A teraz działka dla deweloperów stała się atrakcyjna i chcą nas wysiedlić . Tak się traktuje porządnych lokatorów -zło konieczne . W Gdańsku TBS to spółka miasta za działki które odsprzedają mieli remontować lokale i nic .
bDYdJBcj
rr
2 lata temu
mysle ze wiele osob kupi te mieszkania do remontu za nizsza cene ..WYREMONTUJĄ WAM MIASTA za prywatne pieniadze i bedziecie mogli GRYZIPIORKI brac podatki ...ale urzednik zanim co wymysli to prywaciarz juz to dawno by zrobil...
dare
2 lata temu
jak pustostany stoja to nie zrabiaja,dac innnym do remontu ale biednym a nie bogatym co siedza w urzedach
...
Następna strona