Notowania

Mieszkania komunalne. Tysiące pustostanów, ale gminy nie mają pieniędzy na remonty

Ponad 4 mld zł wynoszą zaległości lokatorów mieszkań komunalnych, a jednocześnie gminy wydają miliony złotych na odszkodowania dla osób, którym nie mogą zapewnić mieszkania. W całej Polsce jest 50 tys. pustostanów, a na lokal komunalny czeka 160 tys. osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Teodor Ryszkus/Forum)
Prawie co piąte mieszkanie komunalne jest w złym stanie technicznym.

O pogłębiającym się problemie mieszkaniowym w polskich miastach pisze "Gazeta Wyborcza". Gminy prawie nie remontują budynków komunalnych, nie radzą sobie też z lokatorami, którzy z premedytacją za lokal gminny nie płacą.

Gazeta cytuje dane za 2016 r. pochodzące z raportu Obserwatorium Polityki Miejskiej IRMiR. Wynika z nich, że zadłużenie lokatorów mieszkań komunalnych już wtedy przekroczyło 4 mld zł.

Jednocześnie tylko 29 największych polskich miast wydało wtedy łącznie 34 mln zł na odszkodowania za to, że nie były w stanie zapewnić mieszkania społecznego. Takich osób było już 160 tys.

Obejrzyj: Wysypisko śmieci w domu. Tak wyglądają niektóre mieszkania komunalne po odbiorze

Problem brakujących mieszkań teoretycznie można by rozwiązać, przywracając do użytkowania pustostany, których w 2016 r. naliczono niemal 50 tysięcy. Prawie 9 tysięcy znajduje się w Warszawie, a blisko 7 tys. w Łodzi.

Gminy nie mają jednak na to pieniędzy. Egzekucja długów od obecnych lokatorów mieszkań komunalnych idzie jak po grudzie, a wielu z nich z premedytacją nie płaci, mając świadomość, że ryzyko eksmisji jest niewielkie, a sprawy w sądach ciągną się latami.

Jak pisaliśmy w money.pl, od kwietnia lokatorzy mieszkań komunalnych będą musieli ujawniać dochody, ryzykując jednocześnie podwyżkę opłat za mieszkanie.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wejdą w życie 21 kwietnia 2019 r., samorządy zyskają prawo do cyklicznej weryfikacji dochodów najemców lokali komunalnych. Lokatorzy po otrzymaniu stosownego pisma będą musieli wykazać dochody w przeliczeniu na członków gospodarstwa domowego.

W ustawie zapisano, że jeżeli średni miesięczny dochód na osobę przekroczy kryteria z gminnej uchwały, to czynsz pójdzie w górę o kwotę tej nadwyżki. Tymczasem w przypadku Warszawy maksymalny dochód na osobę w gospodarstwach wieloosobowych to 1983,14 zł brutto.

Już teraz czynsz przy takich zarobkach pochłania co najmniej 43 proc. dochodu netto. Organizacje lokatorów przekonują, że tak zarabiający nie mogą sobie pozwolić na nic więcej niż tylko opłacenie pozostałych rachunków. I na dodatek mieszkając w komunalnym, nie mogą zarabiać więcej.

Gmina nie będzie miała jednak prawa ciągłego sprawdzania pensji lokatorów i zmieniania progów. W ustawie zapisano, że weryfikacja i zmiana kryteriów dochodowych nie mogą być częstsze niż co 2,5 roku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: mieszkalnictwo, mieszkania komunalne, wiadomości, gospodarka
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
19-04-2019

CvqPrzydzielić młodym mieszkanie bez remontu ,z ulgą w umowie na jego remont . Wystarczy trochę pomyśleć ,ale niektórym samorządowcom to nie wychodzi.

19-04-2019

ZK590Nieroby czekają na mieszkania z firankami. Oni nie mają czasu pracować bo są zajęci odpoczywaniem.

19-04-2019

AromI znowu patologia mieszka za darmo, a aj musze harowac na siebie. BTW, co zrobicie z tabulen kolorowych jak to wszystko ebnie ? Do domu ich odeslecie … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (74)