Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
budownictwo
09.08.2020 14:03

Mieszkania przestały się kurczyć, wynika z analizy. Coraz mniejsze są za to prywatne domy

Przez lata oddawane przez deweloperów mieszkania były coraz mniejsze. Jednak jak wynika z analizy, ten trend wyhamował w 2019 roku. Przeciętny oddany do użytku lokal miał dokładnie taką samą powierzchnię jak w 2018 r. Inne trendy widać jednak jeśli chodzi o domy jednorodzinne.

Podziel się
Dodaj komentarz
(WP, Mateusz Madejski)

Przeciętne mieszkania od deweloperów w ostatnich latach były coraz mniejsze. W 2013 roku średni metraż nowe mieszkania wyniósł 56,5 metrów kwadratowych, rok później - 54,9 metra, a w 2018 już tylko 53,2 metra.

Jednak trend się zatrzymał, wynika z analizy serwisu RynekPierwotny.pl. Przeciętne oddane do użytku mieszkanie było dokładnie tej samej wielkości, co w 2018 roku.

Eksperci serwisu tłumaczą długoterminowe spadki metraży przede wszystkim względami demograficznymi. Rodziny są obecnie mniejsze i nie potrzebują już tak dużych mieszkań. Wpływ na to miały też zapewne rosnące ceny nieruchomości.

Chętnych na ogródki działkowe nie brakuje. Cwaniaków jednak czeka odmowa. Obejrzyj wideo:

Coraz mniejsze domy prywatne

A jak wygląda przeciętna powierzchnia nowych domów? Jeśli chodzi o te, które zostały ukończone w 2019 r. przez deweloperów, to były nieco większe niż w 2018 r. Średni metraż wyniósł trochę ponad 103 metry, a rok wcześniej - ponad 102.

Coraz mniejsze są natomiast domy budowane prywatnie. Jeszcze w 2013 roku przeciętny nowy dom miał powierzchnię 150 metrów kwadratowych. W 2018 r. było to już 145,3 metra, a rok później - 144,5.

Tu też eksperci mówią przede wszystkim o przyczynach demograficznych. Z drugiej strony, ostatnio też bardzo szybko rozwija się nad Wisłą budownictwo alternatywne. Coraz więcej jest na przykład niedużych domów modułowych, do których mieszkańcy wprowadzają się na stałe. A takie domy są zwykle znacznie mniejsze niż te tradycyjne.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz newsa, zdjęcie, filmik? Wyślij go nam na #dziejesie

Tagi: budownictwo, domy, mieszkania, nieruchomości, powierzchnia mieszkania, deweloperzy
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-08-2020

QaqaTylko w Polin na 1m2 w blokowisku będziesz pracował jeden rok, odkładając całą pensje a po roku okaże się, że mieszkania zdrożały o 30 procent

09-08-2020

biznesmenNajgorsze jest to ze ta patrologia tzw deweloperów próbuje zmienić i wplywac na prawo w Polsce grupy tzw biznesu często to sa ludzie nie majacy zadnej … Czytaj całość

10-08-2020

wwPracujący przeciętny Polak powinien być w stanie kupić dla rodziny dom 100m2 ale rządy Polin doprowadziły do tego, że 45m2 w blokowisku cenowo zbliża … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (6)