Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ministerstwa rolnictwa, środowiska i klimatu połączone? Tego chcą rolniczy związkowcy

Rekonstrukcja rządu coraz bliżej. Swoje propozycje przedstawiło rolnicze OPZZ, które chce powołania Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Związkowcy zwracają się z tym pomysłem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP)
Rekonstrukcja rządu. Rolnicze OPZZ pisze do Jarosława Kaczyńskiego. (Fot: PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell)

Rolnicze Związki Zawodowe zwracają się do prezesa Prawa i Sprawiedliwości z pomysłem połączenia resortów: rolnictwa, środowiska i klimatu - podaje Polska Agencja Prasowa. Proponują nawet nazwę dla resortu powstałego po fuzji: Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Autorzy listu - czyli Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i organizacje rolnicze - argumentują takie połączenie faktem ujednolicenia systemu zarządzania powiązanymi ze sobą obszarami gospodarczymi. W piśmie tłumaczą, że rolnictwo i leśnictwo są integralną częścią środowiska naturalnego.

Połączenie wspomnianych trzech ministerstw - zdaniem związkowców - ułatwiłoby walkę z chorobą ASF w Polsce oraz z innymi chorobami, które zwierzęta hodowlane przejmują od dzikiej zwierzyny.

Zobacz: Polska gospodarka ucierpiała mniej niż inne. "Reakcja PFR-u była może nawet trochę za duża"

"Dotychczasowa strategia walki z wirusem ASF okazała się mało skuteczna m.in. dlatego, że ośrodki decyzyjne zajmujące się walką z wirusem są bardzo rozczłonkowane i synchronizacja działań jest niemożliwa albo co najmniej bardzo przewlekła" - wyjaśniają związkowcy.

"Aktualnie gospodarką łowiecką, i to zaledwie w zakresie wyznaczania władz Polskiego Związku Łowieckiego, zajmuje się Ministerstwo Środowiska. Natomiast zarządzaniem pod względem weterynaryjnym, w tym zarządzaniem bioasekuracją, zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieposiadające zwierzchności nad myśliwymi, co bardzo negatywnie wpływa na realizację zagadnień związanych z ochroną wsi i gospodarki rolnej przed ASF" - wskazują autorzy listu, cytowani przez PAP.

Zdaniem szefa organizacji Sławomira Izdebskiego, centralizacja zarządzania wskazanymi obszarami ma również ułatwić dostosowanie się do nowej polityki rolnej Unii Europejskiej, czyli tzw. Zielonego Ładu.

O planowanej rekonstrukcji rządu wiadomo od kilku tygodni. Z początku prezes PiS Jarosław Kaczyński - który poinformował media o tym pomyśle - zakładał, że po zmianach liczba ministerstw skurczy się do 12. Z ostatnich medialnych przecieków wynika jednak, że resortów będzie od 13 do 15.

Obecnie rząd Mateusza Morawieckiego liczy 20 ministerstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-09-2020

JacJa mysle ze nalezy zlikwidowac minsterstwo edukacji, zdrowia, sportu i rodziny i zastapic jednym. Moznaby je nazwac ministerstwem opieki nad … Czytaj całość

09-09-2020

logicznyA jak ładnie poproszę o wyższą kwotę wolną od podatków to dostanę ?

09-09-2020

realistŁączą to znaczy się, że będą dzielić. Bo życie składa się z naprzemian, łączenia i dzielenia.

Rozwiń komentarze (4)