Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. KRO
|

Ministerstwa rolnictwa, środowiska i klimatu połączone? Tego chcą rolniczy związkowcy

4
Podziel się:

Rekonstrukcja rządu coraz bliżej. Swoje propozycje przedstawiło rolnicze OPZZ, które chce powołania Ministerstwa Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska. Związkowcy zwracają się z tym pomysłem do prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Ministerstwa rolnictwa, środowiska i klimatu połączone? Tego chcą rolniczy związkowcy
Rekonstrukcja rządu. Rolnicze OPZZ pisze do Jarosława Kaczyńskiego. (PAP, PAP/Tomasz Gzell, Tomasz Gzell)

Rolnicze Związki Zawodowe zwracają się do prezesa Prawa i Sprawiedliwości z pomysłem połączenia resortów: rolnictwa, środowiska i klimatu - podaje Polska Agencja Prasowa. Proponują nawet nazwę dla resortu powstałego po fuzji: Ministerstwo Rolnictwa, Leśnictwa i Ochrony Środowiska.

Autorzy listu - czyli Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych Rolników i organizacje rolnicze - argumentują takie połączenie faktem ujednolicenia systemu zarządzania powiązanymi ze sobą obszarami gospodarczymi. W piśmie tłumaczą, że rolnictwo i leśnictwo są integralną częścią środowiska naturalnego.

Połączenie wspomnianych trzech ministerstw - zdaniem związkowców - ułatwiłoby walkę z chorobą ASF w Polsce oraz z innymi chorobami, które zwierzęta hodowlane przejmują od dzikiej zwierzyny.

Zobacz także: Zobacz: Polska gospodarka ucierpiała mniej niż inne. "Reakcja PFR-u była może nawet trochę za duża"

"Dotychczasowa strategia walki z wirusem ASF okazała się mało skuteczna m.in. dlatego, że ośrodki decyzyjne zajmujące się walką z wirusem są bardzo rozczłonkowane i synchronizacja działań jest niemożliwa albo co najmniej bardzo przewlekła" - wyjaśniają związkowcy.

"Aktualnie gospodarką łowiecką, i to zaledwie w zakresie wyznaczania władz Polskiego Związku Łowieckiego, zajmuje się Ministerstwo Środowiska. Natomiast zarządzaniem pod względem weterynaryjnym, w tym zarządzaniem bioasekuracją, zajmuje się Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi nieposiadające zwierzchności nad myśliwymi, co bardzo negatywnie wpływa na realizację zagadnień związanych z ochroną wsi i gospodarki rolnej przed ASF" - wskazują autorzy listu, cytowani przez PAP.

Zdaniem szefa organizacji Sławomira Izdebskiego, centralizacja zarządzania wskazanymi obszarami ma również ułatwić dostosowanie się do nowej polityki rolnej Unii Europejskiej, czyli tzw. Zielonego Ładu.

O planowanej rekonstrukcji rządu wiadomo od kilku tygodni. Z początku prezes PiS Jarosław Kaczyński - który poinformował media o tym pomyśle - zakładał, że po zmianach liczba ministerstw skurczy się do 12. Z ostatnich medialnych przecieków wynika jednak, że resortów będzie od 13 do 15.

Obecnie rząd Mateusza Morawieckiego liczy 20 ministerstw.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(4)
bodekyoga
4 lata temu
Na tym rolnictwie to PIS się pośliźnie. Futerka będą im się czkawką odbijać aż do następnych wyborów.
Jac
4 lata temu
Ja mysle ze nalezy zlikwidowac minsterstwo edukacji, zdrowia, sportu i rodziny i zastapic jednym. Moznaby je nazwac ministerstwem opieki nad niewolnikami...
realist
4 lata temu
Łączą to znaczy się, że będą dzielić. Bo życie składa się z naprzemian, łączenia i dzielenia.
logiczny
4 lata temu
A jak ładnie poproszę o wyższą kwotę wolną od podatków to dostanę ?