Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
oprac.
TOS
|

Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci

8
Podziel się

Na świecie dochodzi nawet do 745 tys. przedwczesnych zgonów, które można powiązać ze zbyt długą pracą - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Nadgodziny mogą doprowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci
Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci (Pexels, Vlada Karpovich)
bEhVbsGJ

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 r., jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wynika z niego, że przepracowanie w ciągu tygodnia 55 i więcej godzin o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. – zawału serca (w porównaniu do tych osób, które pracowały średnio od 35 do 40 godzin).

Ryzyko związane z przedwczesnym zgonem z przepracowania dotyczy częściej mężczyzn w średnim wieku i starszych. Aż trzy czwarte zgonów związanych z nadmierną pracą zaobserwowano właśnie w tej grupie mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie. Może się to zdarzyć później, wtedy, gdy już przestaliśmy pracować nadmiernie. Wyliczyli też, że nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową.

bEhVbsGL
Zobacz także: Jest praca "od ręki". Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia praca zdalna w czasie pandemii mogła jeszcze bardziej nasilić skutki nadmiernej pracy. - Z naszych obserwacji wynika, że czasie narodowego lockdownu liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc. – twierdzi ekspert WHO Frank Pega.

bEhVbsGR

Jego zdaniem skrócenie dnia pracy jest korzystne dla zdrowia pracowników, ale może nawet się przyczynić do wzrostu wydajności pracy. - To naprawdę dobre posunięcie, by nie wydłużać pracy w czasie kryzysu gospodarczego – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
bEhVbsHm
praca
zdrowie
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Franka
miesiąc temu
To juz wiemy czemu ludzie umieraja, za duzo nadgodzin... Po co pisac ze kowid.
Pora na wf!!!...
miesiąc temu
Należy wprowadzić obowiązkowy wf w miejscu pracy! Dwa razy w tygodniu po pół godziny. Dopóki jest wf w szkole, to człowiek nie ma nadwagi, cukrzycy, wszystko hula. Nie każdy potem chce się regularnie ruszać i wszystko mu staje, stąd cała masa problemów ze zdrowiem.
Grab
miesiąc temu
Gdyby ludzie godnie zarabiali, to nie musieliby pracować w nadgodzinach, ani na kilku umowach. Za najniższą krajową nie da się utrzymać 4 osobowej rodziny, gdzie sam czynsz wynosi 850zł
bEhVbsHn
No i co?
miesiąc temu
Są kraje, gdzie funkcjonuje ustawowy zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. Ale nie dotyczy korpo. W nich zarabiają niezłe pieniądze jedynie ci, którzy są gośćmi we własnych domach. A potem do kardiologa kolejka...
Adam
miesiąc temu
Oooo to klerowi to nie grozi bo oni nic nie robią i chyba przez to głupoty im w głowie i młodzi chłopaki