Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. TOS
|

Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci

8
Podziel się:

Na świecie dochodzi nawet do 745 tys. przedwczesnych zgonów, które można powiązać ze zbyt długą pracą - wynika z raportu Światowej Organizacji Zdrowia. Nadgodziny mogą doprowadzić do udaru mózgu i zawału serca.

Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci
Nadgodziny zabijają. Raport WHO pokazuje skalę przedwczesnych śmierci (Pexels, Vlada Karpovich)

Pierwszy raport na ten temat dotyczy danych, jakie zgromadzono w 2016 r., jeszcze przed wybuchem pandemii COVID-19. Wynika z niego, że przepracowanie w ciągu tygodnia 55 i więcej godzin o 35 proc. zwiększa ryzyko zgonu z powodu udaru mózgu, a o 17 proc. – zawału serca (w porównaniu do tych osób, które pracowały średnio od 35 do 40 godzin).

Ryzyko związane z przedwczesnym zgonem z przepracowania dotyczy częściej mężczyzn w średnim wieku i starszych. Aż trzy czwarte zgonów związanych z nadmierną pracą zaobserwowano właśnie w tej grupie mężczyzn.

Autorzy raportu podkreślają, że do przedwczesnego zgonu nie musi dojść w tym okresie, kiedy pracujemy intensywnie. Może się to zdarzyć później, wtedy, gdy już przestaliśmy pracować nadmiernie. Wyliczyli też, że nadmierna praca odpowiedzialna jest za prawie jedną trzecią zgonów związanych z pracą zawodową.

Zobacz także: Jest praca "od ręki". Chcesz etat? "Pracodawca cię wyśmieje"

Według ekspertów Światowej Organizacji Zdrowia praca zdalna w czasie pandemii mogła jeszcze bardziej nasilić skutki nadmiernej pracy. - Z naszych obserwacji wynika, że czasie narodowego lockdownu liczba przepracowanych godzin średnio wzrosła o 10 proc. – twierdzi ekspert WHO Frank Pega.

Jego zdaniem skrócenie dnia pracy jest korzystne dla zdrowia pracowników, ale może nawet się przyczynić do wzrostu wydajności pracy. - To naprawdę dobre posunięcie, by nie wydłużać pracy w czasie kryzysu gospodarczego – dodaje.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
praca
zdrowie
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(8)
Franka
3 lata temu
To juz wiemy czemu ludzie umieraja, za duzo nadgodzin... Po co pisac ze kowid.
Pora na wf!!!...
3 lata temu
Należy wprowadzić obowiązkowy wf w miejscu pracy! Dwa razy w tygodniu po pół godziny. Dopóki jest wf w szkole, to człowiek nie ma nadwagi, cukrzycy, wszystko hula. Nie każdy potem chce się regularnie ruszać i wszystko mu staje, stąd cała masa problemów ze zdrowiem.
Grab
3 lata temu
Gdyby ludzie godnie zarabiali, to nie musieliby pracować w nadgodzinach, ani na kilku umowach. Za najniższą krajową nie da się utrzymać 4 osobowej rodziny, gdzie sam czynsz wynosi 850zł
No i co?
3 lata temu
Są kraje, gdzie funkcjonuje ustawowy zakaz pracy w godzinach nadliczbowych. Ale nie dotyczy korpo. W nich zarabiają niezłe pieniądze jedynie ci, którzy są gośćmi we własnych domach. A potem do kardiologa kolejka...
Adam
3 lata temu
Oooo to klerowi to nie grozi bo oni nic nie robią i chyba przez to głupoty im w głowie i młodzi chłopaki