Notowania

Najpierw Chiny, teraz Japonia. Donald Trump nie zwalnia tempa

Najpierw wojna handlowa z Chinami, teraz utarczki słowne z Japonią. Donald Trump rozpoczął wizytę w Tokio od jasnego sygnału dla inwestorów i polityków z tego kraju. Przypomniał im grzecznie, że warto inwestować i kupować w USA.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Donald Trump ma jeden cel: postawić gospodarkę USA na trwałe na pozycji 1 na świecie (Fot: Associated Press)

Donald Trump pojawił się w sobotę w Japonii. Wizytę zaczął od spotkań z japońskimi i amerykańskimi przedstawicielami biznesu. Spotkanie w swojej rezydencji w Tokio zorganizował ambasador USA w Japonii. Prezydent USA podczas rozmów nie zapomniał, by pochwalić swoje dotychczasowe osiągnięcia.

Przekonywał obecnych, że "nigdy nie było lepszych czasów", by inwestować w Stanach Zjednoczonych Ameryki. W ten sposób przekonywał obecnych na spotkaniu inwestorów, by część środków skierować właśnie w stronę północnej Ameryki.

Trump skierował również do japońskich biznesmenów kilka żartów. Pierwszy? O tym, że Japonia wciąż ma nad USA przewagę pod względem bilansu handlu zagranicznego. Oznacza to, że wciąż więcej towarów i usług wędruje z Japonii do USA niż w drugą stronę. Donald Trump śmiał się, że to właśnie ta statystyka powoduje, że jest tak bardzo lubiany i dobrze goszczony w Japonii.

Zobacz także: Chcieli utrzymać to w tajemnicy. Ktoś ich jednak nagrał

W tej chwili nadwyżka handlowa Japonii nad USA warta jest 70 miliardów dolarów. To o wiele mniej niż w przypadku USA i Chin. Państwo środka ma nadwyżkę wartą aż 379 miliardów dolarów. W efekcie to Chiny są dla USA większym problemem niż Japonia.

Kontenerowce z Chin dużo rzadziej przypływały do portów zachodniego wybrzeża USA
Wojna handlowa USA-Chiny. Chińczyków chętnie zastąpili inni, w tym Polacy

Relacje Tokio – Waszyngton nie są jednak tak różowe. Agencja AP przypomina, że to właśnie Donald Trump zagroził wprowadzeniem ceł na japońskie samochody i części samochodowe.
Negocjacje handlowe pomiędzy USA a Japonią i Unią Europejską wciąż trwają. Prezydent USA przyznawał w rozmowach z mediami wprost, że czeka na "usunięcie nierówności w wymianie handlowej" i "likwidację przeszkód dla amerykańskiego eksportu". Zdaniem prezydenta USA dopiero to przywróci pełną równowagę w relacjach pomiędzy krajami.

Spory pomiędzy Japonią a Stanami Zjednoczonymi są długotrwałe i trudne do rozwiązania. Umowa dwustronna z Tokio, której Trump szuka od czasu od dwóch, jest nadal odległa. Analitycy nie spodziewają się, by podczas tej wizyty doszło do jakiegokolwiek przełomu.

Jednocześnie prezydent kilkukrotnie wspomniał, że warto zainwestować w USA.

I inwestorzy to robią. Aby łagodzić napięcia pomiędzy krajami, zwłaszcza na polu eksportu pojazdów, japońscy producenci przenieśli znaczną część swojej produkcji do USA. W sumie zainwestowali już 51 miliardów dolarów i zbudowali 24 zakłady produkcyjne.

Wiele z nich powstało na obszarach, na których nie ma nic innego. - Inwestycje te stworzyły około 1,6 miliona miejsc pracy - wynika z danych grupy branżowej Japan Automobile Manufacturers Association.

Import Japonii z USA jest już teraz zdominowany przez żywność, chemikalia, maszyny i urządzenia. A amerykańskie samochody wcale nie są chętnie kupowane. Przykład? General Motors z Detroit sprzedał w Japonii tylko 562 Cadillaców, 708 Chevroletów, sześć Buicków i kilka innych. W tym samym czasie Toyota sprzedała w USA około 2,3 miliona pojazdów.

W poniedziałek Donald Trump spotka się z cesarzem Naruhito. Będzie pierwszym zagranicznym przywódcą, który spotka się z intronizowanym 1 maja cesarzem. W sumie Donald Trump spędzi w Japonii cztery dni.

Prezydent USA znalazł już czas na krótką partię golfa z premierem kraju Shinzo Abe. Nie jest tajemnicą, że Abe jest jednym z bliższych przyjaciół Trumpa. Panowie spotykali się na golfa już pięciokrotnie.

Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-06-2019

OsełkaCzy nikt nigdy nie zatrzyma tych szantaży?

28-05-2019

RtvTe japońskie samochody.... Gdyby nie blacha byłoby ok

03-06-2019

OjejkuPięć razy na golfie? To przyjaciel. Widać, że Trump ma niewielu prawdziwych przyjaciół.

Rozwiń komentarze (3)