Notowania

inwestycje
22.01.2020 19:04

NBP pokazuje dane. Wzrost inwestycji zagranicznych w Polsce, spadek polskich za granicą

Bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce wzrosły w 2018 r. aż o 45 proc. - do poziomu 50,4 mld zł, czyli ok. 2,5 proc. PKB - wynika z danych NBP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(East News)
Znaczny wzrost bezpośrednich inwestycji zagranicznych w Polsce, ale spadek tych polskich za granicą

"Napływ netto zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski wyniósł w 2018 roku 50,4 mld zł, co oznacza wzrost o 45,3 proc. względem 2017 r." - podaje Narodowy Bank Polski. Najważniejszym składnikiem napływu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w 2018 r. były reinwestowane zyski, których wartość wyniosła 37,8 mld zł.

"Wartość zobowiązań Polski z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich na koniec 2018 roku wyniosła 859,1 mld zł i była wyższa o 2,7 proc. w stosunku do stanu zobowiązań na koniec poprzedniego roku. Stało się to mimo spadku cen akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych (GPW)" - czytamy w komunikacie.

Największymi inwestorami w Polsce były Niemcy (172,7 mld zł), a następnie Francja (89,4 mld zł), która wyprzedziła drugie w 2017 roku Stany Zjednoczone (88,6 mld zł).

Obejrzyj: Strefy ekonomiczne. Czym rząd zachęca inwestorów?

Także i polscy inwestorzy dokonują inwestycji w Polsce za pośrednictwem podmiotów specjalnego przeznaczenia ulokowanych w innych krajach. W ten sposób, w 2018 r. utrzymali oni siódme miejsce wśród największych inwestorów bezpośrednich w Polsce, a wartość tych inwestycji (34,5 mld zł) stanowiła 4 proc. stanu zobowiązań z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich.

W 2018 dochody z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce wyniosły 86,5 mld zł i były wyższe o 5,3 mld zł, tj. o 6,5 proc., niż w 2017 roku. Na przestrzeni ostatnich lat wzrost dochodów był zbliżony do tempa wzrostu całej gospodarki, a ich wartość w stosunku do PKB pozostawała na prawie niezmienionym poziomie, ok. 4 proc. PKB.

W tym samym czasie inwestorzy zagraniczni decydowali się pozostawiać coraz większą część zysków w Polsce. W 2018 r. stopa zatrzymania zysków nieznacznie spadła, ze względu na rekordową wartość zadeklarowanych dywidend (39 mld zł). Dywidendy, podobnie jak w latach poprzednich, wypłacało ok. 21 proc. wszystkich podmiotów bezpośredniego inwestowania.

Spadek wartości polskich inwestycji bezpośrednich za granicą

Na koniec 2018 roku wartość należności polskich rezydentów z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosła 92,1 mld zł i była o 9,1 mld zł, tj. o 9 proc., niższa niż w 2017 roku.

"Stan należności z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą od końca 2016, drugi rok z rzędu, uległ obniżeniu. Wpłynęły na to przede wszystkim zmiany wyceny inwestycji oraz reklasyfikacje, które wynikały ze zmiany rezydencji osób fizycznych, przenoszących się z Polski za granicę. Dodatkowo do spadku wartości inwestycji za granicą przyczyniło się ujemne saldo transakcji" - podaje NBP.

Wysoka wartość należności od podmiotów bezpośredniego inwestowania mających siedziby w Luksemburgu (28,2 mld zł), Niderlandach (9,5 mld zł), Szwajcarii (7,4 mld zł) czy na Cyprze (7,2 mld zł) wynikała z faktu, że lokowane tam były podmioty specjalnego przeznaczenia wykorzystywane do optymalizacji struktur inwestycyjnych. Z takich struktur korzystali też polscy inwestorzy, a Polska pozostała dla nich najważniejszym krajem docelowych inwestycji.

Dochody rezydentów z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniosły łącznie 8,2 mld zł i osiągnęły nieznacznie niższy poziom niż w rekordowym 2017 roku. Dochodowość tych inwestycji liczona jako dochód w danym roku dzielona przez stan należności, wyniosła 8,1 proc. i zaczęła się zbliżać do poziomów odnotowywanych w dochodach zagranicznych inwestorów z tytułu inwestycji w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
22-01-2020

TakCzy wystarczy, że polski przedsiębiorca przeniesie rozliczenia do innego kraju (Czechy, Luksemburg, Cypr, itp.) aby jego inwestycje były zagranicznymi … Czytaj całość

23-01-2020

nttDziwne, jak zla zmiana wyprzedawala (zaklady, udzialy, ziemie, rynek) to byla wielka wrzawa. Jak dobra zmiana to sukces.

22-01-2020

GgPO ile masło plaskacze?

Rozwiń komentarze (4)